ABD istihbaratı cebimize girdi! Namaz Vakti ve Kıble Pusulası'na gizlendiler

Akıllı telefonlara uygulamalarına gizlenen kodlar istihbarat servislerine hizmet ediyor. asıl dikkat çeken nota ise tespit edilen bu uygulamaların arasında özellikle Namaz Vakti, Kıble Pusulası ve Kur’an’ın yer alması...

ABD istihbaratı cebimize girdi! Namaz Vakti ve Kıble Pusulası'na gizlendiler
ABD istihbaratı cebimize girdi! Namaz Vakti ve Kıble Pusulası'na gizlendiler
GİRİŞ 19.04.2022 13:03 GÜNCELLEME 19.04.2022 13:05
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Diriliş Postası yazarı Melih Bayram Dede, bugünkü yazısında son dönemde istihbarat servislerinin verileri toplamak için akıllı telefon uygulamalarını kullandığına dikkat çekti. Gizli kod eklenen uygulamaların İslâm coğrafyasında yaygın olarak kullanılan uygulamalardan seçildiğine dikkat çeken Dede, asıl hedefi gözler önüne serdi.

İşte  Melih Bayram Dede'nin o yazısı;

Telefonumuzda kullandığımız mobil uygulamaların nelere mâl olabileceğinin farkında değiliz genelde. Bir ihtiyaç nedeniyle yüklediğimiz uygulama, başka bir kişi ya da kurumun istihbarat toplama amacına hizmet ediyor olabilir.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olay, bu vakalardan biriydi sadece. ABD istihbarat servisleri adına çalışan Panama merkezli Measurement Systems S. de R.L. adlı şirketin, birçok Android uygulamasına takip kodu eklettiği ortaya çıktı.

En az 60 milyon mobil cihaza indirilen bu uygulamaların, genellikle Orta Doğu, Orta ve Doğu Avrupa ile Asya'dan veri toplamayı amaçladığı tespit edildi. Bu tuzak uygulamaların içerisinde Namaz Vakti, Kıble Pusulası ve Kur’an’ın da yer aldığı görüldü. Bu da hedefte kimin olduğunu gösteriyor aslında.

İslâm coğrafyasında yaygın kullanılan bir hava durumu uygulaması, otoyol radar uygulaması ve QR tarayıcıların da yer aldığı casus uygulamaların, kullanıcıların GPS konumunu, e-postasını, telefon numaralarını, panolarını ve daha fazlasını toplayabilecek şekilde kurgulandığı ortaya çıktı.

Konumunuzun tespit edilmesi, nokta atışı hedef olmanızı sağlayabileceği gibi, telefonunuzdaki panonuz, üye olduğunuz servislerin kullanıcı adı ve parolalarını ya da kullandığınız şifre yöneticisindeki verileri içerebilir.

Bu zararlı kodun, hedef telefonların WhatsApp klasörlerindeki verileri görüntüleyebileceği, yakındaki bilgisayarlar ve mobil cihazlar hakkında veri çekerek, potansiyel hedeflerin kimlerle buluştuğunu haritalayabileceğini bilmek ürpertici.

Devletler, kullanıcı bilgilerini ya satın alıyor ya da yasal gerekçelerle bu bilgilere erişim izni elde ediyor. ABD ulusal güvenlik teşkilatları ve Savunma Bakanlığı, tehdit analizi yapmak için benzer verileri satın aldıklarını kabul ediyor. Ancak bilemediğimiz şey, bu verilerin nereden, nasıl elde edildiği ve hangi amaçlarla, nasıl kullanıldığı.

Wall Street Journal tarafından duyurulan casusluk faaliyeti, Serge Egelman ve Joel Reardon tarafından keşfedildi ve AppCensus şirketinin bloğunda yayınlandı. Bu skandalda, aracı şirketin veri paylaşan yazılım geliştiricilere ayda 100 ila 10.000 ABD doları arasında ödeme yaptığı ileri sürülüyor.

Bilgilerimizi satanların sadece uygulama geliştiricileri olmadığının farkına varmak gerekiyor. Mobil operatörden internet servis sağlayıcısına, kullandığımız bir yazılımın geliştiricisinden satın aldığımız telefonun üreticisine kadar herkesten kuşku duymalıyız.

Tespit edilen casus uygulamalar, Google tarafından Android uygulama mağazası Play Store’dan kaldırıldı. Sabıkalı yazılımlar zararlı kodu temizlediklerini bildirdikten sonra yeniden kullanıma sunuldu. Ancak veri satanlar hiçbir şekilde cezai yaptırıma maruz kalmadı.

Veri tüccarlığı yaparak bilgilerimizi istihbarat şirketlerine satan şirketler bugün farklı uygulamalarla, bugüne kadar tespit edilmemiş metotlarla yine bildiklerini yapmaya devam ediyor. O nedenle bize düşen, indireceğimiz uygulamaların geliştiricileri hakkında daha iyi araştırma yapmak.

YORUMLAR 50
 • Ben buyum 2 yıl önce Şikayet Et
  Yaz zaten telefonun kendisi ajan uygulamaya gerek yok.
  Cevapla
 • Vatann 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne gerek var namaz vakti vs Adamın elinde whatsap ınstegram Facebook var
  Cevapla
 • Bir sürü var 2 yıl önce Şikayet Et
  YouTube Google iPhone varda vaaaarr
  Cevapla
 • Msf 2 yıl önce Şikayet Et
  Hangi şirket bunu yapıyorsa mit bu şirketi yer yüzünden silmeli
  Cevapla
 • Vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  Tum asker polis istihbarat birimleri akilli telefon yasaklanmali
  Cevapla
 • Telekulak 2 yıl önce Şikayet Et
  Telefonlara ambargo uygulayalim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle