UNWTO'ya üye 160 ülke Rusya için kararını verdi

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), yapılan oylamada Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle Rusya’nın üyeliğini askıya aldı. Oylama öncesi ise Rusya, UNWTO’dan çekildiğini duyurdu.

UNWTO'ya üye 160 ülke Rusya için kararını verdi
UNWTO'ya üye 160 ülke Rusya için kararını verdi
GİRİŞ 27.04.2022 20:49 GÜNCELLEME 27.04.2022 20:50
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

İspanya merkezli Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) ilk Olağanüstü Genel Kurulu’nda yapılan oylama ile Rusya’nın UNWTO üyeliği askıya alındı. UNWTO'ya üye 160 ülkenin 3’te 2’sinden fazlası Rusya'nın üyeliğini askıya alınması kararını destekledi. Oylamaya saatler kala ise Rusya, UNWTO’dan çekildiğini duyurdu.

Dünya Turizm Örgütü Rusya’nın üyeliğini askıya aldı

Ülkesi 2008 yılında Rusya tarafından işgal edilen Gürcistan asıllı UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, oylama sonrası sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “UNWTO üyeleri seslerini duyurdular ve Rusya'nın UNWTO üyeliğini askıya alma kararı aldılar. Mesaj açık: Eylemlerin her zaman sonuçları olacaktır. Barış temel bir insani haktır. Herkes için güvence altındadır. İstisnasızdır” dedi.

İspanya Turizm Bakanı Reyes Maroto yaptığı açıklamada, Rusya'nın işgalinin Birleşmiş Milletlerin (BM) kuruluş ilkelerini ve turizmin temsil ettiği barış, refah ve evrensel saygı gibi değerleri zedelediğini ifade etti. İspanya tarafından yapılan açıklamada ise, Rusya’nın Ukrayna politikasında değişiklik olması durumunda askıya alma kararının kaldırılabileceği ifade edildi. UNWTO’nun bir sonraki toplantısı 2023’te yapılacak.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise UNWTO kararının ardından gazetecilere verdiği demeçte, turizmi geliştirmek için teknik destek sağlayan UNWTO'dan ayrılma kararının Rusya'daki turizm sektörünü etkilemeyeceğini ifade ederek, “Turizm sektörü, özellikle iç turizm gelişimini sürdürecek. Turizme yönelik dış yönler de açık" dedi.

Rusya’nın UNWTO’dan tamamen ayrılmasının ise 1 yıl sürmesi bekleniyor.
Öte yandan BM Genel Kurulu 7 Nisan’da Rusya'nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya almıştı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 19
 • Birileri 9 ay önce Şikayet Et
  eee mesele müslüman değilse 160 ülke bir araya gelip alınmayacak kararlar alır. Bu dünya bir gün başınıza geçecek.
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Maalesef , ama Rabbimiz bizim arkamızda inş .
  Cevapla
 • Haydar 9 ay önce Şikayet Et
  Putine ne yapacakları şaşırdılar zavallı bm
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Şu mübarek Kadir gecesi hürmetine zalimler için yaşasın Cehennem
  Cevapla
 • mehmet007 9 ay önce Şikayet Et
  MüslümAn olunca ses yok esad sünni katliamı yapıyor ab abd gizliden esada destek veriyor ses çıkarmıyor ama konu hiristiyan olunca hepsi barışsever
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle