AB, Rus gazı ödemesi için yöntem geliştirdi

Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya'ya Avrupa'nın uyguladığı ekonomik yaptırımlarda gelinen noktada, Rus gaz ödemelerinin nasıl yapılacağı belirlendi.

AB, Rus gazı ödemesi için yöntem geliştirdi
AB, Rus gazı ödemesi için yöntem geliştirdi
GİRİŞ 17.05.2022 15:19 GÜNCELLEME 17.05.2022 15:19
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Rusya, kendisine yaptırım uygulayan Avrupa'ya doğalgazı kendi para birimi olan ruble ile satacağını açıklamış, enerji sorunu yaşayan Avrupa da bu konuda neler yapacağına dair araştırma içine girmişti.

Rusya, ruble ile ödeme yapmayı reddeden Polonya ve Bulgaristan'ın gazını kesmişti. Bu da Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkeleri arayışa yöneltti.

AB, SORUNA YAPTIRIMLARI İHLAL ETMEDEN ÇÖZÜM ARIYOR

Avrupa Birliği, Avrupa şirketlerinin, ruble ile ödeme talep eden Rusya'dan yaptırımları ihlal etmeden gaz alımını sürdürmelerini sağlayacak bir yöntem belirledi.

AB KOMİSYONU REHBER YAYINLADI

Uluslararası basındaki haberlere göre, AB Komisyonu, üye ülkelere AB yaptırımlarına uyumlu biçimde Rusya'ya doğalgaz ödemesi yapılmasına imkan sağlayacak yöntemleri içeren bir kılavuz gönderdi.

"AVRUPA ÜLKELERİ DOĞALGAZ ÖDEMELERİNİ YAPABİLECEK"

Kılavuzda, Avrupa firmalarının belirli koşulları yerine getirerek Rusya'ya gaz ödemeleri yapabileceği ifade edildi.

RUSYA'NIN BELİRLEDİĞİ BİR BANKADA HESAP AÇILACAK

Firmaların, Rusya'nın belirlediği bir bankada hesap açabilecekleri ve Rusya'dan gaz alımı için bu bankanın hesabına ödememe yapabilecekleri kaydedilen kılavuzda, söz konusu ödemenin firmaların mevcut sözleşmelerinde belirlenmiş olan para biriminde yapılabileceği ve ödemenin ilgili bankaya gönderildiği anda sözleşmenin yerine getirilmiş kabul edileceği belirtildi.

AÇIKLANAN FORMÜLLERLE SÖZLEŞMELERDEKİ YÜKÜMLÜLÜKLER YERİNE GETİRİLECEK

Kılavuzda, şirketlerin gaz karşılığında euro veya dolar ödediklerinde mevcut sözleşmelerdeki yükümlülüklerinin tamamlandığı yönünde açıklama yapmaları gerektiğine işaret edildi.

Böylece şirketlerin euronun rubleye dönüştürülmesinde Rusya Merkez Bankası ile işlem yapmamış olacakları kaydedilen kılavuzda, söz konusu işlemin yaptırım kapsamına girmemiş olacağı belirtildi.

RUSYA'NIN RUBLE İLE ÖDEME ŞARTI

AA'nın haberine göre, Rusya, dost olmayan ülkelerin Gazprombank'ta döviz ve ruble hesapları açmalarını ve ödemelerini ruble ile yapmalarını öngören kararnameyi 1 Nisan’da yürürlüğe koymuştu.

ÖDEMEYİ RUS RUBLESİNE ÇEVİRME GÖREVİ GAZPROM'UN

Buna göre, Rusya’dan enerji ithal eden ülkeler, başta Gazprombank’taki döviz hesaplarına ödemeyi aktaracak, Gazprombank da bu dövizi Rus rublesine çevirip ruble hesaplarına aktaracak. Ardından da ödeme tedarikçi şirketin hesabına geçirilecek ve adı geçen bankadaki hesaba para yatırılmadığı takdirde doğalgaz kesilecek.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • bla bla 1 yıl önce Şikayet Et
    komedyen mi bunlar?
    Cevapla