Bayram dönüşü bilet bulamadı işten kovuldu! Yargıtay'dan emsal karar

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, bayram dönüşü bilet bulamayıp işine iki gün üst üste gitmediği için tazminatsız kovulan işçinin mağdur edildiğine hükmetti.

GİRİŞ 05.05.2022 09:29 GÜNCELLEME 05.05.2022 09:44
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala milyonları, memlekete gitme telaşı sardı .Özel bir şirkette engelli kadrosunda çalışan genç, bir senenin ardından otobüsle memleketine gitti. Bayram dönüşü otobüs bileti bulamayan engelli işçi, gecikmeli gittiği işyerinde hayatının şokunu yaşadı.

Devamsızlık sebebiyle tazminatsız işten kovulan engelli işçi, hukuk mücadelesi başlattı. İş Mahkemesi'nin yolunu tutan mağdur işçi, söz konusu şirkette 4 yıl 11 ay 29 gün boyunca yoğun bir iş temposuyla çalışmış olduğunu, haklı sebep ve ihbarda bulunulmaksızın işten çıkarıldığını öne sürdü.

Vücut fonksiyonlarının yüzde 40'ını kullanamadığını, davacının dini ve milli bayram denilmeden çalıştırıldığını ve bu dönemlerin ücretlerinin ödenmediğini, işveren tarafından yıllık izin verilmediği gibi, yıllık izin ücreti de ödenmediğini, davalı işyerinde çalıştığı süre boyunca işyeri müdürü tarafından sürekli hor görüldüğünü, hakaret edildiğini dile getirdi.
Engelli olması sebebiyle işten çıkarmak için sürekli bir bahane arandığını ve hakkını araması engellenmeye çalışıldığını, işyerinde uygulanan mobbing sonucu manevi zarar görmesi sebebiyle 5 bin TL manevi tazminat talebinin kabul edilerek davacının zararlarının karşılanması gerektiğini iddia ederek kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin alacağı, fazla çalışma alacağı ile genel tatil alacağının davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

Davalı şirket ise davacının otobüs bileti bulamadığı için devamsızlık yaptığını öne sürdü. Davacının bayramın bitimini takip eden ilk iki iş günü arka arkaya 2 iş günü işe gelmediğini iddia etti. Mahkeme; davanın reddine hükmetti. Kararı davacı temyiz edince devreye giren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yıllar sonra emsal nitelikte bir karara imza attı.

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren kararda, davacının bayram dönüşü bilet bulamamasının insani bir durum olduğu hatırlatıldı.

Kararda şöyle denildi:

"Davalı işveren davacının işyerine mazeretsiz olarak 2 iş günü arka arkaya gelmemesi sebebiyle iş akdinin haklı sebeple feshedildiğini savunmuştur. Davacı 08.10.2014 tarihinde bayram dönüşü bilet bulamadığını, annesinin işyeri yetkilisini arayıp bilgi verdiğini, bindiği aracın arızalandığını şehre geç saatte geldiğinden işe gidemediğini iddia etmiştir. Davacının ustası olduğunu belirten davalı tanığı da davacının annesinin telefon açtığını ve davacının bilet bulamadığını işe bir gün sonra geleceğini söylediğini, ertesi gün işyerine davacının gelmediğini, sabaha karşı 05.00 sıralarında davacının Bolu'da trafikte olduğunu belirten mesaj attığını beyan etmiştir.

Davacının bilet bulamaması sebebiyle işe gelememesi ve bu durumu işveren yetkilisine bildirmesi sonucunda işe gelmemesinin haklı bir sebebe dayandığı açıktır. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/2-g maddesi uyarınca işverenin haklı sebeple iş akdini feshinde aranan işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 iş günü devamsızlık yapması şartı somut olayda gerçekleşmemiştir. Tüm bu açıklamalar doğrultusunda davacının ihbar ve kıdem tazminatlarının kabulü gerekirken reddine karar verilmesi hatalıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 27
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu olay haricinde Kıdem ve ihbar tazminatına bir çözüm bulunmalı adam işi bırakmaya karar veriyor ve kendini kovdurmak için herşeyi yapıyor gık diyemiyorsun mahkemeler hep işçiden yana avukatlar bile işverene vekil olmak istemiyor adam haksızda olsa tazminatı hak diye talep ediyor halbuki ne yasada yeri var nede ahlaki işverenler istisnalar elbet vardır atla deve kazanmıyor çalışanlarıma iş yerini devredeyim dedim gayet makul fiyata taksit taksit ödeme çıkarttım abi delimiyiz dediler SGK vergi kira elemanlarla uğraşmazlarmış varın gerisini siz düşünün
  Cevapla
 • Herhakhelaldegildir 1 yıl önce Şikayet Et
  Boştan yere calisanlara rapor veren doktorlara İsverenlerin de kamuda ise milletin hakki 2 dunya da Zehir Zikkim olsun,raporuda alan gunyuzu gormesin insallah
  Cevapla
 • MuRTaZa 1 yıl önce Şikayet Et
  tek yön bilet almasaydın böyle bir şey yaşanmazdı bahaneler bahaneler
  Cevapla
 • duyarlı 1 yıl önce Şikayet Et
  MuRTaZa senin kafan çalışıyor sende engelli olunca sakın tek yönlü bilet alma haa
  Cevapla
 • Hakkı Coşkun 1 yıl önce Şikayet Et
  Aha hemen yalana dayalı ifade ...iş veren ah zavallı ya hiç bir şey vermemiş at yalanı nasıl olsa yalana inanan var.devlet bu gibi haksız kazanç olan tazminatı kaldırması lazım yoksa ülke iflas eder çalışacak elamanda Yok iş verenlerinde burnundan geliyor.cinde japonda böyle sanırım .kanunlar Yok işçiyle iş vereni karşı karşı getirmek .yanlıştan donulmeli.adam iş yerini satsa işçilerin tazminatını ödeyemez odeyende iflas.
  Cevapla
 • Vatan 37 1 yıl önce Şikayet Et
  Patronlar bilmiyormu yıpranma ve ihbar tazminatı olduğunu. Bilerek o iş yerini kuruyor. İşçilerin sırtından kazanırken iyi, verirken kötü. Yok öyle işine geldiğinde çalıştır, gelmediğinde vur tekmeyi gitsin. Yok öyle üç.köfte beş kuruşa. Kanunlara iki tarafta uyacak. Bay hakkı coşkun.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  her iki tarafda da vicdan ve Allah korkusu yoksa sıkıntı
  Cevapla
 • Patron 1 yıl önce Şikayet Et
  Kul hakki yemiyor o ulkelerin misluman olmayan patronlari, heleki japonyada. İşçiye saygi var
  Cevapla
 • enişte 1 yıl önce Şikayet Et
  ağlak çalışanlar dolmuş yine buraya ,hepsi havadan tazminat peşinde.
  Cevapla
 • Ekrem 1 yıl önce Şikayet Et
  emek hırsızlığı yapanlardan buda herhalde asgari ücrete çalışıp üzerine paramı alacak işverenler işçinin hakkını adam gibi verecek işveren çok nadir herkes haddini bilsin boş yapmayın işçi bu ülkede köle gibi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle