Süper bataryanın üretimi başlıyor! Türkiye'de üretilecek

Togg'un işbirliği yaptığı Çinli Farasis, Gemlik'te 30 milyar liralık yatırımla kuracağı tesiste süper batarya üretecek. 30 kilogram daha hafif, yüksek ömürlü bataryaların Mercedes'in yeni modellerinde de kullanılması bekleniyor.

GİRİŞ 17.05.2022 09:03 GÜNCELLEME 17.05.2022 09:34
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Togg'un batarya üretimindeki ortağı Çinli Farasis, 8 dakikalık şarj ile 250 km yol yapan ve 1.5 milyon km ömürlü süper bataryasını Gemlik'te üretecek. Dördüncü nesil batarya 2025'ten itibaren kullanıma sunulacak.

Yerli otomobil markamız Togg'un da batarya üretimindeki orağı Çinli Farasis Energy, dünyanın bu alandaki en büyük kuruluşlarından. TOGG dışında başta Alman üretici Mercedes olmak üzere çok sayıda markayla işbirliği yapan Farasis, yeni bir yüksek performanslı batarya hücreleri geliştirdiğini duyurdu. Yeni bataryalar 8 dakikalık şarj ile 250 km'ye kadar menzili mümkün kılacak.

2025 YILINDA HAZIR

Fararis'in 2025 yılından itibaren kullanıma sunmaya başlayacağı 4. nesil bataryalarda anot malzemesi olarak grafit yerine silikon görev yapıyor. Gene lityum teknolojili süper bataryalarda, daha düşük ağırlıklarla daha yüksek performans elde ediliyor. Yaklaşık 30 kg daha hafif bataryalar hızlı şarj özellikleri dışında, daha yüksek ömür ve 700 km'ye aşan menzilleriyle de yeni ufuklar açıyor. Üretilecek yeni nesil bataryaların kullanım ömrünün 1.5 milyon kilometreyi de aşacağı vurgulanıyor.

120 ÜLKEYE ULAŞACAK

Elektrikli araçlar için batarya hücresi ve modül üretimi yapacak olan şirketin, 15 Gigawatt saat kapasiteli batarya hücresinin yanında, 19.8 GWs kapasiteli batarya-modül paketini de üreteceği açıklandı. Siro, geliştirdiği enerji depolama çözümlerini küresel pazarlara sunacak, Türkiye'nin yanında bölgedeki 120 ülkeden de doğrudan sorumlu olarak otomotivin yanında yenilenebilir enerji, elektrik şebekesi, şarj istasyonları ve mesken çözümlerini destekleyecek enerji depolama çözümleri sağlayacak.

ÇİN DIŞINDAKİ İLK VE TEK TESİS

Farasis'in şu ana kadarki tek fabrikası anavatanı Çin'de bulunuyor. Fararis'in Almanya ve Kanada'da iki ayrı tesis için planları olduğu bilinirken tarihleri belirsizliğini koruyor. Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Şirketin Çin dışındaki ilk üretim tesisiyse Gemlik olacak, burada üretilen bataryalar dünyaya satılacak.

30 MİLYAR TL YATIRIM BEDELİ VAR

Togg ile Çinli enerji devi Farasis ortaklığında yüzde 50-50 ortaklıkla 'siro' isimli şirket kurulup, batarya fabrikası için imzaların atıldığı daha önce açıklanmıştı. Siro Silk Road Temiz Enerji Çözümleri San. ve Tic. AŞ olarak kurulan şirket Avrupa'nın en büyük üreticileri arasına girecek.

2.200 İSTİHDAM

Bursa Gemlik'te kurulacak batarya fabrikası için öngörülen yatırım tutarı yaklaşık 30 milyar lira iken, fabrikanın 2 bin 200 kişiye doğrudan istihdam sağlaması planlanıyor.

KAYNAK: AKŞAM
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 47
 • Bersoy 1 ay önce Şikayet Et
  2025 yılında hazır olacak tamam tamamda,TOGG 2023 de yollarda olacak deniyor,başka batarya ile mi başlayacak o vakit.
  Cevapla
 • Yüksel 1 ay önce Şikayet Et
  İlk etapta şu an kullanılan 1.5 saatte şarj la 400 km yapan kullanilacak
  Cevapla
 • osman 1 ay önce Şikayet Et
  batarya teknolojisinin patentleri türkiye'de olsaydı, güzel haber olurdu.
  Cevapla
 • Kgt 1 ay önce Şikayet Et
  O da olur inşallah
  Cevapla
 • tunctunc 1 ay önce Şikayet Et
  Kilometre verileri sanki ayaginizin altinda yumurda varmi$ gibi´sanki üzüm tanesine basiyormu$ gibi ve asla yoku$ olmayn düm düz yolda gibi kullanirsaniz veriler dogru ama tek bir araba sollarken gaza yüklendiginiz zaman hemen %50 dü$üyor´elektirkli arbalarin teknigi cok cok cok yeni´pahali ve cevreye cok zazar veriyor´Akü asitlerini asla yok edemiyorsunuz,,bu yüzdende Türkiyeyi secmi$ler yapmak icin..Ben yaziklar olsun bu asla gurur duyulcak bir konu degil diyorum ve musade edenleri yuhluyorum´ama kime ne yaziyorum ya.!
  Cevapla
 • Aydin durmus 1 ay önce Şikayet Et
  Lutfen bilmediginiz konularda biliyormus gibi yorum yapmayin yaziyi okumuyor yorum yapiyorsun lityum iyon pil tesis bu asitli aku ureten fabrika deyil bilmemek ayip deyil ogrenmemek ayip.
  Cevapla
 • hekim 1 ay önce Şikayet Et
  yerli ve çinli batarya hayırlı olsun...
  Cevapla
 • sen 1 ay önce Şikayet Et
  bütün elektrikli araç bataryaları çinden geliyor zaten hani bazı bilinen şeyleri niye fitne çıkarırcasına , haince ,iğneleyici konuşuyorsunuz ki
  Cevapla
 • veli 1 ay önce Şikayet Et
  8 dk şarj 250 km ? elveda piston, elveda silindir hacmi, elveda buji, elveda eksoz ...
  Cevapla
 • vatandaş. 1 ay önce Şikayet Et
  nükleer reaktör mübarek :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle