Türkiye buğday ithalatı için Hindistan ile görüşüyor

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar, buğday ihracatını da olumsuz etkiledi. Türkiye, buğday tedariğinde Hindistan'ı alternatif olarak görüyor.

GİRİŞ 19.04.2022 16:47 GÜNCELLEME 19.04.2022 16:50
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Buğday krizinde gözler dünyanın en büyük ikinci buğday üreticisi olan Hindistan'a çevrildi.

Geçtiğimiz günlerde Mısır tarafından buğday tedarikçisi olarak onaylanan Hindistan'ın, Türkiye ile de görüşme sürecinde olduğu iddia edildi.

Dünya gazetesinin haberine göre Hindistan, Türkiye, Mısır, Çin, Bosna ve İran dahil olmak üzere birçok ülkeye buğday ihracatına başlamak için görüşmeler gerçekleştiriyor.

Küresel buğday stoklarının yaklaşık yüzde 9'una sahip olması ve düşük fiyat sunması nedeniyle Hindistan, buğday ihracatında önemli tedarikçi konumda yer alıyor.

YORUMLAR 6
 • Mavi 2 ay önce Şikayet Et
  İran ve hindu pis ürünleri yenmez... suriye ve afrika topraklarımıza ekim yapılsın
  Cevapla
 • tepki 2 ay önce Şikayet Et
  pakistan afganistan bazi afrika ulkesi de olabilir ermeni topraklari nasil bilmiyorum kisaca herkes ile is birligi yaparsin dusmanim diye tarih boyu beklersen bu sefer baska sorun cikar
  Cevapla
 • bekir 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiyenin yıllık buğday üretimi mevsim koşullarına kuraklık ya da bol yağış olmasına göre 17 ,la 23 m,lyon ton arasında değişiyor - geçen sene kuraklık vardı 17 milyon ton buğday üretildi bu sene yağışlar iyi üretim 21 mi,lyon ton civarı olur - Tüketim 19 milyon ton ama Türkiye dahilde işleme rejimi ile 10 milyon ton buğday alıp bunu un makarna bisküi yaparak satıyor. bu nedenle buğday ithalatı var- eskiden böyle bir ihtiyaç yoktu çünkü un makarna bisküi ihracatı yoktu
  Cevapla
 • Vahim 2 ay önce Şikayet Et
  Çiftciyle dargınmısınız... Tarlaları betonla kaplarsan buğday ararsın...Ya bulamassan...Olnda bana lazım derse...Çiftciden 2 TL ye yurt dışından 6 TL alırsan çiftci yetiştirmez..İthalatcı seçkinler başka alanlara kaysın..
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Tamamen politik yazmışsın. Hiç bilgin olmadığı halde yazmak için yazmışsın. Önce bilgi dağarcığını genişlet.
  Cevapla
 • Musti 2 ay önce Şikayet Et
  Artık dünyanın en kalabalık ülkesi olmak üzere olan Hindistan'dan da buğday alacağız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle