Bir ülke daha buğday ihracatını yasakladı

Hindistan, gıda güvenliği açısından tehdit olarak gördüğü buğday ihracatını yasakladı.

Bir ülke daha buğday ihracatını yasakladı
Bir ülke daha buğday ihracatını yasakladı
GİRİŞ 14.05.2022 17:42 GÜNCELLEME 14.05.2022 17:42
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Söz konusu değişikliğe göre, gıda güvenliğini riske atması nedeniyle buğday ihracatı yasaklandı.

Değişiklikle, yıl başından bu yana küresel piyasalarda en az yüzde 40 artan buğday fiyatının, ülke içinde kontrol altına alınması amaçlanıyor.

Buğday fiyatlarındaki tırmanışın Hindistan'daki, komşu ve savunmasız durumdaki ülkelerdeki gıda güvenliğini tehdit ettiğine dikkati çekildi.

- Savaş Ukrayna'nın, sıcaklar Hindistan'ın buğdayını vurdu

Avrupa'nın tahıl ambarı olarak bilinen Ukrayna'nın Rusya tarafından saldırıya uğraması, buğday fiyatlarını 14 yılın en yüksek seviyesine çıkarırken Ukrayna depolarında yaklaşık 40 milyon ton tahıl ihraç edilmeyi bekliyor.

Dünya buğday ihracatında önemli bir role sahip Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, buğday arzının olumsuz etkilenmesine, fiyatlardaki yukarı yönlü baskının sürmesine ve Ukrayna'dan buğday ihracatının durma noktasına gelmesine sebep oldu.

Halihazırda Rusya-Ukrayna Savaşı'nın küresel buğday tedarikini kesintiye uğratması nedeniyle birçok ülke, buğday açığını kapatmak için gözünü Hindistan'a çevirdi.

Ancak dünyanın ikinci büyük buğday üreticisi Hindistan'da etkili olan aşırı sıcaklar, tarım sektörünü etkiledi ve mahsul verimini de tehlikeye atarak söz konusu tedarik sorununu büyüttü.

Erken gelen sıcak hava dalgasının tarımı olumsuz etkilediği ülkede, 1901'den bu yana en yüksek seviyelere erişen mart sıcaklıkları nedeniyle buğday verimi oldukça düşmüştü.

YORUMLAR 11
 • paşa 1 ay önce Şikayet Et
  gıdada ihracatı yasaklayarak ahlaksız marketleri terbiye edebilir hükümet tabii isterse.
  Cevapla
 • Gariban çiftçi 1 ay önce Şikayet Et
  Marketleri terbiye edeyim derken çiftçiyi öldürmek cok mantıklı degil .market fiyatlarına başka türlüde çare bulunabilir
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  artık çitçinin mütahitlerden kıymetli olduğunu anlayın
  Cevapla
 • Gariban çiftçi 1 ay önce Şikayet Et
  Evet cok haklısın bizde mütahitler gibi BMW Mercedes’e biniyoruz .96 model traktöre ben Mercedes yıldızı aldım .taktım oldu sana Mercedes
  Cevapla
 • Gariban çiftçi 1 ay önce Şikayet Et
  Ürettiğimizin daha yüzde 10unu satamıyoruz .yasaklasak ne olur yasaklamasak ne olur .bu arada sayın pakdemirliye sormak istiyorum bir zamanlar paramız var ithal ederiz diyorsdun .ne oldu suan paranla dahi buğday alamıyorsun .ne yapcez şimdi söyle bakam
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Birimde dışarıya gıda satışını durdurmamız lazım ama akıl tutulması çok yaşıyoruz
  Cevapla
 • 1009 1 ay önce Şikayet Et
  Darısı bize domates başta olmak üzere sebze ihracatı yasaklansın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle