Rusya'dan ruble açıklaması: 54 müşterinin yarısı hesap açtı

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Gazprom'un 54 doğalgaz müşterisi olduğunu ve bunların yarısının rubleyle ödeme sistemi için Gazprombank'ta hesap açtıklarını bildirdi.

Rusya'dan ruble açıklaması: 54 müşterinin yarısı hesap açtı
Rusya'dan ruble açıklaması: 54 müşterinin yarısı hesap açtı
GİRİŞ 19.05.2022 16:26 GÜNCELLEME 19.05.2022 16:26
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Novak, başkent Moskova'da düzenlenen "Yeni ufuklar" adlı etkinlikte yaptığı konuşmada, enerji sektöründe Rusya ile Batılı ülkeler arasında yaşanan süreçlere dair değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattının siyasi nedenlerden ötürü dondurulduğunu belirten Novak, "Bu siyasi nedenlerden ötürü yakın gelecekte faaliyete geçeceğini düşünmüyorum. Ancak Avrupalı tüketicilerin ucuz, doğalgaz dahil düşük karbonlu kaynaklara ihtiyacı var. Projeye yönelik gelecekte talep olacağını düşünüyorum." dedi.

Rusya'nın petrol üretiminin ise Nisan'da günlük 1 milyon varil düzeyinde gerilediğini aktaran Novak, "Mayıs'ta ise üretimimizi günlük 200 ila 300 bin varil düzeyinde artırdık. Haziran'da da toparlanmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Novak, ABD'nin petrol üretiminin ise bu yıl günlük 1 milyon varil seviyesinde artmasının beklendiğini, söz konusu artışın da geçmişe nazaran daha düşük olduğunu kaydetti.

Rusya'nın uygulamaya koyduğu ve Avrupa'da tartışmalara neden olan "rubleyle doğalgaz ödeme sistemine" ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Novak, şöyle konuştu:

"Gazprom Export ile anlaşması olan, büyük, orta ve küçük ölçekli yaklaşık 54 şirket var. Bildiğim kadarıyla bu müşterilerin yarısı ruble hesabı açtı. Rubleyle ödemeyi kabul eden ve etmeyenlerin yer aldığı listenin nihai hali önümüzdeki günlerde netleşecek. Ödemeler için belirli günler var, avans ödemeleri var. Örneğin Nisan için teslimatların son ödemesi Mayıs'ta yapılıyor."

Novak, ihracat gelirlerini teminat altına alabilmek için doğalgazda rubleyle ödeme sistemine geçmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

RUS GAZI ÖDEMELERİNDE YENİ DÖNEM

Rusya, dost olmayan ülkelerin Gazprombank'ta Döviz ve ruble hesapları açmalarını ve ödemelerini ruble ile yapmalarını öngören kararnameyi 1 Nisan'da yürürlüğe koymuştu.
Buna göre, Rusya'dan enerji ithal eden ülkeler, başta Gazprombank'taki döviz hesaplarına ödemeyi aktaracak, Gazprombank da bu dövizi Rus rublesine çevirip ruble hesaplarına aktaracak. Ardından ödeme tedarikçi şirketin hesabına geçirilecek ve adı geçen bankadaki hesaba para yatırılmaması durumunda doğal gaz kesilecek.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 3
 • Sakarya-Fırat..... 1 ay önce Şikayet Et
  Tıpış tıpış ödeyeceksiniz.... Yoksa donmaya niyetiniz mi var....??
  Cevapla
 • Asım 1 ay önce Şikayet Et
  Aynısını TL.'ye de yapalım.
  Cevapla
 • celal 1 ay önce Şikayet Et
  Bu savaş Ukraynayı yıktı Aldıkları yardımlar yetmeyecek yıllarca diğer batı devletlerine hizmet edecekler, Rusya ise ürünlerini satabilmek için sürekli indirim yapacaklar gerekli teknik desteği de pahalı alacaklar. Kim kazandı dersiniz?
  Cevapla