Almanya'da Ford'a patent anlaşmazlığı yüzünden satış yasağı

Almanya'da mahkeme, kablosuz teknoloji patentlerinin ihlaliyle ilgili bir dava kapsamında internet bağlantısı özelliği olan Ford otomobillerine ülke çapında satış ve üretim yasağı getirdi.

Almanya'da Ford'a patent anlaşmazlığı yüzünden satış yasağı
Almanya'da Ford'a patent anlaşmazlığı yüzünden satış yasağı
GİRİŞ 20.05.2022 23:50 GÜNCELLEME 21.05.2022 00:59
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Münih Bölge mahkemesi, Japonya'nın ulusal patent lisanslama firması IP Bridge tarafından 4G mobil iletişim patentlerinin 8 sahibi adına açtığı davayı karara bağladı.

Mahkeme, Ford'un kablosuz teknoloji patentlerinin sahibi davacılarla bir anlaşmaya varmaması halinde Almanya'da araç satamayacağına veya üretemeyeceğine karar verdi.

Ford'un davacılarla bir anlaşmaya varamaması durumunda temyize tabi olan karar iki hafta içinde uygulanabilecek.

ABD merkezli otomobil üreticisi Ford, konuya ilişkin açıklamasında, davanın nedenin uzun süreli evrim (LTE) ağları için standart temel patentlerin lisanslanması olduğunu belirtti.

Açıklamada, Alman mahkemesinin yazılı kararı henüz alınmadığı için bir değerlendirme yapılmayacağı aktarıldı.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'e karşı da patent ihlali nedeniyle IP Bridge tarafından Münih Bölge mahkemesinde dava açılmıştı.

Volkswagen ise bir patent lisansı satın alarak davayı iptal ettirmişti.

Alman lüks otomobil üreticisi Daimler ise Nokia ve Sharp ile otomobillerinde kullanılan mobil teknoloji konusunda benzer bir patent anlaşmazlığıyla karşı karşıya bulunuyor.

KAYNAK: AA
Yahya Gür Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Yahya Gür
YORUMLAR 1
  • Recep 1 ay önce Şikayet Et
    Ee Avrupada çalan çalana. Al üret ve sonra anlaş. Yok baştan hak hukuk yerinde mi diye bakmak. Alman hükümeti birinci örnek. Kanunlar kontrol edinmeden çıkıyor çoğu. Yada Bakan imzayı bir anlaşmaya imzasını atıyor. Kanunen Geçerli olmayan bir kontrata. Vatandaş onun hatasını çekmiş oluyor.
    Cevapla