Rusya’dan yatırım heyeti geliyor

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Türkiye, kuzey pazarlarına ulaşmada zorluk yaşarken, Rusya’dan üst düzey bir heyet Ankara’ya geliyor.

Rusya’dan yatırım heyeti geliyor
Rusya’dan yatırım heyeti geliyor
GİRİŞ 17.05.2022 10:03 GÜNCELLEME 17.05.2022 10:04
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Türkiye, kuzey pazarlarına ulaşmada zorluk yaşarken, Rusya’dan üst düzey bir heyet Ankara’ya geliyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak başkanlığındaki ticari heyet yarın Türkiye’de olacak. Heyet ekonomi ile ilgili bakanlıklarla üst düzey görüşme gerçekleştirecek.

NAKLİYE SIKINTISI MASADA

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle yatırımcıların yönünü Türkiye’ye çevirdiği son dönemlerde heyetin ajandasındaki ilk madde, Türkiye’ye yapılacak yatırımlar olacak. Heyette bulunan iş adamları Türkiye’deki yatırım fırsatlarını değerlendirecek. Heyetin görüşmelerdeki ikinci başlığı ise ticari ürünlerin nakliyesinde yaşanan aksaklıklar olacak. Geçtiğimiz yıl 33 milyar 25 milyon dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacmi savaşın etkisiyle 2022’ye düşüşle başladı. Nakliye sorununun çözülüp ticaret hacminin artması için heyetler arası değerlendirmeler yapılacak.

TÜRKLERE YATIRIM FIRSATI

Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle birçok Avrupa firması Rus pazarından çekildi. Bu aydan itibaren Rusya, AB ve Afrika’dan hiçbir ürün alamayacak. Heyetler arası görüşmelerde bu konu da gündeme gelecek. Türk firmalarının Rus pazarında yer alması için adımlar atılacak.

ERDOĞAN’DAN RUS LİDER PUTİN’E TÜRKİYE DAVETİ

Görüşmelerde Türkiye ile Rusya arasında yapılan Yüksek Düzeyli İş Toplantısının altyapısı gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, telefonla aradığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Yüksek Düzeyli İş Toplantısı için Türkiye’ye davet etmişti. Bu kapsamda Putin’in önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 17
 • Seçkin 1 ay önce Şikayet Et
  biz putini seviyoruz
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan bile Makedonya'nın NATO'yla görüşmelerinde bi sürü kriter isterken, Türkiye neden Fin ve İsveç'in başvurusunda "cepte keklik" olsun ki? NATO üyesi bile olmayan Ukrayna'ya yardım için ABD debelenirken, NATO üyesi Türkiye'nin altını oyanlar NATO ülkeleri değil mi? KIRIM’ın statüsü, Kıbrıs'ın tanınması, Mavi Vatan Suriye/Libya'da Rus desteği, Ekonomi/Türk Firmaları/kotaların kaldırılması , Türk Birliği, Karabağ /Türk koridoru , Turizm, İndirimli Doğalgaz, S-500 vs konularında Rusya’dan yardım alınacak bir atmosfer varken neden “Başındaki çuvalı çıkartamayanlar” bu yapılanları “at pazarlığı” diye küçümseyerek acziyet/teslimiyet içindeler?
  Cevapla
 • Yavuz Özmen Almanya 1 ay önce Şikayet Et
  Almanya da enflasyon 70% üzerinde, kim başka bir şey anlatıyorsa külliyen yalan.... Bu coğrafyanın zenginliği hiç bir yerde yok ve değerini bilelim....
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Ruslara bel bağlamayın çok kalleştirler…
  Cevapla
 • Cengiz 1 ay önce Şikayet Et
  Az iyi , çok kötü - yine de doğunun doğuya faydası olur / oluyor . Batı hamuduyla karşılık almadan soluk bile vermez / aldırmaz !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle