Milyonları ilgilendiren haber: Kıdem tazminatı için emekliliği beklemeye gerek yok

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren haber... 1 Mayıs 2008 ve sonrası sigortalı olanlar kademeli olarak 4600 gün ile 5400 prim günü koşullarını sağlayarak kıdem tazminatı alabiliyor.

Milyonları ilgilendiren haber: Kıdem tazminatı için emekliliği beklemeye gerek yok
Milyonları ilgilendiren haber: Kıdem tazminatı için emekliliği beklemeye gerek yok
GİRİŞ 10.05.2022 08:59 GÜNCELLEME 10.05.2022 10:34
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İşyerinde en az bir yıl çalışarak hak kazanılan kıdem tazminatı, normal koşullarda emeklilik, vefat, işten çıkarılma, haklı nedenle istifa, askerlik, evlilik nedeniyle iş bırakma durumunda alınabiliyor. Eylül 1999'dan önce ilk işe girişi olanlara 15 yıl, 3600 gün koşuluyla sağlanan emeklilik, işten çıkarılmayı beklemeden tazminat alma hakkının kapsamı genişledi. 1 Mayıs 2008 ve sonrası sigortalı olanlar kademeli olarak 4600 gün ile 5400 prim günü koşullarını sağlayarak kıdem tazminatı alabiliyor. Sabah'ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu, 2008 sonrası sigortalı olanların emeklilik için yaş hariç, prim günü şartlarını sağlaması halinde "kıdem tazminatına esas yazı" düzenlenebileceğini bildirdi.

Eylül 1999 öncesi işe girenler için emeklilikte kademeli geçişle beraber yaş bekleyenlerin de kıdem tazminatı almaları sağlandı. Kendi isteği ile işi bırakanlar yaş dışındaki koşulları yerine getirdiğinde kıdemini alabiliyor. Kendi isteğiyle ayrılanlar da iki yolla kıdeme hak kazanıyor. Çalışan ücreti vaktinde ya da eksik yatırıldığında haklı fesih yaparak kıdemini talep edebiliyor. Yaş dışındaki emeklilik koşullarının yerine getirilmesi durumunda da kıdem hakkı doğuyor.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 1
  • Fatih 6 ay önce Şikayet Et
    Yalan haber kim almiski alsın alan kaç kişi var acaba yüzde 80 tazminatı bırakıyor iş verene herkes biliyor
    Cevapla