Fransız şirketlerin Türkiye'ye yatırımı artıyor

Fransız şirketlerin son 5 yılda Türkiye’ye yaptığı doğrudan yatırım yaklaşık 5 milyar Euro'yu buldu. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 750 milyon Euro'luk yeni yatırım gelmesi bekleniyor.

Fransız şirketlerin Türkiye'ye yatırımı artıyor
Fransız şirketlerin Türkiye'ye yatırımı artıyor
GİRİŞ 12.05.2022 17:11 GÜNCELLEME 12.05.2022 17:17

Son 5 yılda Türkiye’ye yaklaşık 5 milyar euro tutarında doğrudan yatırım gerçekleştiren Fransız şirketlerin orta vadede 750 milyon tutarında yeni yatırım gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Türkiye’ye doğrudan yatırım gerçekleştiren söz konusu firmalardan bir tanesi de sanayi sektörü için endüstriyel gaz üreten Air Liquide. Şirket, Manisa'da 5 milyon euro yatırımla yenilediği fabrikasını hizmete aldı.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada düzenlenen törende konuşan Vali Yaşar Karadeniz, açılışını gerçekleştirdikleri tesisin ilave istihdam sağlayacağını, kentin gelişmesi ve güçlenmesi açısından önemli bir yatırıma ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz da kentin tarihten bu yana ticaret ve sanayinin merkezi olduğunu, yeni yatırımlarla bu kimliğin daha da güçleneceğini belirtti.

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği Bölgesel Ekonomi Servisi Ekonomi Müsteşarı Abdenor Brahmi ise "Son 5 yılda Fransız şirketlerin Türkiye'ye yaptığı doğrudan yatırım 5 milyar euro seviyesinde. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 750 milyon euro bir yatırım daha gelecek. Küresel ekonomik belirsizliklere rağmen Air Liquide, Türkiye'ye yatırım yapan Fransız şirketlerden biri. Bu da gösteriyor ki Air Liquide, Türkiye'nin genel ekonomik gidişatına güven duyuyor." dedi.

“Modern ve güçlü endüstri”

Air Liquide Orta Güney Avrupa Direktörü Bertrand Saraux, Türkiye'de 4 fabrika ve 3 dolum tesisiyle hizmet verdiklerini, büyüme hedefi kapsamında yatırımları sürdüreceklerini kaydetti.

Şirketin Türkiye Genel Müdürü Souhel Bousta da firmanın uluslararası düzeyde sürekli geliştiğini belirterek, Manisa'daki tesislerini yenileyerek açmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.
Konuşmaların ardından yeni tesisin açılış kurdelesi kesildi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde 15 dönüm alanda kurulu tesis, yenileme yatırımıyla dolum kapasitesini yüzde 50 artırarak yıllık 250 bin tüpe ulaştırdı. Tesise kurulan 132 güneş paneliyle enerjinin önemli bölümünün yenilenebilir kaynaklardan elde edileceği belirtildi.

KAYNAK: AA