İki uzmandan dikkat çeken altın tahmini: Bu benim için finaldir

Altın fiyatları kısa süreli düşüşün ardından yeniden 900 liranın üzerine çıktı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bu seviyelerin alım için final olduğunu belirtti. Ekonomist Tuna Kaya'dan ise önemli bir uyarı geldi.

GİRİŞ 30.04.2022 12:35 GÜNCELLEME 30.04.2022 12:51
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Haftaya düşüşle başlayan altın fiyatları yönünü yeniden yukarıya çevirdi. Gram altın 909,89, çeyrek altın 1.500,00, yarım altın 2.999,00 liralar seviyesine tekrar yükseldi. Altın fiyatlarındaki bu hareketlilik piyasa uzmanları tarafından da yakından takip ediliyor.

Piyasalardaki hareketliliği değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 'son alım' için uyardı ve yükselişin başlayacağı tarihi açıkladı.

Memiş "Ben son alımımı buralardan yapar uzun vade için beklerdim." dedi. Tarihi de duyuran Memiş, altın ve gümüş birikimine dikkat çekti ve şunları söyledi:

Gram altın 893 lira Ons 1.877 $ 4. ve son alım için haber vereceğimi söz vermiştim. Ben son alımımı buralardan yapar uzun vade için beklerdim. Aşağı yönlü risk olsa da, kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Benim nazarımda FİNAL’dir. Bu öngörüm kısa vadeli (günlük veya haftalık) alım-satım yapanlar için değildir. Orta ve uzun vade beklemeyi tercih edenler içindir.  Mayıs-Temmuz ayında yukarı yönlü atakların hız kazanacağını görebiliriz.  Özellikle altın ve gümüş birikimine ağırlık verilmeli Süreç 1 Mayıs’ta başlar.

GRAM ALTIN 1450 TL SEVİYELERİNİ GÖRECEK

Kişisel Youtube kanalı üzerinden konuşan ekonomist Tuna Kaya, ‘Yüksekten altın ve gümüş adım! Ne yapmalıyım?’ sorusuna yanıt verdi.

Tuna Kaya, “FED Mayıs ayı başında faiz artırımına gidecek. Bu da ABD doların endeksinin yükselmesiyle altını düşürdü. Çin’den altın talebi düştü. ABD dolarına talep arttı. ABD altını baskılayıp doların değerlenmesini istiyor. ABD emtiaları baskılıyor. ABD dolar endeksinin düşmesini bekliyorum. Bu da altın ve gümüşe yarayacak. Gram altın yatay hareketini sürdürüyor. 900’lü bölgeler alım fırsatıdır. Gram altın için beklentim 1400-1450 lira seviyeleridir. Bu yılsonu tahminimdir. Gümüşte ise yılsonu için 14 lira olabilir. Yani kaçınılmaz son altın ve gümüş yükselecek. Yatırımcılar sabırlı olmalı. Sabrın sonu selamettir” dedi.

3 BİN LİRA TAHMİNİ YAPMIŞTI

Tuna Kaya, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, "Ons altın tarafında 2022 yılı, 2200-2400 seviyelerinde kapanabilir. Yine 2023 yılında ise ons tarafı 3 bin doları görebilir. Altında önemli bir kırılmanın eşiğine geldik. Küresel riskler, enflasyon durumu… Altın, enflasyondan korunma anlamında büyük önem taşıyor. Bunun yanında dolar/TL’deki gelişmeler gram altını 2 bin liralara getirebilir. 2023 yılında ise 3 bin lirayı görebiliriz. Altın yatırım ve portföyde bulunması gereken araçlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden altınımıza sıkı sıkı sarılmalıyız" ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR 32
 • KAHRAMANER 7 ay önce Şikayet Et
  1 vadi dolusu altıni olsa 2.sini ister gözlerini bir savuç dolusu toprak doyurur. Gerçek zenginlik kanattir.
  Cevapla
 • cix 7 ay önce Şikayet Et
  bitcoin alın diyen devletin gelir kaybına sebep olacak kişileri ve onun reklamını yapan kişileri kınıyoruz …
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  En büyük altın alıcıları sarraflar. Söylediğinize göre devlet sarraflara çöksün. Sarraflar altını piyasa fiyatından alıp düğün yapanlara ucuz versinler. Böyle birşey olabilir mi ? Biz komunist bir ülke değiliz. Devletin görevi kazanandan vergi almaktır. Servet düşmanlığı yapmak değil ? Vatandaş parasının değer kaybetmesini önlemek için ya altın ya da döviz alıyor. Memleketin ekonomisi iyi olsa zaten paramız bu kadar değer kaybeymez, kimse de altına dövize bu kadar yönelmezdi.
  Cevapla
 • Halit 7 ay önce Şikayet Et
  Önce devlet kendini düzeltsin yandaşlarına kaynakları akıtmaktan vazgeçsin
  Cevapla
 • Analist 7 ay önce Şikayet Et
  Diger yorumlari okuyunca yazmadan edemedim bilmiyorsaniz ogrenin arastirin okudugunuz metni bile anlamadan yorum yazmayin altin fiyati dunya capindaki fiyat ile belirlenir senin turkiyede grama vergi getirmen ve turkiyede gram altin alani stokcu diye yaftalamanda bi halta yaramaz altin fiyati yinede cikar olaki sen tl yi degerli hale getirmek istiyorsan bunun yolu ulkedeki sanayi yatirimlarini dis ticareti tarimi desteklemektir bu islerde oyle uc bes senede olacak isler degildir
  Cevapla
 • Carsi 7 ay önce Şikayet Et
  Bende senin cahilce yazını görünce yazmadan edemedim altın Türkiye'de 450 TL den 900 e geldiğinde dünyada bütün sene düşmüştü analık hafizan olabilir ama arama motorlarini kullanıp bu gerçeği gorebilirsin
  Cevapla
 • Dadaş 7 ay önce Şikayet Et
  Allah sonumuzu hayır eyleye.Yatırımcıların borsaya yönlenmesi ve birikimlerini konuta kaydırabilmeleri için borsadaki spekülatif hareketlerin önüne geçilerek borsanın şahlanmasınile döviz ve altının önü ancak kesilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle