5 litrelik yağı 50,75 liradan satıyoruz duyurusu yapmışlardı! Gerçek bakın ne çıktı

Reklam Kurulu, 5 litrelik ayçiçek yağını 50,75 liradan gösteren marketlere, insanları kandırdıkları gerekçesiyle ceza kesti.

GİRİŞ 14.04.2022 14:22 GÜNCELLEME 14.04.2022 14:24
Bu Habere 149 Yorum Yapılmış

Marketlerin aldatıcı reklamlarını takibe alan Reklam Kurulu, 5 litre ayçiçek yağı fiyatını 50.75 TL'den gösteren marketler başta olmak üzere birçok mağazaya ceza yağdırdı.

Reklam Kurulu, vatandaştan gelen şikâyetler üzerine bazı marketlerin afiş ve sosyal medyadaki kampanyalarını takibe aldı. Kurul, son toplantısında da birçok reklamı durdurdu.

11 BİN 429 LİRA CEZA

Zincir marketlerden birine ait 21- 28 Ekim arasındaki afişlerde ikili tencere ve tava setinin indirimle 109,95 liradan satışa sunulduğunun duyurulduğunu, ancak aynı ürünün 22 Ekim’de bir mağazada 169,95 liradan satıldığını tespit eden kurul, market zincirine 11 bin 429 lira ceza kesti ve reklamları durdurdu.

İlgili marketin çalışanı ise ürün etiket farkının mağaza ile alakalı olmadığını, marketlerin geneli için basılan afişte yan ürünle birlikte fiyat basım hatası yapıldığı ve hata fark edilir edilmez afişlerin toplatılarak imha edildiğini beyan etti.

İNDİRİM YANILTICI

Reklam Kurulu, bir başka market zincirinin, sosyal medyada 5 litre ayçiçeği yağının 50,75 liraya satın alınabildiğini göstererek mobil uygulamaya yönlendirmesi konusundaki şikâyeti de değerlendirdi. İncelemeler sonucunda, ürünü satın almaları için tüketicilerin uygulamayı indirmeye yönlendirildiği ancak ürünü satın almak için firmaya ait uygulamaya giren tüketicilerin ürüne erişemediği tespit edildi. Bu durumun tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı nitelikte olduğu değerlendiren Kurul, reklamları durdurdu.

Aynı market zincirinin, farklı bir markaya ait 4 litre ayçiçeği yağını da 37,50 liradan satıldığını göstererek benzer şekilde vatandaşı aldattığını tespit eden Kurul, bu reklamları da durdurdu.

Reklam Kurulu, şubat ayı toplantısında ise görüşülen 200 dosyadan 186’sını mevzuata aykırı bulmuştu. Bunların 128’ine durdurma cezası, 58’ine toplamda 6 milyon 923 bin 147 lira idari para cezası uygulanmasına karar vermişti. Görüşülen dosyalar içinde 55 ayrı indirimli satış reklamı da vardı. Söz konusu 55 dosyadan 2’si mevzuata aykırı bulunmazken, 33’ü hakkında durdurma cezası, 20’si hakkında toplam 3 milyon 658 bin 448 lira idari para cezası uygulanmıştı.

YORUMLAR 149
 • Vatandaş Rıza 7 ay önce Şikayet Et
  Ürün başı 100 milyon TL ceza kessinler. Ortalama 10 kalem üründen 1 milyar TL ceza her ay keserler. Ama yeterli çalışma yapmıyorlar. Üründeki fiyat farkı 1 kuruş veya 1 lira ne olursa olsun ceza çok ağır olmalı. Öyle 10001 market demek kolay oluyorsa vatandaşı enayi yerine koyup 50 liralık yağı 2 ay içinde 200 lira yapıyorlarsa cezası çok büyük olmalı. Tedarikçisi de dahil tamamına milyarlik cezalar kesilmesi gerekiyor.
  Cevapla
 • Sırdar 7 ay önce Şikayet Et
  Bu enflasyonda tl ile para cezası caydirici olmaz ya kapatma cezası yada gram altin degerinden ceza kesecen 11 bin tl ceza kesmiş komedi
  Cevapla
 • Terazi 7 ay önce Şikayet Et
  Anlamadım,niye ucuz satıyorsun cezası mi bu?!
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  olmayan ürünün hayalini indirimli satıyoruz hali
  Cevapla
 • Burhan 7 ay önce Şikayet Et
  Hayır söyledikleri fiyattan satmıyorlarmış, yalan reklam yaptıkları için ceza kesilmiş.
  Cevapla
 • VATANDAŞ... 7 ay önce Şikayet Et
  çok ceza kesmişler kesin o market batar:)))
  Cevapla
 • 1 inci ANDERUN 7 ay önce Şikayet Et
  ceza lari milyon tl lerle verin. ikincide uymazsa 1 ay kapat. üçüncüde yine uymazsa hepten kapat isletmeyi
  Cevapla
 • Burha 7 ay önce Şikayet Et
  Bir cacik olmaz,adamlaresmen at oynatiyorlar,takan yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle