3600 ek gösterge ile kim ne kadar maaş zammı alacak?

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği 3600 ek göstergede son taslak hazırlandı. Müzakere edildikten sonra Meclis'e gönderilecek ve hangi unvanların hangi rakamı alacağı netleşecek.

GİRİŞ 20.05.2022 10:08 GÜNCELLEME 20.05.2022 16:32
Bu Habere 305 Yorum Yapılmış

Kamu çalışanlarının merakla beklediği 3600 Ek Gösterge çalışmasında sona gelindi. Alternatifli olarak hazırlanan çalışmalardan oluşan bir taslak metin ortaya çıktı ve bu metin üzerinden yapılacak müzakereler sonunda hangi unvanların hangi ek gösterge rakamına çıkacağı ortaya çıkmış olacak.

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİYLE MAAŞ VE EMEKLİ İKRAMİYELERİ NASIL DEĞİŞİYOR?

Sabah'ın haberine göre, Ek gösterge çalışması ile polis, din görevlisi, öğretmen ve hemşire dışında kalan diğer unvanların ek gösterge rakamları 500-750 arası artırılacak.

KİM NE KADAR ZAM ALACAK?

Genel müdür yardımcısı, üniversite genel sekreter yardımcısı, il müdürü, bölge müdürü ve şube müdürü gibi tespit edilen bazı unvanlar, görevin önemi ve hiyerarşik yapı dikkate alınarak ek gösterge cetvelinde daha üst gruplara çıkarılacak.

Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan kamu görevlileri için eğitim durumu da dikkate alınarak ek gösterge rakamı üzerinde çalışılıyor. Böylece yardımcı hizmetler sınıfına da ek gösterge verilmiş olacak.

Verilecek ek gösterge rakamlarında yıllara yayılan kademeli geçiş de bir başka alternatif olarak gündemde duruyor.

Hem ek gösterge rakamlarında hem de emekliliğe yansıtma oranlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ek gösterge konusundaki ortaya çıkardığı rakamlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e sunuldu.

Şimdi gözler Bakan Vedat Bilgin ile Memur-Sen arasında yapılacak görüşmeye çevrildi.

YÜRÜRLÜLÜK 2023'TE

Taslakta yer alan 4. maddeye göre ek gösterge değişiklikleri 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. Yine öğretmenlik meslek kanununda da bu tarih belirlenmişti.

Burada da bir eşitlik sağlanmış olacak. Ayrıca yansıtma oranı da müzakereler sonucunda belirlenecek.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 305
 • Metin metinder 6 ay önce Şikayet Et
  25 yil uzerinden emekli olma isi bitti. Eyt de magduriyet oldugu surece ek gosterge memura degil daha ust yonetimdekilerin alacaklarini artirdiklari gormek gerek. Yuksek lisans mezunu olarak kurumsal kabul gormediginden 2200 gosterge 3600 olsa ne yazar. Zaten saglik lisansiyeri 3000 gostergeyi aliyor. Yillardir politik malzeme yapilmasi yapilan isin degerini bana gore bitirdi. Adaletli ve esitlik karinesine gore olmayan hicbir isin hayri olmaz.
  Cevapla
 • Salih aydın 6 ay önce Şikayet Et
  Milli ekonomiye katkısı olan teknik hizmetler sınıfındaki ziraat teknisyenlerime ve sağlık telnisyenlerinede ek gösterge verilmeli.
  Cevapla
 • ferman 6 ay önce Şikayet Et
  bu ülkede sadece memurlarmı çalışıyor işçi kesimine ve işçi emeklisine sıra gelince bunlar bu aylıkla nasıl geçinir diye soran yok çünkü onların gezdiği yerleri ve yemek yedikleri yerleri işçi kesiminin gidemediğini bildikleri içinmi arada bukadar farklar oluşuyor memurlara sorsan sende okusaydında memur olsaydın diyorlar para vardıda bizmi okumadık
  Cevapla
 • Mehmet 6 ay önce Şikayet Et
  Şu özel sektör çalışanlarına 3600 verin.
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Eyt haktır 3600 vaat
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle