Son dakika haberi: Tereyağı ihracatına kısıtlama getirildi

Gelen son dakika bilgisine göre Tarım ve Orman Bakanlığı, tereyağı ihracatına kısıtlama kararı aldı.

Son dakika haberi: Tereyağı ihracatına kısıtlama getirildi
Son dakika haberi: Tereyağı ihracatına kısıtlama getirildi
GİRİŞ 15.04.2022 12:58 GÜNCELLEME 15.04.2022 14:10
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı, tereyağı ihracatına kısıtlama kararı aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 81 il müdürlüğüne gönderilen yazı ile Kuzey Kıbrıs, Azerbaycan, Özerk Nahçıvan Cumhuriyeti, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) dışında tereyağı ihracatına kısıtlama getirildiği bildirildi.

Kararın ülkesel tereyağı arz güvenliğinin sağlanması, arz ve talep dengesinin korunması için alındığı belirtildi.

608 BİN DOLARDAN 34 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ

Pandemi etkisiyle tüm dünyada zayıflayan ticaret Türkiye ihracatına da yansımış, tereyağı ihracatı bu nedenle düşük seviyelerde seyretmişti. Ancak geçen yılın ilk üç ayında 608 bin dolar olan tereyağı ihracatı bu yılın aynı döneminde 34 milyon dolara kadar yükseldi.

TİM verilerine göre, 2022 Ocak ayında 9,7 milyon dolar, şubat ayında 9,8 milyon dolar, mart ayında 14,5 milyon dolarlık tereyağı ihracatı gerçekleştirildi.

YORUMLAR 16
 • Mehmed 7 ay önce Şikayet Et
  Biz iyisini ihracata gönderip, en kalitesiz ürünü halka yediriyoruz. Ülkemizde meyvenin, sebzenin, yemişin vs en kalitelisi yetişiyor ancak vatandaş yiyemiyor maalesef. Öncelik insanımızın iyi ve kaliteli beslenmesi olmalı ama bizde yurtdışından ilaç kalıntılı zehirli olup reddedilip geri gönderilen ürünler bile halka satılıyor. Serbest piyasa ekonomisine geçtiğimizde halbuki bizim ekonomimizi dışa bağımlı hale getirdiler ve serbest pazar haline geldik. Üretmeden tüketen bir toplum olduk. Halbuki bizim ülkemiz bizim insanımızı ihya eder ama bizim vatandaş ekmekle karın doyuruyor, bir tatil yapmadan toprağın altına giriyor.
  Cevapla
 • Kerem 7 ay önce Şikayet Et
  Sütün en değerli kısmı olan yağını alıp posasını vatandaşa içiriyorlar. Hayvandan sağılan sütü kaynatın ve görün üzerindeki kaymağı. Bir de marketten aldığınızı kaynatın bakın bakalım kaymak var mı. Özellikle yetişkinlere bir faydası yok sütün. Yine bu yağsız sütten yapılan peynirin de yoğurdunda faydası çok az. Piyasa da tam yağlı denen peynirler kireç gibi bembeyaz. Oysa yağlı peynir hafif sarımsı olur ve bıçakla kestiğinde dağılmaz ve bıçağa yapışır. Çok sağlıksız bir toplum oluyoruz. Bunu hastanelerin doluluk oranlarından görürsünüz. O kadar yeni hastane açılmasına rağmen hem de.
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Yumurtaya yasak gelmeli derhal
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Her kes yasklandır diyorda tınlayan yok
  Cevapla
 • Bu kafayla zor 7 ay önce Şikayet Et
  Sınırlama ile sorun çözülmez millet sut hayvancılığı yapanlar zarar ediyorlar, inekleri kesime yolluyor biseyler yapın tesvik verin dediginde çözüm üretilseydi bugün bu durumda olmazdik. Bugün tereyağ pahalaninmr yarın zeytinyağı öbür gün tavuk olur başka gün kırmızı et olur. Bu kafayla çözüm olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle