Çorum Belediyesi 80 dönüm araziye yağlık ayçiçeği ekti

Çorum Belediyesince 80 dönüm araziye ekilen yağlık ayçiçeği tohumlarından yaklaşık 30 ton ürün elde edilmesi hedefleniyor.

Çorum Belediyesi 80 dönüm araziye yağlık ayçiçeği ekti
Çorum Belediyesi 80 dönüm araziye yağlık ayçiçeği ekti
GİRİŞ 05.05.2022 21:47 GÜNCELLEME 05.05.2022 21:48
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "ekilmemiş bir karış toprak bırakılmaması" yönündeki talimatı üzerine harekete geçen Çorum Belediyesi, Düvenci köyü yakınlarındaki su terfi istasyonunun çevresinde bulunan araziyi tarıma kazandırmaya karar verdi.

Belediye personelince tarıma uygun hale getirilen araziye sertifikalı yağlık ayçiçeği tohumu ekildi.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, ekim yapılan tarlayı ziyaret ederek çalışmaları inceledi. Aşgın, ayrıca traktöre binip tohum ekme makinesi ile ayçiçeği tohumu ekti.

Aşgın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine 28 yıldır ekilmeyen 80 dönüm arazide yeniden tarım yapmaya başladıklarını belirtti.

Tarımsal üretim konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla belediyeye ait elverişli alanlarda tarım yapmayı planladıklarına işaret eden Aşgın, "Bugün inşallah ayçiçeği tohumlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Buradan çıkacak yaklaşık 30 bin kilogram ayçiçeğini yağa çevirmek suretiyle ihtiyaç sahibi kardeşlerimize dağıtacağız. Hem tarımsal üretimde farkındalığı artırma hem de ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırma anlamında önemli bir girişim." ifadelerini kullandı.

Halil İbrahim Aşgın, arazisi olan herkesi imkanları ölçüsünde tarımsal üretim yapmaya çağırarak, şunları kaydetti:

"Bütün hemşehrilerimizi boş arazilerini, tarlalarını değerlendirmeye, mümkün olduğunca topraklarını ekmeye davet ediyorum. Tarımın, gıda temininin ne kadar önemli olduğunu son dönemlerde daha yakından hissediyoruz. İnşallah Çorum Belediyesi olarak yaptığımız bu ve benzeri çalışmalarla tarımsal üretimi artırma noktasındaki gayretimizi ortaya koyuyoruz. İnşallah Halil İbrahim bereketi olur."

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • Mustafa biçici 6 ay önce Şikayet Et
  Konaklı halkı ineklerini burada otlatıyordu halkı madur etmekten başka bişey yapmadılar o arazi işe yaramaz bi arazi değildi hayvancılık yapanların geçim yeriydi onların yüzünden hayvanlarımızı satmak yüzünde kaldık inşallah bu olaya bi çözüm bulurlar çözüm bulunmazsa seçime de az kaldı 20 yıldır bu partiye oy verirken 21. Yılda başka partiyi düşündürmüyor değil halkı...
  Cevapla
 • Konyalı 6 ay önce Şikayet Et
  Alkışlanacak hareket... Belediyeler bu tür atıl vaziyetteki arazileri ekmede ön ayak olmalı veya teşvik etmeli.
  Cevapla
 • Serdar 6 ay önce Şikayet Et
  80 dönüm ne yahu devede tüy değil. Ben mazot alabilsem 600 dönüm ekebilirim ama maalesef traktörü çalıştırmak her babayiğidin harcı değil. Çiftçi bitti son kozumuzu oynadık bu sene ektiğimizin karşılığını alamazsak 2000 dönüm araziyi ekemez hale geliriz. Ki böyle giderse mahsul iyi olsa bile ekmek akıl işi değil.
  Cevapla
 • vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  cirum belediye başkanı genel olarak cok iyi isler yapıyor, diğer baskanlarda bakip ornek alsinlar.
  Cevapla
 • Hakikaten... 6 ay önce Şikayet Et
  MaşaAllah, BarekAllah, İnşaAllah hayırlara vesile olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle