Kira fiyatlarına düzenleme: 3 bakanlık harekete geçti

Kira fiyatlarında aşırı yükseliş sonrası hükümet harekete geçiyor. Kira fiyatlarına düzenleme için Türkiye'de 3 bakanlık devreye girerek tavan fiyat dahil birçok uygulama üzerinde çalışmaya başladı.

GİRİŞ 22.05.2022 09:13 GÜNCELLEME 23.05.2022 09:50
Bu Habere 185 Yorum Yapılmış

Tüm dünyada artan kira rakamlarıyla ilgili ilk müdahale Hollanda Hükümeti'nden geldi. Hükümet konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına karşı orta gelir gruplarını korumak amacıyla serbest piyasadaki kiralık ev fiyatlarına müdahale etmek için kolları sıvadı.

Hollanda'da artık ev sahipleri, evlerini hükümetin belirlediği değerin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek. Böylece fahiş düzeyde artan kira fiyatları baskılanacak ve orta gelir grubunun barınma sorunu çözülecek.

TAVAN FİYAT GÜNDEMDE

Türkiye gayrimenkul sektörü ve vatandaşın da gündeminde kiralar var. Sabah'ın haberine göre, Hükümet konutta arz sıkıntısı sebebiyle son dönemde artan ev kiraları konusunda tam gaz çalışıyor.

ÜÇ BAKANLIK DEVREDE

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konu ile ilgili güzel bir gelişme üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Bakan Kurum, "Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz. Bu noktada kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın daha uygun şartlarda konut alabilmesine imkân sağlamak amacıyla belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır" şeklinde açıklamıştı.

ABD'DE RANZA RANZA KİRALAMA BAŞLADI

Hollanda Hükümeti'nin kira artışlarına karşı aldığı bu karar, gözü diğer ülkelere çevirdi.

Türkiye'de olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde ev kiraları yükselmeye devam ediyor. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde kiralar nisanda rekor seviyeye tırmandı.

Bir yıl öncesine göre ortalama kira artışı yüzde 17 seviyelerinde seyrediyorken, Miami gibi eyaletlerde bu oran yüzde 52'yi buluyor. ABD'de San Francisco'da kiralar aşırı artınca sıradışı çözümler ortaya çıktı.

Brownstone Shared Housing adlı paylaşımlı konut girişimi, ufak ranza bölmelerini aylık 800 dolara kiralıyor. Bölmeler sayesinde üç odalı bir evde 14 kişi kalabiliyor. İngiltere'de son 5 yılda en hızlı kira artışı yaşanıyor. Ülkede kiracılar tahliyelere maruz kalıyor.

KİRALAR HER YERDE UÇTU

Dünyada 2021 yılında İngiliz araştırma şirketi Knight Frank'e göre, ev fiyatlarının en fazla Türkiye'de değerlendiğini belirten Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, "Avrupa ortalamasının 4 katına yakın bir değerlenmeden bahsediyorum. Global enflasyon ile birlikte elbette kira fiyatlarında da artış, hem Türkiye'de hem globalde devam etti. Bu Türkiye'nin de özellikle Avrupa'nın da alışık olmadığı hızla yükseliş demek. Örneğin İrlanda gibi ülkelerde kira artışı yüzde 25'i buldu. Hollanda gibi ülkelerde tavan fiyat uygulaması tartışmaya açıldı. Tüm dünyadaki bu gelişmeleri istikrarlı ve akılcı ekonomi politikaları İle geride bırakabiliriz. Böyle olacağını umuyorum" diye konuştu.

DÜZENLEMELER YOLDA

Tüm dünyada yaşanan kira krizi sebebiyle birçok ülkede kiralarla ilgili düzenlemeler yapılıyor. Örneğin Napoli Belediyesi, ev sahiplerinden yüksek kira artışlarını daha fazla ihbar etmelerini istiyor.

Belediye Meclisi, kiranın yüzde 5'ten fazla artması durumunda ev sahiplerinin kiracılara 60 gün önceden haber vermelerini gerektiren yönetmeliği onayladı.

Amsterdam Belediye Meclisi, konut sıkıntısı yaşanan kentte, yüksek kira beklentisi ya da uzun süren tadilatlar nedeniyle evlerin boş kalmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 185
 • Ahmet Ata gider 4 ay önce Şikayet Et
  Arsa yok ..inşaat maliyetleri çok yüksek..geçen sene nisan ayı çimento 18 lira..bu sene mayis 84 lira..aynı zaman diliminde demir 6 şimdi 18.usta yövmiye 200 den 500 600.mazot 5 lira 23 lira..
  Cevapla
 • Yusuf 4 ay önce Şikayet Et
  Bir evim vardı kiraya verecektim bu yasa çıkarsa asla kiraya vermem. Boş dursun.
  Cevapla
 • Yazk gu 4 ay önce Şikayet Et
  Kiralar iki milyar gecmsin
  Cevapla
 • Yazk gu 4 ay önce Şikayet Et
  Kiralar iki milyar gecmsin
  Cevapla
 • Mustilip 4 ay önce Şikayet Et
  Dimyelim ki X evde üst limit 2000₺ olarak belirlendi. Ev sahibi de kiracıdan kirayı 2000 banka havalesi olarak, kalanını da elden isteyecek. İşine gelmiyorsa tutma kardeşim diyecek. Ne yazık ki bu noktaya geldik...
  Cevapla
 • Skj 4 ay önce Şikayet Et
  1 evim vardı, böyle bir yasa çıkarsa asla kiraya vermem. Boş dursun.
  Cevapla
 • Sinan 4 ay önce Şikayet Et
  Kayıt yaparak şikayet et. Yada elden para verirken videyo çek
  Cevapla
 • tr2023 4 ay önce Şikayet Et
  tavan fiyat çok güzel uygulama çoğu ülkede var. madem öyle keyfine göre kirayı arttırıyorsun o zaman daha fazla vergi vereceksin. tavan fiyatı aştığı her miktar için %25 zam eklensin.
  Cevapla
 • tfx 4 ay önce Şikayet Et
  ilk defa size hatılıyorum. abdde 3.7 litre benzin yani 1 galon 4.79 dolar olmuş... abd bitmiş yani =)))) gülün la biraz bunlar daha iyi günler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle