Fırsatçılar iş başında: Konut fiyatlarına saatlik zam yapılıyor

Devletin konut kredilerine yaptığı indirim fırsatçılar tarafından ev fiyatlarına zam olarak yansıdı. AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu ev fiyatlarına saatlik zam yapıldığını açıkladı.

GİRİŞ 13.05.2022 10:48 GÜNCELLEME 13.05.2022 10:55
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, "Müteahhitlerin evinde ev yok ancak ben elinde 150-200 daire olan arsa sahiplerini biliyorum. Bunlar saatlik zam yapıyor. Buna çözüm bulunmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından konut sektörünü canlandıracak 3 yeni paket açıkladı. Buna göre, ilk defa konut sahibi olacaklar 10 yıl vade ve 0,99 faiz oranıyla ev sahibi olabilecek. Döviz hesabı ve altınlarını bozduranlar ise 0,89 faizle ev kredisi alabilecek.

FIRSATLIKAR FİYATLARI İKİYE KATLADI

Ancak Erdoğan'ın açıklamalarının hemen ardından bazı fırsatçılar başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana olmak üzere birçok ildeki ev fiyatlarını yüzde yüz oranında arttırdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bazı internet sitelerinde fırsatçıların serbest piyasa ilkesiyle asla bağdaşmayacak şekildeki fahiş artışları çok detaylı yakından takip ettiklerini duyurdu. Fahiş fiyat artışına karşı devreye alınan uygulamalar üzerinden gerekli tedbirlerin alınacağı vurguladı.

YÜZDE 90'I ARSA SAHİBİ

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, hükümetin elini taşın altına koyduğunu ancak fırsatçılar nedeniyle piyasanın rahatlamadığını söyledi. Karslıoğlu, “Hükümetimizin verdiği bu desteği en iyi şekilde piyasaya yansıtmamız gerekiyor. Bu ekonomik sıkıntıların içerisinde hükumetimiz böyle bir olanak sağlamışken biz buradan meslektaşlarımıza, ev satıcılarına bunu bir fırsatçılığa dönüştürmemelerini istiyoruz. Bundan 1 hafta önce ne fiyat istiyorsa şimdi de aynı fiyatı uygularsa en azından hükumetin verdiği destek ile piyasa rahatlamış olur. Ev almak isteyenler evini alır” diye konuştu.

Müteahhitlerin ev fiyatlarını arttırmadığını kaydeden Karslıoğlu, “Bu ev fiyatlarını arttıranlar inanın müteahhitler değil. Fiyatları arttıran elinde birden fazla daire olan arsa sahipleridir. Müteahhidin elinde daire kaldığını zannetmiyorum. Birden fazla tapusu olanların Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından araştırılıp incelemeye alınması gerekiyor. Görülecek ki bizim haklılığımız ortaya çıkacak. Bunların yüzde 90’ı arsa sahibidir” ifadelerini kullandı.

SAATLİK ZAM YAPILIYOR

Ev fiyatlarına alt-üst sınır getirmenin pek mümkün olmayacağını aktaran Karslıoğlu, “Burada ki alt ve üst sınırımızın vicdan olması gerekiyor. Araştırma ile bu fiyatları arttıranların tekelleşmiş, kartelleşmiş arsa sahipleri olduğunu göreceklerdir. Bunun için onlara büyük bir yaptırım uygulanmalı. Bu kadar tapusu olan adamın rayiç bedeli ne ise aynı fiyattan satsınlar. Hükümet elini taşın altına koydu, onlar da koysunlar” dedi.

Bazı arsa sahiplerinin 150-200 dairesi olduğunu ve saatlik zam yaptığını belirten Mustafa Karslıoğlu, “150-200 dairesi olan arsa sahiplerini sayabilirim ben size. Günlük değil bu adam saatlik zam yapıyor. Burada müteahhidin ne kabahati var. Elinde daire olan müteahhit kalmadı zaten. Hepsi yatırımcılara dönüştü” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 63
 • Osman OSMANLI 2 hafta önce Şikayet Et
  Arastirmadan yapilan bi hata daha araba da ötv indirildi araba fiyatlari fırladı şimdi konutta aynı yanlış. Hep zenginin emeğine yağ sürülüyor.
  Cevapla
 • Vatandaş ! 2 hafta önce Şikayet Et
  Konut almak isteyenler nakit birikimlrini ALTIN la değiştirmedikten sonra O KONUTLARI alamayacaklar ! GAVUR parası ile ev alacaktım/alamadım diye ağlamayın ! Döviz düşmeden inşaat malzemeleri düşmez otomatik olarak artar ! Ama inşaat malzemeleri altınla satılmadığı için Altında durmanız EV alma niyetinde olanlar için daha HAYIRLI dır !
  Cevapla
 • Vatandaş ! 2 hafta önce Şikayet Et
  Elinizdeki 1 milyon TL lik evin nakitini DOLAR olarak tutup piyasayı yükseltiyorsunuz ! Satın elinizdeki DOLAR ları düşsün ev piyasası ! Siz dolar yüklendikçe EV FİYATLARI yükselmeye devam edecek ! Şu an 1 milyona beğenmediğiniz ev Seçime kadar 10 milyon olabilir !
  Cevapla
 • Vatandaş ! 2 hafta önce Şikayet Et
  Bu ülkede 1 milyon kredi alabileecek ASGARİ maaşlı yok !Bunun haricindeki memurlarda ,maaşı 2 ye katlarım diye DOLAR alıyor maaşla ve aç geziyor ! İşte siz dolar alınca Bunun fiyatı YÜKSELİYOR ! Buraya kadar anladıysanız hiç AĞLAMAYIN ! Kendi ayağınıza kendiniz SIKIYORSUNUZ !
  Cevapla
 • Mehmet 2 hafta önce Şikayet Et
  Arsa sahipleri derneği konuşma yapsa o da müteahhitleri suçlayacak bu böyle devam edip gidecek. Malesef cek cakımız var başka da birşeyimiz yok. Allah ihtiyaç mağdur olan millete yardım etsin yoksa insanlarda din kalmadığı gibi vicdan da kalmadı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle