Bakan Kirişçi'den indirimli ürün müjdesi: Yüzde 25 daha ucuza alacağız

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’den buğday ve ayçiçek yağı gibi ürünler için indirimli alım müjdesi geldi. Kirişçi, "Ukrayna, mısır, ayçiçeği çekirdeği, ayçiçek yağı, soya gibi ürünleri yüzde 25 aşağısına vermeyi taahhüt ediyor" dedi.

GİRİŞ 19.04.2022 11:35 GÜNCELLEME 19.04.2022 11:35
Bu Habere 123 Yorum Yapılmış

Antalya’da Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Bakanlık olarak sektörün oyuncuları ve üreticilerle yaşadıkları ve muhtemel endişe konularını dinlemek ve bakanlığın çalışmalarını anlatmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Dünyanın pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi önemli süreçleri geçirdiğine dikkat çeken Kirişci, “Pandemi döneminde eli öpülesi üreticiler üretmeyi sürdürdü. Tedarik zincirinde de aksaklık olmaması için hükümetimiz gerekli önlemleri aldı ve ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasında en ufak bir aksaklık yaşanmamıştır” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi

UKRAYNA, YÜZDE 25 DAHA AŞAĞIYA ÜRÜN VERECEK

Rusya-Ukrayna savaşında ülkemizin taraftar mantığıyla hareket etmek yerine, “Her ikisi de bizim dost ve komşu ülkelerimiz” diyerek adım attığını belirten Kirişci, “Taraflardan birinin taraftarı olsaydık, savaştan etkilenen iki ülkenin yanına biz de eklenebilirdik. Şu anda her iki ülke de sürekli 3-4 gün geçmez, Ukrayna ve Rusya Tarım Bakanı görüşmek istediklerini belirtirler. Ne için bunu isterler? Çünkü her iki ülke de tarımsal ürünler konusunda dış ticarete konu olabilecek önemli ürünleri olan ülkelerdir” diye konuştu.

Diğer taraftan da Türkiye’nin bu ülkelerden aldığı ürünler olduğuna değinen Bakan Kirişci, şöyle devam etti:

“Örnek vermem gerekirse sadece Ukrayna’nın elinde 27.5 milyon ton dış ticarete konu olan ürün var. Türkiye, 8.5 milyon ton mısır üreten bir ülke. Ukrayna’nın dış ticarete konu olan 13.5 milyon ton mısır stokundan bahsedersem, bu stokun ne anlama geldiğini daha iyi anlamış oluruz. Aynı şekilde 7.5 milyon ton ayçiçeği çekirdeği var. Ayçiçeği yağı değil, çekirdek. 6,5-7 milyon ton civarında ayçiçek yağı var, 1 milyon ton civarında soya var. Bu ürünleri bize dış ticaretteki fiyatının yüzde 25 aşağısına vermeyi taahhüt ediyorlar. Rusya’nın durumu farklı değil. Onlarda da bir sıkışmışlık var. Azerbaycan domates konusunda Rusya’nın önemli tedarikçilerinden biriydi. Azerbaycan’la Rusya arasındaki ilişkinin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ilişkiye rağmen artık ürün alışverişlerinde ciddi problemler yaşanıyor. Ama hiçbir zaman biz Rusya’ya, Ukrayna’ya, Azerbaycan’a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kısıtlama getirmedik” dedi.

"TARIMIN RÖNTGENİNİ ÇEKECEĞİZ"

Bazen Türkiye'nin üreticisinin ürettiklerini hafife alanlar olduğuna değinen Tarım Bakanı Kirişci, üreticilerle bir araya gelmelerinin yegâne amacının Antalya özelinde ama Türkiye genelinde tarımın bir röntgenini çekmek olduğunu kaydetti.

Toplantının ikinci bölümü basına kapalı devam etti.

YORUMLAR 123
 • Gökhan 7 ay önce Şikayet Et
  Önemli olan vatandaşın yüzde kaç "indirimle" aldığı ..
  Cevapla
 • Cemil Zengin 7 ay önce Şikayet Et
  Bundan yaklaşık 1 yıl öncesiydi.. Japonya isviçre ye mal ihracatı yapmıştı.. ARACI kişiler tarafından bu ve benzeri ülkelerde acımasızca fiyatlara bindirme yapılmamakta.. Bizde durum farklı.. ARACI kişiler çiftçinin alın terini hiçe saymaktalar.. Biz bunlara gavur diyoruz da asıl GAVURLAR bizim içimizde.. Yazıklar olsun..
  Cevapla
 • Mizah 7 ay önce Şikayet Et
  Hangi Ukrayna'dan alacaksın ? Hangi araç ile getireceksin ? Sırf hayal başka bir şey değil. 20 sene CAK CEK hayal sattınız .
  Cevapla
 • fırsat 7 ay önce Şikayet Et
  Bu demektir ki marketler yüzde yirmibeş daha fazla kar edecek
  Cevapla
 • Mete TÜRK 7 ay önce Şikayet Et
  Bir ay önce 109 tl olan 5 lt yağın fiyatı 165 tl hatta 180 tl olmuş. Siz ne diyorsunuz sayın bakanım. İndirim yapacaksanız Allahınızı severseniz hemen ithal edin ve yapın. Milletin dayanacak gücü kalmadı artık. Patates soğanın kilosu 8 tl olmuş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle