Devlet destek verdi, 2 bin 500 kovanla bal üretiyor

Siirt'te devletten aldığı hibe desteğiyle bal üreticiliği yapan Murat Efe, ailece 3 kovanla başladıkları arıcılıkta kısa sürede kovan sayısını 2 bin 500'e çıkardı. Efe’nin hedefi, bal üreticiliğini bölgeye yaymak.

Devlet destek verdi, 2 bin 500 kovanla bal üretiyor
Devlet destek verdi, 2 bin 500 kovanla bal üretiyor
GİRİŞ 14.05.2022 12:51 GÜNCELLEME 14.05.2022 12:54
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Siirt’te baba mesleği olan arıcılığı ailece devam ettirdiklerini belirten bal üreticisi Murat Efe, devletten aldıkları destekle kovan sayısını 6 bine çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Kaliteli bir bal üreterek dünyaya pazarlamayı hedeflediklerini söyleyen Efe, “90’lı yıllardan beri baba mesleği olan arıcılığa 3 kovanla başladık. Şu an burada bin 500 arılığımız var. İkinci arılığımızda ise bin kovana yakın arılığımız var, toplamda 2 bin 500 kovan. Devletten aldığımız destekle arılığımızı her geçen gün arttırıyoruz. Devletin vermiş olduğu hibe ve ekipmanlar sayesinde her geçen gün arılığımızı çoğaltıyoruz ve bölgeye hitap etmek için çalışıyoruz. Elimizden geldiğince kaliteli bal üretmeye çalışıyoruz. İnşallah bu destekler böyle devam ederse 5 bin ile 6 bin kovana kadar çıkarmayı hedefliyoruz. Allah devletimizden razı olsun. Her türlü desteği bize veriyor. Elde etmiş olduğumuz balların 70 derde deva olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır" dedi.

Siirt’te bal üretiminin hem bölgedeki huzur ortamının oluşması hem de devletin vermiş olduğu desteklerle yüzde 80 arttığını dile getiren Siirt İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faik Efe ise, elde edilen kaliteli balın ülke ekonomisine önemli bir gelir sağladığını söyledi. Bu yıl yağışların bol olması nedeniyle her bir kovandan 15 kilogram bal beklediklerini söyleyen Efe, “Geçen sene sıkıntılı bir yıl yaşadık hem arıcılar hem de tarımın tamamı kurak geçti bizim bölgemizde. Ama Allah’a çok şükür bu sene son 15 gündür çok güzel bir yağış aldı hem bölgemiz hem de bütün ülke. İnşallah bu sene güzel bir verim bekliyoruz. Yaylalardan çok güzel haber alıyoruz, doğa çok güzel. İnşallah hem tarım da hem hayvancılıkta hem de arıcılıkta bu sene geçen yıldan daha iyi bir yıl bekliyoruz. Şimdiden üreticilere bol kazançlar diliyorum” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 14
 • Yakup Akca 3 gün önce Şikayet Et
  Yedi sekiz kilometre çapında bir yerde otuz kırk kovandan fazla arı varsa şekerde vermezsen bırak bal yapmayı arılar aç kalır.
  Cevapla
 • yakup 3 gün önce Şikayet Et
  Bu destek nerede yıllardır arıcılık yapıyom engelden başka birşey görmedim
  Cevapla
 • Salat 4 gün önce Şikayet Et
  Keşke şu ot ilacınıda yasaklasalar ozaman arıcılık güzel olur
  Cevapla
 • AliLevent 4 gün önce Şikayet Et
  Masallah arı mübarek hayvandır insanlar kıymetini bilseeeee
  Cevapla
 • Raif 4 gün önce Şikayet Et
  Bende 1.tane aldım bakalım randıman alırsam çoğaltacam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle