Ruble gaza geldi: Son yedi yılın zirvesinde

Rus enerji şirketi Gazprom, ödemelerini ruble ile yapmayan Finlandiya’nın gazını kesti. Gaz alan birçok ülkenin rubleyi kullanması Rus para biriminin son 7 yılın en yüksek seviyesine çıkmasını sağladı. 1 dolar 59,18 rubleden işlem görüyor

Ruble gaza geldi: Son yedi yılın zirvesinde
Ruble gaza geldi: Son yedi yılın zirvesinde
GİRİŞ 21.05.2022 10:39 GÜNCELLEME 21.05.2022 15:12
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ukrayna’yı işgalinden sonra Rus para birimi rubleyi çökertmek için sayısız ambargo ve yaptırım uygulayan Batı blokunun çabaları sonuçsuz kaldı. Ruble, euro karşısında yüzde 9’luk sıçrama yaparak, Haziran 2015’ten bu yana olan 7 senelik süreçte en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar karşısında da yüzde 5 değer kazanan Rus para birimi, savaş öncesi dönemi geride bırakarak 1 dolar karşısında 59,18’den işlem gördü. Putin’in 31 Mart 2022 tarihinde imzaladığı kararnameye göre, doğal gaz almak isteyen ülkelerin Gazprombank’ta hesap açarak ödemeleri Moskova Borsası’nda rubleye çevirmek zorunda olduğu belirtiliyor. Gaz alan ülkelerin ruble ile ticaret yapmasının, Rus para biriminin değerinin artmasına neden olduğu düşünülüyor. Önceki gün Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’dan gaz ithal eden 54 müşterinin yarısının ruble ile ödemeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

Ruble ile ödeme planını kabul edenler arasında Almanya, Fransa, İtalya, Slovakya ve Macaristan menşeli şirketler bulunuyor. Öte yandan Rus enerji şirketi Gazprom, ödemelerini ruble ile yapmayan Finlandiya’ya Rusya’dan tedarik edilen gaz akışını keseceğini açıkladı. Finlandiya, Rusya’nın uyarılarına rağmen 2 gün önce resmen NATO’ya katılmak üzere başvuruda bulunmuştu.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 8
 • Engin 1 ay önce Şikayet Et
  Bu terslikte bir iş var
  Cevapla
 • Behçet 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye hep çöküşte.savaş olmasa da.
  Cevapla
 • Ömedov 1 ay önce Şikayet Et
  Savaşın kıralını yaşayan Rusya ve Ukrayna nın paraları değer kazanırken bizim türk lirası Son 40 yılın dibine vurdu, bereketi olmayan para.
  Cevapla
 • İsa 1 ay önce Şikayet Et
  Adamlar savaşta parası değerleniyor bizim para görülmemiş şekilde değer kaybediyor Avrupa bizi çok kiskaniyor
  Cevapla
 • Mhsn 1 ay önce Şikayet Et
  Koskoca rusyanın parası 1 doları 59 dan alıyor. Bizimkiler 15 liraya isyan ediyor.
  Cevapla
 • aziz 1 ay önce Şikayet Et
  İşte cehalet böyle oluyor rusyada asgari ucret kaç ruble cahil şahıs aç oku! Sen 1 birim olarak heaapla uzaya da r şertli yol yap!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle