Kapsül Teknoloji Platformu Türkiye'ye örnek olacak

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Türkiye’nin belediye destekli ilk teknoloji platformu olarak kurulan “KAPSÜL Teknoloji Platformu”nun Zindankale Yerleşkesi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla açıldı.

Kapsül Teknoloji Platformu Türkiye'ye örnek olacak
Kapsül Teknoloji Platformu Türkiye'ye örnek olacak
GİRİŞ 26.04.2022 16:06 GÜNCELLEME 26.04.2022 16:06
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu platform Türkiye’ye de örnek olacak.” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı sunmak ve Konya’yı bir teknoloji üssü haline getirmek için gençlerle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan KAPSÜL Teknoloji Platformu Zindankale Yerleşkesi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıldı.

KAPSÜL Teknoloji Platformu modelinin inovatif bir model olduğuna dikkat çeken Bakan Varank, platformda Konya Büyükşehir öncülüğünde üniversitelerle birlikte teknoloji firmalarının gençlere dönük üç ana işi gerçekleştireceğini kaydetti. Bakan Varank, “Birincisi, gençlerimiz buraya gelerek TEKNOFEST yarışmalarına, bilim yarışmalarına gönüllerinin el verdiği ölçüde hazırlanabilecek. İkinci olarak, burada özellikle farklı laboratuvarlar kurularak akıllı şehirler olsun, finansal teknolojiler olsun bu alanda çalışmak isteyen gençlerimize, girişimcilerimize bir altyapı sağlayacak. Üçüncü olarak da bu kadar bilgi birikimini bir araya getirdiğinizde bu çıktıların bir maddi karşılığının olması lazım, bir katma değer oluşturması lazım. Burada aynı zamanda tüm bu girişimlerin ticarileşmesi için gençlerimize mentörlük desteği, danışmanlık desteği verilecek.” diye konuştu.

KONYA’NIN BU İŞİ BAŞARMASI ÖNEMLİ

Bu inovatif girişim için Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Varank, “Zaten Konya’ya ‘Benim Şehrim’ diyoruz. Dolayısıyla bizim de şehrimiz olan Konya’nın bu işi başarması, bu kadar paydaşı bir araya getirmesi gerçekten önemli. Bu platform Türkiye’ye de örnek olacak. KAPSÜL Teknoloji Platformu’nun hassaten gençlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ALTAY TEŞEKKÜR ETTİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı sunmak ve Konya’yı bir teknoloji üssü haline getirmek için gençlerle birlikte çalıştıklarını belirterek, verdikleri desteklerden dolayı Bakan Varank’a teşekkür etti.

KAPSÜL TEKNOLOJİ PLATFORMU

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan, Türkiye’nin belediye destekli ilk teknoloji platformu olan KAPSÜL Teknoloji Platformu, öğrencilerden oluşan takımlarla TEKNOFEST başta olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya katılmaya yönelik çalışmalar yürütüyor. 

Kurulduğu 2021 yılında teknoloji yarışmalarında 7 farklı alanda toplam 40 takımı destekleyen KAPSÜL Teknoloji Platformu’nda 831 farklı teknolojik ürün geliştirildi. 22 takımın finalist olduğu TEKNOFEST’te European Rover Challenge’da platform çatısı altındaki takımlardan birisi dereceye girmeyi başardı. KAPSÜL Teknoloji Platformu, 2022 yılında ise mevcutta 100 yarışma takımına destek veriyor.
 

YORUMLAR 12
 • Uğurx1 1 yıl önce Şikayet Et
  şükürler olsun. Rabbime 5 veya 6 sene önce gençlerin önü açılsın diye ben BİLİM VE TEKNOLOJİ HASTANESİ YAPILSIN DEDİM . kapsül adı altında oldu çok şükür . Artık ülkemde herkes birşeyler üretmek için çaba gösterecek .
  Cevapla
 • Tr yerli 1 yıl önce Şikayet Et
  Ital ne varsa hepsi yerli milli olsun Yaparsa ak beyin yapar 2023
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Konya artık bizim yerimiz.
  Cevapla
 • Öğretmen 1 yıl önce Şikayet Et
  Uğur başkan çocuklar ve gençlerin teknolojiyi hem öğrenmesi hem geliştirmesi için büyük yatırım yapıyor. Allah bu gayretlerin meyvesini de göstersin emek verenlere.
  Cevapla
 • İskender 1 yıl önce Şikayet Et
  Acil Uzay Bilim Merkezi Konya ovasına..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle