Bakanlıktan Hindistan açıklaması! Kriz iddialarına cevap!

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı basın ve yayın organlarında yer alan Hindistan'dan buğday ithal ettiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bakanlıktan Hindistan açıklaması! Kriz iddialarına cevap!
Bakanlıktan Hindistan açıklaması! Kriz iddialarına cevap!
GİRİŞ 15.05.2022 22:16 GÜNCELLEME 15.05.2022 22:17
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Türkiye'nin, dünyanın ilk 10 tarım ülkesinden biri olduğu, güçlü tarımsal alt yapısı ile her geçen gün artan ülke nüfusunun gıda ihtiyacını karşıladığı belirtildi.

KRİZ İDDİALARINA CEVAP

Türkiye'nin ayrıca 25 milyar dolar tarım ve gıda ürünleri dış satımıyla net ihracatçı ülke olduğunun kaydedildiği açıklamada, Hindistan'ın, yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı buğday ihracatını yasaklaması üzerine kamuoyunda Türkiye'de buğday krizi yaşanacağı, Ukrayna ve Rusya'dan da buğday alınamadığı için ekmek fiyatlarının yükseleceğine ilişkin haberlerin de doğru olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, Hindistan'ın, dünyanın önemli buğday üreticisi ülkeleri içerisinde yer aldığı ve üretiminin büyük çoğunluğunu iç tüketimde kullandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizin bu süreçte Hindistan'dan herhangi bir buğday talebi olmamıştır. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi ithalat ihalelerinde Hindistan menşeli bir ürün için teklif de almamıştır. Nitekim Hindistan'ın buğday arzını durdurmasının, kendi iç piyasasında yükselen enflasyon ile mücadele için alınmış bir tedbir olduğu bilinmektedir. TÜİK verilerine göre 2020-2021 piyasa yılında yeterlilik oranlarının, ekmeklik buğdayda yüzde 89,2, makarnalık buğdayda yüzde 259 olup buğdayda yeterlilik oranımız yüzde 102,3'dür. Buğday ithalatı, büyük çoğunlukla buğday mamulleri ihracatı amacıyla yapılmaktadır."

TÜRKİYE DÜNYA UN İHRACATINDA BİRİNCİ

Geçen yıl 2,44 milyar dolarlık buğday ithalatına karşılık 3,23 milyar dolarlık buğday mamulleri ihracatının yapıldığının kaydedildiği açıklamada, buğdayda 795 milyon dolar dış ticaret fazlası elde edildiği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'nin dünya un ihracatında birinci, makarna ihracatında ise ikinci sırada olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Hububat piyasasında olduğu gibi baklagil piyasasında da Türkiye, dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. 2021 yılında ülkemizde 305 bin ton kuru fasulye üretimi ile tüm zamanların üretim rekoru kırılmıştır. Ülkemiz dünya nohut üretiminde 2'nci sırada, mercimek üretimde ise 4'üncü sıradadır. 2021 yılında 64 bin ton kuru fasulye ve 168 bin ton nohut ihracatı gerçekleştirilmiştir."

Ayrıca Kovid-19 salgını koşulları, iklim değişikliği ve Rusya-Ukrayna savaşının küresel boyutta tarım ve gıda sektörünü de etkilediği belirtilerek, Bakanlığın, yaşanan söz konusu gelişmeleri yakından takip ettiği ve gereken her türlü tedbiri aldığının altı çizildi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 95
 • tgt 1 yıl önce Şikayet Et
  TÜRKİYE coğrafyasında buğday sıkıntısı olacağını söylemek akıl karı değil. Hayatta zorluklar yokluklar pahalılık olsa dahi bu coğrafyada Allah özel ve hususi olarak Türkiye üzerinden tüm dünyaya bela vermedikce bizde buğday sıkıntısı yaşanmaz
  Cevapla
 • kısas 1 yıl önce Şikayet Et
  halkı kandırmakdan vazgeçin artık. antep ve çevresinde çiftçi zarar ettiği için buğday ekimi yapmadı.
  Cevapla
 • numan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalanın batsın. Yalan münafıklığın birinci alametidir. Cehennemi tadınca bunu anlarsın.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Un ihracatında birinciyiz ama ekmek 4 lira.
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  bu unla sadece ekmek yapilmiyor esprici cocuk makarna , kurabiye, daha saymaya gerek yok uzaydan gelmedin yediklerine bi bak sadece ekmek yapilsa.haklisknda
  Cevapla
 • somers 1 yıl önce Şikayet Et
  bu ülkede kriz olmamış hali mi?
  Cevapla
 • cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  kendi ihtiyacımızın %30 fazlasını stok yapmamız lazım ihraçata izin vermeyin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle