Patatesin kilosu tarlada 9 lira

Yaza doğru, sebze meyve fiyatlarında ucuzluk beklentisi var. Ancak bu tahmin gerçekleşmeyebilir. Adana'da erkenci patates hasadı başladı. Patatesin tarladaki kilo fiyatı 9 lira. Geçen sene bu rakam 1 lira 80 kuruştu.

Patatesin kilosu tarlada 9 lira
Patatesin kilosu tarlada 9 lira
GİRİŞ 18.05.2022 15:06 GÜNCELLEME 18.05.2022 16:29
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin en önemli tarım üretim merkezlerinden Adana'da erkenci patates hasadı don nedeniyle 2 hafta gecikmeli başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren tarlalara gelen tarım işçileri, traktör yardımıyla çıkartılan patatesleri topraktan arındırdı.

Tarım işçileri tarafından çuvallanıp kamyona yüklenen erkenci patatesler satış için hallere gönderildi. Kentte yaklaşık 40 bin dekarda ekilen ve dönüm başına 3 ile 4 ton arasında verim alınan patatesten 150 bin ton rekolte bekleniyor.

"BU SENE VERİM AZ"

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, don ve soğuk hava nedeniyle hasadın 2 hafta geciktiğini ve bu nedenle fiyatların yükseldiğini söyledi. Doğan, "Bu sene verim az. Eskiden yapılan birinci ve ikinci kalite patates ayrımı artık yapılmıyor. Tarlada 9 liradan satılarak piyasaya sunuluyor. Geçen sene 1 lira 80 ile 1 lira 90 kuruştan satılan patatesten çiftçimiz para kazanamadı ve bu sene ekim alanını azalttı. Bu sene rekoltenin ve ekim alanının az olması nedeniyle fiyatlar arttı” diye konuştu.

"FİYATLAR DÜŞECEK"

Çiftçinin fiyatlardan yüzünün güldüğünü ancak fiyatların ilerleyen dönemlerde düşeceğini kaydeden Mehmet Akın Doğan, "Önümüzdeki günlerde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde ve İzmir’in Ödemiş ilçesinde hasat başlayacak. Oradaki patateslerde piyasaya girdiğinde o dönemdeki rekolteye göre fiyatlar düşecektir" dedi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 32
 • Emine doğan 1 ay önce Şikayet Et
  Pahalansın şehir insanı biraz gezmeden tozmadan arttırsın da süsünden püsün den kuaföründen fuzülü harcamasını bıraksın evine iki kilo patates alsın patatesin fiyatı na gözünü dikmesin çiftçi nin canı çıkıyo o patatesleri yetiştirene kadar
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Tarla hasat oyunları bir gün inşallah başlarına yıkılır, hainlerin planları ile yapılan fırsatçılık stokçuluk ile fiyat yükseltmeleri iç ve dış güçlerin planlarıdır bizim esnafımız da bu kirli oyunlara katılarak devam etmektedir. Bunların hepsi haindir.
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Allah yar derim ülkem ve Erdoğan'ın yanında durmaya devam ederim bu oyunlar elbette bozulacak umudumuzu asla söndüremezler bu vatanın selameti için kurtuluş savaşında kıtlık içerisinde bu millet zafere ulaştı bizi patates soğanla yıldıramazlar
  Cevapla
 • Hatice Nur 1 ay önce Şikayet Et
  Kuru soğan yerim genede bu CHP yandaşlarına inanmam ve destek olmam herkes satılmış özellikle doğu insanı Allah nankörlerle vatan hainleri ile aynı kefeye koyup cezalandırmasın bizi.
  Cevapla
 • Emine doğan 1 ay önce Şikayet Et
  Doğu insanına kurban olun siz doğunun yüzde doksanı Erdoğan cı AKP'li
  Cevapla
 • Gariban çiftçi 1 ay önce Şikayet Et
  İthal getirin nasılsa paramız var ithal ederiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle