Giresun’da serbest piyasada fındık fiyatı 40 liraya çıktı

Giresun’da serbest piyasada sezon başında kilogramı 24 liradan alıcı bulan fındığın fiyatı 40 liranın üstünden satılmaya başladı.

Giresun’da serbest piyasada fındık fiyatı 40 liraya çıktı
Giresun’da serbest piyasada fındık fiyatı 40 liraya çıktı
GİRİŞ 19.05.2022 09:39 GÜNCELLEME 19.05.2022 09:39
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Fındık denince akla Karadeniz geliyor. Giresun'da fındık ticareti yapanlar rakamların sezon başında dalgalandığını ancak gelinen noktada TL olarak en yüksek noktaya ulaştığını bildirdi.

Giresun’da serbest piyasada fındık fiyatının yükselmesini değerlendiren fındık tüccarı Ahmet Ergün, “Yıl sonuna doğru fındık fiyatı 30 lira seviyelerine doğru yükselmeye başladı. Yıl başından sonra ise fındık fiyatı 30 ila 40 lira arasında inişli çıkışlı bir grafik izledi. Son bir haftadır ise fındık fiyatı randımanına göre 40 liranın üzerinde seyrediyor.” dedi.

DOLAR BAZINDA FİYATI DÜŞÜŞTE

Fındık fiyatının serbest piyasada 40 lira üzerinde olsa da dolar bazında düşüşte olduğunu söyleyen Ergün, “Fındık fiyatları açıklandığında dolar bazında 3,20 dolara denk geliyordu fakat bugünlerde 2,4 dolar bazında işlem görüyor.

FINDIK FİYATI TÜRK LİRSI OLARAK ZİRVEDE

Dolayısıyla fındık fiyatı Türk Lirası olarak rekor seviyede olsa da döviz bazında düşük olduğunu düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde fındık fiyatları döviz bazında beklentileri karşılayacak şekilde yükselir temennisindeyiz. Çünkü ihracattan da takip ediyoruz.

İHRACAAT ARTIŞTA

Geçen seneye göre hatırı sayılır bir oranda fındık ihracatında yükseliş var." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 1
  • ismail 6 ay önce Şikayet Et
    40tl olsa ne olur ureticide findikmi var kazan tuccar.
    Cevapla