Savunma sanayiinden Çin hamlesi: İngilizce ve Çince öğrenin

Savunma sanayii harcamalarında ABD’nin yüzde 40, Çin’in ise yüzde 20 paya sahip olduğuna dikkat çeken SSB Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, "Çin bizi pazar yapmadan biz Çini pazar yapalım" dedi

Savunma sanayiinden Çin hamlesi: İngilizce ve Çince öğrenin
Savunma sanayiinden Çin hamlesi: İngilizce ve Çince öğrenin
GİRİŞ 18.05.2022 17:02 GÜNCELLEME 18.05.2022 17:11
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Ballıca Kampüsü'nde öğrencilere yönelik "Türk Savunma Sanayinin Dünü Bugünü ve Geleceği" başlıklı bir panel düzenlendi. Panele; Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Roketsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan ve TUSAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

"SAVUNMA SANAYİ SEKTÖRÜNDE 80 BİN KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLİYOR"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, 1925 yılında önemli yatırımlarla kurulan savunma sanayinin zorlu süreçlerden geçerek günümüzdeki başarıya ulaştığını belirtti. Tüfekçi, "1985 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı kuruldu. 2014 yılından itibaren kendimiz tasarlayıp kendimiz üretiyoruz. 2020 yılında 7 firma ile 2021 yılında ise 2 firma ile ilk 100'e girdik" dedi.

ÇİN BİZİ DEĞİL BİZ ÇİN'İ PAZAR YAPALIM

Güçlü bir savunma sanayi için önümüzdeki yıllarda daha önemli hamleler yapmayı planladıklarını belirten Tüfekçi, bunun için milli teknolojilerin geliştirilmesinin ve etkin iş bölümünün önemine dikkat çekti. Tüfekçi, dünyada savunmaya harcanan paranın 2 trilyon dolar olduğunu, bunun yüzde 40'ının Amerika, yüzde 20'sinin Çin tarafından harcandığını ifade ederek, öğrencilere İngilizceyi ve ikinci dil olarak da Çinceyi öğrenmelerini tavsiye ederek, "Çin bizi pazar yapmadan biz Çini pazar yapalım" ifadesini kullandı. 2021 yılında Türkiye'nin savunma sanayiindeki ihracatının 3,2 milyar dolar olduğunu söyleyen Tüfekçi, pandeminin etkisiyle yaşanan bir düşüş olsa da bu rakamların giderek artacağını ifade etti. Savunma sanayi sektöründe 80 bin kişinin istihdam edildiğini açıklayan Tüfekçi, bunun önemli bir rakam olduğunu fakat yeterli olmadığını vurguladı.

"ALTAY TANKI'NIN MOTORU BİZDE GELİŞTİRİLİYOR"

Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Roketsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan, savunma sanayinin çok derin ve köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayarak, "Ayın, güneşin, yıldızların ve dünyanın hareketlerini inceleyerek, Batılıların da 350 yıl kullandığı bir dünya atlası çizen Uluğ Bey'in, dünyanın ilk havan topunu yapan Fatih Sultan Mehmet'in, Topçu Mektebi'nin ilk baş hocası olan Hoca İshak'ın, yolcu uçağı niteliğinde aynı zamanda askeri özelliği olan bir uçak yapan Nuri Demirağ'ın ve bu alanda son halkalardan biri sayılan Özdemir Bayraktar'ın savunma sanayindeki önemi ve yaptığı katkılar büyüktür. Yakın tarihimizde havacılık alanına önemli katkılarda bulunmuş Özdemir Bayraktar mihmandar isimlerden birisidir. Allah rahmet eylesin" diye konuştu.

Son yirmi yıldır bu alanda istikrarlı bir ilerleme kaydedildiğini belirten Yerebakan, özellikle 2023 stratejileriyle savunma sanayinin şahlandığını kaydederek bu gelişmede Teknopark İstanbul'un önemine dikkat çekti. Dünyanın hiçbir teknoparkında, Teknopark İstanbul gibi bir alt yapının olmadığına dikkat çeken Yerebakan, "Burası bizim sanayi bölgemizdir. Mesela Altay Tankı'nın motoru bizde geliştiriliyor. Motorun seri imalatını burada yapabilecekler. Yirmi dönümlük alanda fabrikaya yer verebiliyoruz" şeklinde konuştu.

"SAVUNMA SANAYİNDE İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI (İHA) BÜYÜK ÖNEME SAHİP"

Son olarak TUSAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Yıldız, savunma sanayinde uçaklar ve İHA'ların önemine dikkat çektiği konuşmasında, "İnsansız hava araçlarının geçmişi 90'lı yıllara dayanıyor. Üretilen ürünlerin saha dönüşlerini sürekli takip etmek gerekir. Biz ANKA'yı üretirken bu projeyi geliştirdik. ANKA şu anda kuvvet komutanlıklarında kullanılıyor. Ürün geliştirirken ve özellikle yeni bir ürün üretiyorsanız geçmişteki tecrübelerden yararlanmalısınız" şeklinde konuştu.

Dr. Ömer Yıldız, hâlihazırda üretimi devam eden savunma araçları hakkında bilgi verdi. Savunma sanayi alanında önemli adımlar atıldığını anlatan Yıldız, planlama süreci ve tasarımı devam eden birçok proje olduğunu sözlerine ekledi.

Katılımcılar konuşmalarını tamamladıktan sonra kendilerine gelen soruları yanıtladı. Katılımcılar konuşmalarını tamamladıktan sonra öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Panel, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın'ın katılımcılara hediyelerini takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 20
 • Göktuğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Ne Çini pazar yapalım, ne de Çin' e pazar olalım. Bunlar her şeyin aynısını kopyalamakla meşhurlar. Yaptıkları uçağın F35 e ne kadar benzediğine bakın anlarsınız. Trump bunları öğrencileri dahil Amerika' dan postaladı.
  Cevapla
 • Direk 1 ay önce Şikayet Et
  Milletini düşünmeyen zavallı yöneticiler Allah sizi bildiği gibi yapsın.
  Cevapla
 • Rtg 1 ay önce Şikayet Et
  Hepimiz önce vatan diyoruz.hepimiz tasarruf diyoruz.. ama 600 milletvekili değil bu sadece bizle adla olmadı olamazda
  Cevapla
 • Hızır İlyas HASTA 1 ay önce Şikayet Et
  Savunma sanayi,de çalışanlar Türkiye'nin geleceğini temsil ediyor. SİHA ve diğerleriyle Onlarla Gurur duyuyoruz
  Cevapla
 • șakir 1 ay önce Şikayet Et
  Bu maaş politikası S.Sanayi i bitirir.Türkiyede savunma sanayii mühendisine 1000 euro vermiyor,AB ye 5000 euroya gidiyorlar.
  Cevapla
 • abee 1 ay önce Şikayet Et
  avrupa 5bun maas hee
  Cevapla
 • Yavuz Özmen Almanya 1 ay önce Şikayet Et
  Doktorlar eğer vatanı için burda kalmıyorsa gidebilirler, unutmayın ki birgün onlarda Ukraynaya gidenler gibi sonra BİZİ KURTARIN diye yardım istemesinler... Bilmem anlatabildim mi
  Cevapla
 • Yavuz Özmen Almanya 1 ay önce Şikayet Et
  1000 Euro = 16.700 lira, yani yaşam standartlarını hesaplarsam araba hariç Almanya aynı 8-9 bin euro gibi yaşamış olursun. Ve onun haricinde vatanı için gece gündüz çalışanlar sadece para için yapmış olsaydı bugün sen cep telefonunla rahat rahat burda yorum yazamazdın tamam mı ŞAKİR!! FİTNE yorumları bırak. 1.000 Euro ya çalışan kardeşlerimize kurban olurum, askerime, bütün vatanı için dik durana ve çalışana.
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Her ne kadar doğruluk payınız olsada giderse gitsin demek pek doğru bir yaklaşım değil. Bakınız Sayın Cumhurbaşkanı da bir kaç ay önce doktorlar için benzerini söylemişti. Geçen hafta da Sağlık Bakanımız maaşların artacağını açıkladı. Şu anda devlet hastanelerinde basit bir randevu bile alamıyoruz.
  Cevapla
 • Hızır İlyas HASTA 1 ay önce Şikayet Et
  ÖNCE. VATAN. Vatanımızın savunması için FEDEKAR mühendislerimiz Milli duygularla Ülkemizi dünyaya en iyi şekilde temsil ediyor.
  Cevapla
 • İlyas 1 ay önce Şikayet Et
  İste kisisel cikarlarini ulusal cikarlarinin önünde gören Sahislar gitsin bizim bizde kalan genclerimiz yeterlidir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle