Türkiye'ye 615 milyar dolarlık dev kaynak! Dünya alternatif arıyor

Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı İbrahim Dinçer, "Türkiye'nin yıllık 615 milyon ton hidrojen ürettiği varsayılırsa, kilogramı 1 dolar bile olsa bunun Türkiye ekonomisine 615 milyar dolar katkıda bulunacağını hesaplıyoruz" dedi.

Türkiye'ye 615 milyar dolarlık dev kaynak! Dünya alternatif arıyor
Türkiye'ye 615 milyar dolarlık dev kaynak! Dünya alternatif arıyor
GİRİŞ 03.05.2022 15:22 GÜNCELLEME 03.05.2022 15:22
Bu Habere 98 Yorum Yapılmış

Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Türkiye’nin 7 bölgesinde de hidrojen üretimi için gerekli yenilenebilir enerji kaynağının bulunduğunu belirterek, “Yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki Türkiye genelinde oluşturulacak hidrojen çiftliklerinde rüzgâr, güneş, jeotermal, hidroelektrik gibi birçok temiz kaynakla elektrik üretimiyle yıllık 615 milyon ton hidrojen üretebilecek potansiyele sahibiz.” dedi.

Dinçer, AA muhabirine, özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Türkiye'yi ve dünyayı etkileyen enerji krizi ile iklim değişikliğinin alternatif enerji kaynaklarına yönelişi artırdığını, buna paralel hidrojenin ekonomik ve çevresel öneminin giderek arttığını söyledi.

Küresel hidrojen piyasasında hidrojenin kilogram değerinin yeşil hidrojen için 5-6 dolar, fosil kaynaklardan üretilen hidrojen için ise 2-3 dolar seviyesinde olduğunu dile getiren Dinçer, "Türkiye'nin yıllık 615 milyon ton hidrojen ürettiği varsayılırsa, kilogramı 1 dolar bile olsa 615 milyar dolarlık miktarın Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağını hesaplıyoruz" diye konuştu.

Dinçer, dernek tarafından yapılan çalışmaların hidrojenin Türkiye için önemini ortaya koyduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Türkiye'nin 7 bölgesinde de hidrojen üretimi için gerekli yenilenebilir enerji kaynağı bulunuyor. Yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki ülke genelinde oluşturulacak hidrojen çiftliklerinde rüzgar, güneş, jeotermal, hidroelektrik gibi birçok temiz kaynakla elektrik üretimiyle yıllık 615 milyon ton hidrojen üretebilecek potansiyele sahibiz. Türkiye'nin yıllık yeşil hidrojen tüketiminin 200-300 milyon ton olması durumunda, kalan miktar bölge ülkelere ihraç edilebilir. Bu durumun gerçekleşmesi için Türkiye'nin ekonomi ve enerji güvenliği açısından enerji altyapısında hidrojeni entegre edebilecek değişiklikleri hayata geçirmesi gerekiyor. Öncelikle eğitim programlarının acilen değiştirilmesi, dönüştürülmesi ve hidrojen ekonomisini içerecek şekilde planlanması gerekiyor. Hidrojen üretimi için insan kaynağının geliştirilmesi ikinci aşama olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak üniversitelerden sanayiye kadar hidrojen çalışacak kurumsal yapıların oluşturulması ve mekanizmaların kurulması gerekiyor."

"HİDROJEN, TÜRKİYE'NİN EKONOMİK GELİŞİMİNDE İTİCİ GÜÇ OLACAK"

Dinçer, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan ekonomik süreçte emeğe dayalı ekonomilerin teknolojik gelişimlere, bugün ise inovasyon süreçlerine ve dijitalleşmeye evrildiğine işaret etti.

Türkiye'nin tüm sektörlerde benzer süreçleri hızla gerçekleştirmesi gerektiğini vurgulayan Dinçer, "Ülkelerin büyüme politikaları yeşil ve dijital dönüşümün unsurları etrafında şekilleniyor. Salgın sonrası toparlanma planlamalarında temiz enerji üretimi, iklim değişikliğiyle mücadele gibi konular gündemin üst sıralarındaki yerini korudu. Türkiye'nin de benzer şekilde süreçleri hızla hayata geçirmesi mümkün. Türkiye'nin ekonomik denkleminde hidrojenin doğru kurulması ülkenin refah ve gelişimi için itici güç olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

HİDROJEN BİR ENERJİ TAŞIYICISI

Ekonomisini karbondan arındırmak ve döngüsel ekonomide tüm ürünleri maksimum verimde kullanmak isteyen ülkeler, hidrojenin farklı sektörlerde kullanımına yönelik teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Hidrojen, bir enerji taşıyıcısı olarak değerlendiriliyor ve doğada doğrudan bulunmayan hidrojen birçok yöntemle başka enerji kaynaklarından üretilebiliyor.

Hidrojenin üretiminden dağıtıma hazır hale gelişine kadarki süreçte tüm işlemlerin gerçekleştirildiği yere hidrojen çiftliği deniliyor. Hidrojen çiftliği ile yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı temiz enerji üretmek için verimli bir yaklaşım sağlanıyor.

Türkiye'de de rüzgar enerjisiyle entegre edilebilecek hidrojen enerjisi çalışmalarına hız verildi. Dünyada da pek çok temiz enerji kaynağından hidrojen üretimine yönelik proje bulunuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 98
 • hacca 6 ay önce Şikayet Et
  54.5 milyon ton H2 1.15 trilyon varil petrola esdeger. Turkiyenin enerji yogunlugu (hersey dahil) yaklasik 150 milyon ton petrol esdegeri yani 1.15 milyar varil yine. Turkiye bunun 200-300 milyon tonunu kullansa demis ve bu hatali hesap.
  Cevapla
 • Mehmet Olgun 6 ay önce Şikayet Et
  Yerin derinliklerinde d0oğal hidrojen rezervleri vardır. Hidrojeni karbonla reaksiyona sokarsan çok büyük enerji elde edilerek doğalgaz oluşturulur. doğalgazı oksijen ile reaksiyona sokarsan yakarsan su ve karbondioksit oluşturarak enerji elde edersin.
  Cevapla
 • ☝️ 6 ay önce Şikayet Et
  1. Hidrojen doğada saf halde bulunamaz. Dolayısı ile yer altı hidrojen kaynağı olamaz. 2. Doğalgazdan hidrojen elde edildiğini biliyorum da. Hidrojen den doğalgaz üretimi yok. Doğalgazı ayristirirsin hidrojen ve karbon monoksit elde edersin. Hidrojen teorik olarak tasinip enerjiye dönüştürülebilin verimli bir yakıttır. Pratikte ise kararsız element olması nedeni ile uygulanabilirliği şuan mümkün değil. Çok duymusuzdur evde ki tüp patlamalarıni. Tüp yerine hidrojen kullanıldığında afedersiniz patlamayan mutfak kalmaz. Kararsız elementi daha ev kullanımına indiremedik.
  Cevapla
 • Realite 6 ay önce Şikayet Et
  Doğal güzellikler dünyanın en büyük zenginliğidir.Paraya benzemez kaybedildiğinde bir daha geri gelmez..
  Cevapla
 • Can 6 ay önce Şikayet Et
  Hidrojen verimli bir enerji türüdür lakin taşıması çok zordur o yüzden kullanılamıyor - 200 de sıvı hale geçen bir element pil olarak kullanılabilir lakin oda baya masraflı
  Cevapla
 • ersin 6 ay önce Şikayet Et
  halka yansımayacakki. yine birileri yiyecek. ne yapayım o paraya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle