TMO yem bitkilerini destekli fiyattan satmaya devam edecek

Yem fiyatları, et ve süt ürünleri fiyatlarını tektiklediği için TMO devreye girdi ve yeni bir açıklama yaparak yem bitkilerini destekli fiyattan satmaya devam edeceğini açıkladı.

TMO yem bitkilerini destekli fiyattan satmaya devam edecek
TMO yem bitkilerini destekli fiyattan satmaya devam edecek
GİRİŞ 15.05.2022 11:04 GÜNCELLEME 15.05.2022 11:06
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yeni bir fiyat artışına yer vermemek için mayıs ayında yem bitkilerini, yem sanayicilerine destekli fiyattan satmaya devam edeceğini duyurdu.

Bu kapsamda, 2021 yılı hasat döneminde yaşanan kuraklığın ardından gereken tedbirleri ivedilikle alan TMO, iştigal alanına giren ürünlerde piyasadaki arz açığını gidermek üzere çalışmalara başladı.

HEDEF, HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜN YEM MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ

AA'nın haberine göre, TMO, söz konusu çalışmalardan biri olan yem regülasyonu çerçevesinde, stoklarındaki yem ham maddelerini 2021 Temmuz'dan itibaren besici ve yetiştiriciler ile yem üreticilerine satışa açarken, bu çalışmayla hayvancılık sektörünün yem maliyetlerinin düşürülmesi hedeflendi.

Yapılan uygun fiyatlı ham madde satışları ile hayvancılık sektörüne ve ülke ekonomisine katkı sağlandı.

ARPA ÜRETİMİ YÜKSEK SEVİYEDE BEKLENİYOR

Bu yıl, ülkenin arpa üretimi geçen yılın üzerinde ve son yılların en yüksek seviyesinde bekleniyor.

Bu nedenle TMO, normal üretim dönemlerinde üreticilerin ürün arzından olumsuz etkilenmemesi amacıyla, hasat devam ederken satış gerçekleştirmiyor.

Halihazırda arpa hasadının ülkenin belirli yörelerinde başlamış olması ve kısa zamanda hasadın yaygınlaşacak olması nedeniyle, TMO'nun arpa satışlarına hasat süresince ara verilirken, arpa satışlarına 2022 hasadının tamamlanmasını müteakip yeniden başlanacak.

MISIR HASADI ÖNCESİNDE MAYIS AYINDA 225 BİN TON MISIR TAHSİS EDİLDİ

Türkiye'nin 2022 mısır hasadı ağustos ayından sonra başlayacağından, TMO'nun kanatlı sektörüne (yumurta ve beyaz et) ve süt üreticilerine yönelik mayıs ayında 225 bin ton mısır tahsis edildi, teslimat süreci de başladı.

Mısır satış ve teslimatlarına haziran ayında da devam edilmesi planlanıyor.

TMO tarafından piyasalar yakından takip edilirken, piyasa istikrarına yönelik gereken tüm tedbirler de alınacak.

YORUMLAR 6
 • RENÇBER-02 2 yıl önce Şikayet Et
  Geçen sene buğday maliyeti bir dönüm için 250₺ idi,buğday satış 2500₺/ton idi.Şimdi buğday dönüm maliyeti 1000₺ .Ton satışı 10.000₺ olması lazım.YANİ KISACASI GÜBRE,MAZOT,İLAÇ,TOHUM VS.FİYATLAR ORTALAMA 4 KAT ARTTI.BU DİKKATE ALINMALI
  Cevapla
 • öz 2 yıl önce Şikayet Et
  Tüm ticaret mazot üzerinden dönüyor!mazot benzinin yarısı kadarken; şimdi benzinden daha pahalı..
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Mazot 22liradan olduğu sürece bence tmo başta olmak üzere rüya görmesinler millet stok yapar gene satmaz niye verelim elimizdeki malzemeyi
  Cevapla
 • Hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  Et süt yumurta tavuk kırmızı et ülkenin iktidarına zarar veriyor siz bilirsiniz kayde almassaniz
  Cevapla
 • Mizah 2 yıl önce Şikayet Et
  Fiyat arttırmak için her zaman bir bahane var. En merak ettiğim güneşten elde edilen elektrik , güneş zammı yapıyor da fiyatı artıyor ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle