SGK'lıya büyük müjde: Sıfır faizle konut kredisi jesti

Vatandaşın mağduriyetini gören hükümet, barınma, eşya ve kira desteğinin yanı sıra ev almak isteyenlere de elini uzattı. Bu kapsamda, Sosyal Güvenlik Kurumu ev almak isteyenlere sıfır faizli konut kredisi sunuyor.

GİRİŞ 05.05.2022 08:42 GÜNCELLEME 05.05.2022 09:03
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Sosyal Güvenlik Kurumu, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara sıfır faizi konut kredisi imkanı sunduğunu duyurdu. Yalnızca bir kez başvuru hakkı olan destek, 240 bin liranın üzerinde sıfır faizli kredi imkanı sunuyor. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınacak hak sahibi belgesi ile Ziraat Bankası'na başvurulması, kredi almak için yeterli.

Sıfır faizli kredide taksit ödemeleri de sınırlandırıldı. Buna göre 3 bin lira aylığı olan sıfır faizli kredi için 750 lira taksit ödüyor. Kredinin geri ödemesinde kişinin aldığı aylığın dörtte biri oranında kesinti yapılıyor. Üstelik faizsiz krediden sigortalının kendisi ya da geride kalan hak sahipleri eş, çocuk, anne, baba yararlanabiliyor.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Emekli Sandığı kapsamında harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle aylık bağlananlar, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimler faizsiz konut kredisinden yararlanma hakkı bulunuyor.

MALULÜN KENDİSİ ÖNCELİKLİ

Öncelikle malulün kendisine kullandırılıyor. Faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın ölümü halinde dul eşine, eşi hayatta değilse ya da evlendiyse çocuklardan birisine kullandırılıyor. Yetim aylığı almakta olması kaydıyla talepte bulunan çocuklarına müştereken, bunlar olmadığında öncelikle anaya veya babaya bir konut ile sınırlı olmak üzere veriliyor.

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN DE YAPILIYOR

Görev alanına göre Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı, Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı ya da SGK il müdürlüklerine dilekçe ile başvurulması gerekiyor. E-devlet üzerinden "faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusu" bölümü tıklanarak başvuru yapılabiliyor.

AYLIĞIN DÖRTTE BİRİ KESİLİYOR

Kredi hak sahibi tarafından ödeniyorsa aylığının dörtte biri oranında kesinti yapılıyor. Aylık bağlanmayan ya da kesilen müşterek kredi açılmış çocukların geri ödemelerinde ise ödemenin başladığı tarihte aylığa bağlanan çocukların geri ödemeye esas olarak tahsil edilen aylığının 4'te birinin yüzde 25 fazlası aylık taksit kabul ediliyor ve borç bitene kadar hak sahibi çocuk tarafından bankaya yatırılıyor. Bu kapsamda örneğin 3 bin lira aylığı olan 937.5 lira taksit ödüyor.

Kurum, kredi kullananlardan her ne suretle olursa olsun aylığı kesilenlerin aylıklarının kesildiğini ve bakiye borç tutarını Ziraat Bankası'na bildiriyor. Kurumdan aylık almayan, kamu kurum statüsünde olmayan bir yerde çalışan kredi kullanıcılarının bakiye kredi borcu, kurumdan almış olduğu son aylığının 4'te birinin yüzde 25 fazlası aylık taksit kabul edilerek her ayın yirminci günü akşamına kadar bankaya krediyi kullananlar tarafından yatırılıyor.

SABAH

YORUMLAR 69
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  YİNE İŞE YARAMAZ göstermelik icraatlardan biri hangi aşk li bu maaşla ev alacak yada almaya cesaret edecek bende merak ediyorum o kişiyi bulursam alnından opecem
  Cevapla
 • cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  toki ön ödemeli konut satışına başlamalı, istanbul ve diğer büyük şehirlerde,100 bin peşin ayda 2000 tl taksitle 15 yıl ödemeli konutlar satılmalı hemen hazır projeler ve ihaleler yepılmalı bu kiralar yoksa çok can yakar konut üretiminin artması lazım
  Cevapla
 • Bir Dost 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğumundan ölümüne kadar bi ev sahibi olmak için çalışıyorsan biyerlerde bi terslik var demektir. Sebep olanlara hakkımı helal etmiyorum.
  Cevapla
 • Adam 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar imanımız zayıflamış Kader nedir nasip nedir Allah'ın lütfu nedir unutmuşuz hepsini Bu dinin peygamberi hicret etmedi mi Medine li herşeyi ni evini malını vermedimi Rabbim herkese önce İMAN versin bu dünya imtihan dünyası kimisi parayla kimisi yoklukla kimiside fesatlık la imtihan oluyor sanki Suriyeli ye verilen para ona verilmese sana verilecek Rabbim takdir etmesiyse suya girer içmeden boğulur gidersin
  Cevapla
 • master 1 yıl önce Şikayet Et
  SGK emeklilerine yokmu bu hak?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle