AB'nin yeni Rusya kararı akaryakıt fiyatlarını fırlatabilir

AB, Rus petrolünün ithalatını kademeli şekilde durduracağını açıkladı. Eğer ambargo tam anlamıyla uygulanırsa, petrolün varil fiyatı 180 dolara kadar yükselebilir. Bu da Türkiye'deki fiyatları 35-40 TL bandına çıkartabilir.

GİRİŞ 05.05.2022 08:23 GÜNCELLEME 05.05.2022 09:19
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu'nda Rusya'ya karşı uygulanması planlanan 6. yaptırım paketinin ayrıntılarını açıkladı.

PETROL İTHALATINA YASAK

Rusya'dan ham petrol alınımın 6 ay içinde, işlenmiş petrol ürünlerinin alımının ise yıl sonuna kadar aşamalı olarak sonlandırılmasının teklif edildiği pakette Leyen, AB ve ortaklarının alternatif tedarik yollarının güvence altına alınacağını kaydetti. Ambargonun küresel pazara olan etkilerinin en aza indirileceğini ifade eden AB Komisyonu Başkanı, "Böylece Rusya üzerindeki baskıyı en üst düzeye çıkarırken, aynı zamanda kendimiz ve ortaklarımız üzerindeki zararı da en aza indiriyoruz. Ekonomimizin güçlü kalmasını sağlamak zorundayız" dedi.

AB'den Rusya'ya petrol hamlesi: Yeni yaptırımlar teklif edildiAB'den Rusya'ya petrol hamlesi: Yeni yaptırımlar teklif edildi

Çekya'dan, AB'nin 'Rusya'ya petrol yaptırımı' teklifine şartlı destekÇekya'dan, AB'nin 'Rusya'ya petrol yaptırımı' teklifine şartlı destek

"OLASI AMBARGODA PETROL FİYATLARI 180 DOLARA ÇIKABİLİR"

Avrupa'nın Rusya'ya petrol ambargosu uygulaması halinde petrolün varil fiyatının 180 dolara kadar çıkabileceği belirtildi.

JP Morgan EMEA Yatırım Stratejileri Başkanı Grace Peters, yaklaşık 1 ay önce Bloomberg TV'ye verdiği mülakatta, Rusya'ya olası tam bir ambargonun veya Rusya'nın tedariki kesmesinin petrol fiyatını 180 dolar seviyesine kadar çıkarabileceğini ifade etmişti. 180 doların büyük bir hedef olmadığını belirten analistler, söz konusu fiyat eşiğinin 2022 yılında geçilebileceğini vurguladı.

TÜRKİYE'DEKİ AKARYAKIT FİYATLARINI VURABİLİR

Petrolün 180 dolar olması Türkiye'de benzin ve motorinin litresinin 35-40 TL civarında bir fiyata satılması anlamına geliyor.

BRENT PETROL YÜZDE 4 ARTTI

Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarını etkileyen brent petrolün varil fiyatı 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü yüzde 4 civarında artarak 110 dolara kadar yükseldi.

YORUMLAR 18
 • halıl 10 ay önce Şikayet Et
  hukumet Cezaır,Venezuelladan Tunuztan Irandan diğer ulkelerden petrol alsın vede 6 aylık 1 yıllık olarak depoları doldursun..Venezuaalada petrol ucuz alsın doldursun depoları..150 dolarda olsa o zaman etkılenmeyız..anlamadım gıttı..petrol 50-60 dolarken neden 1 yıllık depolarımızı doldurmadık..şaşılacak şey..
  Cevapla
 • KİMİMBEN 10 ay önce Şikayet Et
  bazı arkadaşlar benim arabam yok olan düşünsün diyor ya ne alaka senin yediğin ekmeği traktör olmasa nasıl ekilecek tarla yı sürmen için traktör traktör ü sürmen için mazot gerekiyor canım benim
  Cevapla
 • Mizah 10 ay önce Şikayet Et
  Poğaça 5 lira olmuş iyi mi. Bayram öncesi 3.5'dan almıştım. Maaşlar yerinde sayarken faiz düşer düşmez düşen enflasyon kafamıza düşmeye devam ediyor.
  Cevapla
 • ismail 10 ay önce Şikayet Et
  biz niye Rusya'dan almıyoruz
  Cevapla
 • kaf.kum.çık. 10 ay önce Şikayet Et
  Evet valla haklısın,biz neden almıyoruz rusyadan.Amerika irana ambargo uyguluyor ama alevere dalevere yapıb iran ile ticarete devam ediyor.
  Cevapla
 • misafir 10 ay önce Şikayet Et
  acilen alternatif bulunmasi lazim petrole
  Cevapla
 • misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Bul o zaman. Sorun petrol değil, sorun dolar yüksek. 2 dolarlık akaryakıt3 dolar olsa ABD'liye dokunmaz. Bizde üç dolara çıkarsa 45 tl oluyor, vergisiz. Sorun petrol değil, zam gelecek demek ki kılıfını hazırlıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle