Konya'da MÜSİAD üyeleri bakkalların borç defterini kapattı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi üyeleri, Osmanlı döneminde yaygın bir yardımlaşma yöntemi olan "zimem defteri" geleneğini sürdürerek, bazı bakkalların borç defterini kapattı.

Konya'da MÜSİAD üyeleri bakkalların borç defterini kapattı
Konya'da MÜSİAD üyeleri bakkalların borç defterini kapattı
GİRİŞ 18.04.2022 23:07 GÜNCELLEME 18.04.2022 23:08
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Hilmi Kağnıcı, yaptığı yazılı açıklamada, zimem defteri uygulamasının üyelerinden büyük ilgi gördüğünü, bu geleneği gelecek nesillere aktarmanın bilinciyle hareket ettiklerini belirtti.

Ramazan başından bu yana 100'e yakın bakkal gezdiklerini ifade eden Kağnıcı, "İhtiyaç sahibi vatandaşların 500 bin liralık borcu kapatıldı. Uygulamayı özel kılan noktalardan biri, 'Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek.' hadisine sadakatle, borçlu ile borcu ödeyen kişinin birbirlerini görmemeleri, bilmemeleri oluyor." ifadesini kullandı.

Kağnıcı, geleneğin devamlılığına katkı sunarak, var olan ihtiyacın fark edilmesini sağlamanın MÜSİAD Konya olarak kendilerini gururlandırmanın ötesinde, yardımlaşma ruhunun yaşatılması bakımından umutlarını güçlendirdiğini aktararak, şunları belirtti:

"'Komşusu açken tok yatan bizden değildir.' diyen bir Peygamberin ümmeti olarak, bu geleneğin sürdürülerek daha geniş kitlelere ulaşmasını son derece önemsiyoruz. Zimem defteri geleneğiyle el uzatıyor, MÜSİAD Konya ailesini, ihtiyaç sahiplerinin hayır dualarıyla daha da büyütüyoruz."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • Konyalı 7 ay önce Şikayet Et
  Bakkala sorulup ödeyemeyecek olanların borcu ödeniyor diye biliyorum, her yazdıranın borcu ödenmez
  Cevapla
 • Kaşif 7 ay önce Şikayet Et
  Bakkalın borç defteri her zaman gerçek ihtiyaç sahiplerini göstermez. Hatta bu defterde çoluğuna çocuğuna bu bakkaldan limitsiz alışveriş izni verip belli dönemlerde bu borcu kapatan zengin birinin müsrifçe harcamaları da olabilir. Toplum olarak neyi nerede nasıl yapacağını bilemeyen şaşkınlara döndük vesselam.
  Cevapla
 • Arab 7 ay önce Şikayet Et
  Müslüman saçma sapan iş yapmaz. Böyle birşey yapılmaz. Bizde ticaretle uğraşıyoruz insanlar kötü niyetli oldukları için borçlarını vermiyorlar.. ihtiyaç sahiplerini bu tiplerden ayırmamız lazım yoksa değişen hiçbir şey olmazz..
  Cevapla
 • misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Borç defteri kapatacağınıza, vatandaşı vakirleştirmeyin de bakkallara borç yapmasın. Milleti dilenci ettiniz sadaka verip seviniyorsunuz. Sebep olanlara hakkım haram olsun.
  Cevapla
 • EvvelAllah 7 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun bir kazancınızı bine katlasın. Ne güzel gelenek. En vicdanlı insanlar Allah korkusu ve sevgisi taşıyanlardan çıkar. Allah’ın kanunudur bu. Sevgisiyle kalplere incelik ve nezaket kazandırır yüceler Yücesi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle