Benzin ve LPG zammı pompaya yansıdı: İşte güncel fiyatlar!

Brent petrol ve dolar kurundaki yaşanan yukarı yönlü hareketlenmenin ardından akaryakıt fiyatlarına yeniden zam geldi. Sektör kaynaklarına dayandırılan bilgiye göre; benzin 1 lira 68 kuruş, LPG ise 40 kuruş zamlandı.

GİRİŞ 17.05.2022 06:50 GÜNCELLEME 17.05.2022 09:38
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

Rusya-Ukrayna savaşının açtığı en büyük krizlerden biri olan enerji krizi piyasalarda yukarı yönlü hareketliliği tetiklemeye devam ediyor.

Öyle ki brent petrol fiyatlarının dalgalı bir seyirde olması nedeniyle sektör kaynakları, akaryakıta yeni bir zam geleceği yönünde görüş bildirmişti. Bununla birlikte dolar fiyatlarında yaşanan artış da zam beklentisini yanında getirdi.

Bu gelişmelerin akabinde benzinin litre fiyatına 1,68, LPG'ye ise 40 kuruş zam geldi. Motorine ise zam yapılmadı.

AKARYAKIT FİYATLARINDA SON DURUM

Bu gece yarısında itibaren gerçekleşecek zamlarla birlikte, benzinin litre fiyatı İstanbul'da 22,8 TL’ye, Ankara’da 22,93 TL’ye ve İzmir’de ise 22,94 TL’ye yükseldi. LPG fiyatları ise İstanbul’da 11,25 TL’ye, Ankara’da 11,47 TL’ye ve İzmir’de 11,19 TL’ye çıktı.

HESAPLAMA NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 100
 • İklimdeğişikliği 2 ay önce Şikayet Et
  Türkmenistan bize bu konuda destek olmalı
  Cevapla
 • Seyyah 2 ay önce Şikayet Et
  Ekmek almaya bile arabayla gidiyorlar artık, tabi benzin çok ucuz ondan.
  Cevapla
 • BBG 2 ay önce Şikayet Et
  Bence de çok ucuza kullanıyoruz. Maaşlar da fazla. Maaşlar sabit tutulmalı herşeye a dan Z ye en az yüzde 100 zam yapılmalı.
  Cevapla
 • Sadık 2 ay önce Şikayet Et
  Artık geçinemez duruma geldik. Rabbim sonumuzu hayırlı eylesin. Bu süreçte biriktirdiğimiz üç kuruşu da harcadık. Memur olarak uç uca geçiniyoruz. Geçen hafta 38 liraya aldığım çay dün 55 TL olmuş. Gel de enflasyon %69 de. Geçen yıl bu zamanlarda 45 TL'ye aldığım eski Kars kaçar dün 115 TL'ye satılıyordu. Biraz seyredip almadan geri geldim.
  Cevapla
 • Veli 2 ay önce Şikayet Et
  TL değer kaybetmeyip bir TL bir dolar olsaydı benzinde 2 TL falan olurdu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle