Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Enflasyon ve rezerv mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti dönüşü uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, enflasyon ile ilgili "Halkımız müsterih olsun" diyerek mayıs ayından sonra enflasyonda gerilemenin görüleceğini söyledi.

GİRİŞ 30.04.2022 14:06 GÜNCELLEME 30.04.2022 14:45
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde aralarında Kanal7 Genel Yayın Yönetmeni Dr. Zahid Akman'ın da olduğu basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ekonomideki gelişmeler sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan hedeflerinin enflasyonu aşağıya çekmek olduğunu ve enflasyonun mayıstan sonra gerilemeye başlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Suudi Arabistan'la yatırımcılarımızı bir araya getirecek organizasyonlarla büyük bir ekonomik potansiyeli tekrar harekete geçirme konusunda mutabık kaldık." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

SORU: Türkiye'nin enflasyonla mücadelesindeki yol haritasında nerede olduğumuzu değerlendiriyorsunuz? Sizce tepe nokta görüldü mü acaba?

ENFLASYON MAYISTAN SONRA GERİLEMEYE BAŞLAYACAKTIR

Enflasyon, şu an sadece bizde değil küresel ekonomideki bozulmaların etkisiyle gelişmiş ülkeler başta olmak üzere her yerde bir mesele. Bugün Amerika'ya da Avrupa'ya da baktığınızda enflasyonda en yüksek seviyeler görülüyor. Bir de tabii dönemsel etkiler söz konusu. Elbette bu sorunun bizim vatandaşlarımız açısından oluşturduğu sıkıntıların farkındayız ve bunların giderilmesi için ne gerekiyorsa onu yapmanın gayreti içindeyiz. Bütün gelişmeleri yakından takip ediyoruz, gerekli tedbirleri alıyoruz. Halkımız müsterih olsun, bu meselenin üstesinden geleceğiz. Hedefimiz enflasyonu aşağıya çekmektir. Attığımız, atacağımız adımlarla inşallah mayıstan sonra gerilemeye de başlayacaktır. Bunun yıl sonuna doğru daha olumlu istikamette neticeleneceğini söyleyebilirim.

SORU:Merkez Bankası yıl sonu için enflasyon tahminini yüzde 42 olarak güncelledi. Seçimin en kritik düzlemi Mart-Haziran 2023 aralığında da enflasyon iyimser tahminle yüzde 25 civarında kalacak gibi gözüküyor. Burada bunun iletişim yönetimi noktasında, özellikle kamuoyunun bu hayat pahalılığı ve geçim mücadelesinin sandığı ve seçmen davranışını etkilemesini önlemek adına nasıl bir yol ve dil tutturacaksınız?

Diğer husus da TÜSİAD'ı belki istisnai tutuyorum ama TOBB başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarında eylülden bu yana uygulanan, özellikle aralıkta çok anlamlı bir hal alan Türkiye Ekonomi Programına ilişkin somut, ona sahip çıkan, içselleştirilmiş, samimi bir destek göremiyorum. Her programda kapınız çalınıyor, her toplantılarına gidiyorsunuz. Ama yalnız bir mücadele gibi görünüyor.

Bu ülkede sokağın nabzını tutan, vatandaşın halinden anlayan en iyi kadrolar bizde. Her bir insanımızın derdi, tasası nedir biliyoruz, sıkıntılarını çözüme kavuşturmak için her zaman yanında oluyoruz. Hamdolsun vatandaşımız da bize güveniyor. Milletimiz bu enflasyon sorununun da üstesinden AK Parti'nin geleceğini biliyor. Enflasyonu daha önce tek haneye biz düşürdük, yine biz düşüreceğiz. Bu işin en iyi iletişimi de enflasyondaki düşüşü görmek olacak ve inşallah bunu da başaracağız.

TÜSİAD'A TEPKİ

Hiç kuşkusuz ekonomi alanındaki mücadeleyi herkesin omuz omuza vererek seferberlik içinde yürütmesi gerekiyor. Bu ülkede kazandıklarını yine bu ülke için yatırıma, üretime, istihdama dönüştüren iş insanlarımız elbette var. Ekonomi politikalarımıza iş dünyasının büyük oranda destek verdiği de ortada. Ancak TÜSİAD'ın "Acaba ülkenin geleceğine nasıl katkı veririz?" diye bir derdi yok. Tam aksine "Mevcut iktidarı nasıl götürürüz? Rahat rahat kullanabileceğimiz bir iktidarı nasıl getirebiliriz?" diye bir dertleri var. Fakat Türkiye'de şu 20 yıllık dönemde bunlar parayı bizimle kazandılar, büyümeyi bizimle kazandılar. Şu anda büyüme yüzde 7'ye doğru gidiyor hamdolsun. Böyle bir durum söz konusu. Kimse bunları konuşmuyor. Biz büyümeyi eksiye filan çekmiş bir ülke değiliz ki. Ortalamayı yüzde 5'te götürmenin başarı olduğu konuşulurken, şimdi yüzde 7'ye doğru gidiyoruz. Biliyorsunuz biz büyümede bunun da üzerine çıktığımız bir ekonomiye sahibiz. Şimdi de yüzde 7 ile inşallah bu işi de başarılı bir şekilde sürdüreceğiz. 2023'e gittiğimiz bu süreçte de gereken adımları atıp burada herhangi bir sıkıntıya mahal vermeden inşallah yolculuğumuzu devam ettireceğiz.

DÖVİZ REZERVLERİNDE SIKINTIMIZ YOK'

Bu konuda bizim döviz rezervinde de herhangi bir sıkıntımız zaten söz konusu değil. Biz göreve geldiğimizde döviz rezervimiz 27,5 milyar dolardı ama şu anda artık biz 120 milyar doları yakaladık hatta onun üzerine çıktık ve çıkacağız. Böyle bir konumdayız. İnşallah bu süreç başarıyla da devam edecektir.

YORUMLAR 91
 • Tayyip ERDOĞAN 7 ay önce Şikayet Et
  MAŞALLAH başkanım bu seçimde Allah'ın izniyle kazanacaksın güçlü Türkiye güçlü lider
  Cevapla
 • Kasım Ocak 7 ay önce Şikayet Et
  Kimse inanmıyor sana, yeter artık biktik
  Cevapla
 • C.Türk 7 ay önce Şikayet Et
  Dünyada Amerika - Küreselciler ve Rusya yüzünden Büyük bir Ekonomik Kriz var ve bu kriz Aynen Pandemi gibi 2-3 Sene daha sürer.. Çünkü Pandemi bitti Gıda krizini planlı bir sekilde Devreye soktular.
  Cevapla
 • Huzur 7 ay önce Şikayet Et
  Devlet KDV yi %10 yapıp , ay sonu sisteme girişi yapılan alışverişin, Alışveriş yapan vatandaş % 9 olarak geri ödeyip , Esnafın gelirini bu kdv fişleri ile tespit edip , Gelir vergisini tam alırsa kimse fiş fiyata yeltenemez ve devletimiz de Vergisini tam alır. NOT ( Kasa fişi kesilirken bilgisayar üzerinde kişinin Tc numarasına kesilirse fiş, Maliyenin kuracağı servere aynı anda girişi olur, maliyede kim faiş zam yapıyor hem denetlenmesini yapar, hem kişinin alışveriş kdv si anında hesabına geçer , hemde esnafı anında vergilendirir. )
  Cevapla
 • Huzur 7 ay önce Şikayet Et
  Yüzlerce yorum yapılmış, inanıyorumki burada ahkam kesenlerin %90 Devlete vergi vermemek için 40 Takla oyun çeviren, kimse kendine bakmaz, herkesin kendi yaptığı doğru. Eve bir tamirci çağırırsin fiyat alırsın , işi yapıp parayı öderken ne fiş ne fatura verir, vermemek içinde , fatura istiyorsanız %18 KDV ödemen lazım derler, madem öyle fiyat verirken neden kdv siz fiyat veriyorsun insanların kıyaslama yapmasının önüne geçiyorsun, Devletten ne kadar kaçırırız onun peşindeyiz. Bu Devlet vergi almayı başaramazsa hiç birimiz, hiç bir zaman ve hiç bir Hükümetle huzur bulamayız. Ahmet gelir, Mehmet gelir fark etmez, Ekonomimiz pamuk ipliğine bağlı olur.
  Cevapla
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Sorun vergi almak değil adaletli, hakkaniyetli vergi almak. Küçük esnaf kitabına uygun, vergisini tam tamına ödeyerek iş yapmaya kalksa batar. Koca holdinglere vergi muafiyeti getirip esnaftan ve vatandaştan alacağını kuruşu kuruşuna alan bir düzen işlemez. Nitekim işlemiyor da. Sorun her konuda adaletsizlik olduğu gibi burada da vergi adaletsizliği olması.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle