94 milyar euroluk banka kredisinde batma riski!

İspanya Merkez Bankası, bireysel ve kurumsal olmak üzere yaklaşık 94 milyar euroluk banka kredisinin geri ödenmeme riski olduğunu açıkladı.

94 milyar euroluk banka kredisinde batma riski!
94 milyar euroluk banka kredisinde batma riski!
GİRİŞ 28.04.2022 10:30 GÜNCELLEME 28.04.2022 10:56

İspanya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, kredilerin geri ödenmesiyle ilgili mevcut riskin sadece bankaları değil, Kovid-19 salgını döneminde uygun şartlarda kredi yardımı yapan Resmi Kredi Enstitüsünü (ICO) de kapsadığı belirtildi.

61 MİLYAR EUROLUK ŞİRKET, 31 MİLYAR EURODAN FAZLA BİREYSEL KREDİ RİSKLİ DURUMDA

Açıklamada söz konusu 94 milyar euroluk riskin, 61 milyar eurosundan fazlasının şirket, 31 milyar 400 milyon eurosunun bireysel kredi olduğu kaydedildi.

Çoğu ICO tarafından garanti edilen ve kısa vadeli ya da yeniden finanse edilen kredilerin büyüdüğü aktarılan açıklamada, kredi geri ödeme tarihi gelen ancak bunu yapamayacak olanlara karşı nasıl bir düzenleme yapılacağına ilişkin belirsizliğin devam ettiği ifade edildi.

SADECE BANKALARI DEĞİL, DEVLETİ DE OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Açıklamada küresel salgın döneminde devlet garantili verilen kredilerden 3 milyar euronun halihazırda geri ödemesinin yapılmadığı bildirilerek, "temerrüt riskinin gerçekleşmesi halinde sadece bankaların değil, devletin de olumsuz etkileneceği, devletin daha çok borçlanarak, kamu açığının artacağı" görüşü paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca enerji fiyatlarındaki artış, Ukrayna-Rusya savaşının ekonomik sonuçları, tüketim ve yatırımın düşmesi gibi faktörlerin de mevcut riski artırdığı vurgulanarak, bankalara temkinli hareket etmeleri ve kredi karşılıklarını serbest bırakmamaları tavsiye edildi.