Çiftçinin emeği dövize dönüşüyor

Çiftçinin üretime devam edeceği, ithalatın düşerek ihracatın artması için çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çeken Ege İhracatçı Birlikleri Başkanları, tarımın kapsamlı politikalarla desteklenmesi için çağrıda bulundu.

Çiftçinin emeği dövize dönüşüyor
Çiftçinin emeği dövize dönüşüyor
GİRİŞ 14.05.2022 09:56 GÜNCELLEME 14.05.2022 12:02
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanları, çiftçilerin üretime devam edeceği, tarım ürünler ithalatımızın düşeceği, tarım ihracatımızın artacağı formüllerin bulunması ve hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Tarımın kapsamlı politikalarla desteklenmesi ve değer zincirinin etkinliğinin artırılması çağrısında bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, tüketiciye doğrudan teslimat, gıda e-ticareti gibi alanlarda ülke olarak çalışmalar yapılması gerektiğine işaret etti.

Türkiye'nin su ürünleri, kanatlı eti, yumurta, süt ürünleri ve bal üretim ve ihracatında dünya genelinde ilk 10 ülke arasında yer aldığı bilgisini veren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, yıllık 3.5 milyar dolar ihracat hacmine ulaştıklarını iletti.

Ege Yaş Meyve-Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, eğitimli gençlerin tarım sektöründe daha fazla yer alması çabası içinde olduklarının altını çizdi.

VERİMLİLİĞE ODAKLANALIM

Dünya genelinde 8 milyar insanın gıda ihtiyacının her geçen gün arttığına değinen Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık ise "Organik üretimde ve ihracatta büyüyebileceğimiz bir zemin var. Bunu kullanmalıyız. Organik tarımı artırdığımız takdirde küresel ısınmanın etkilerini de azaltabiliriz" dedi. Türkiye'nin gıda ihracatının son 1 yıllık dönemde 24.5 milyar dolara ulaştığı bilgisini paylaşan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü olarak 10 milyar dolarlık ihracatla Türkiye'nin gıda ihracatının yüzde 42'sini yaptıklarını aktardı.

TÜTÜN ÜRETİMİNDE ARTIŞ

Türkiye'de üretilen tütün mamullerinde kullanılacak tütünün kademeli olarak yüzde 30'unun Türkiye'de üretilmesi zorunluluğu geleceği bilgisini paylaşan Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Ömer Celal Umur, bu süreçte özellikle virginya ve burley tipi tütün üretiminde artış olacağını ifade etti. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Türkiye'nin son 20 yılda zeytin ağacı varlığını 90 milyondan 190 milyona çıkardığını, bundan sonraki süreçte zeytin ağacı varlığını artırırken odaklanması gereken bir diğer başlığın verimlilik olduğunu vurguladı. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle, Türkiye'nin 2021 yılında gerçekleştirdiği 182 milyon dolarlık odun dışı orman ürünleri ihracatının yüzde 61'ini oluşturan 112 milyon dolarlık dilimini yaptıklarını özellikle defne ve kekik ihracatında dünya lideri konumunda olduğumuzu, yeni kekik plantasyonlarıyla Türkiye'nin kısa vadede 25 bin ton, orta vadede 40 bin ton kekik üretebilecek potansiyeli barındırdığını, kekik üreticilerinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 1
  • emekçi 6 ay önce Şikayet Et
    Domates hala 20 tl,ihracı yasaklansın yoksa yazın domates yemek haram.
    Cevapla