Türk vatandaşlığı başvurusunda değişiklik

Türk vatandaşlığına başvuruda alınacak gayrimenkul değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltileceği açıklandı.

GİRİŞ 13.04.2022 14:57 GÜNCELLEME 15.04.2022 14:30
Bu Habere 221 Yorum Yapılmış

İstisnai olarak Türk vatandaşlığına başvuru için satın alınması gereken gayrimenkulün değeri 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilecek.

Alınan bilgiye göre, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde istisnai Türk vatandaşlığı için satın alınması gereken gayrimenkulün değerinin yükseltilmesi görüşüldü.

Kabine Toplantısı'nda istisnai Türk vatandaşlığına başvuru için satın alınacak gayrimenkulün değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılması kararlaştırıldı.

Bu karar kapsamında Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'in istisnai olarak Türk vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin hükümlerin bulunduğu 20'inci maddesinin 2'nci fıkrasının "b" bendinde değişiklik yapılması öngörülüyor.

RESMİ GAZETE İLE BİRLİKTE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Bu değişikliğin ilerleyen günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle en az 400 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alanlar ve kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş, en az 400 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarı peşin olarak yatırılan ve tapu siciline 3 yıl süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla noterde düzenlenmiş sözleşme ile taşınmazın satışının vadedildiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tespit edilenler Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığı kazanabilecek.

2018 YILINDA DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

2018 yılının Eylül ayında alınan bir kararla vatandaşlık için ev alınımda öngörülen bedel 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmişti.

YORUMLAR 221
 • Serdar 2 yıl önce Şikayet Et
  Uyanın ey ümmeti muhammed..ülke elden gidecek çıkın gezin başakşehiri kayaşehiri vs hep siteler bloklar plazalar arap suriyeli pakistanlı dolu..ülke mülteci kampına dönüyor..hükümetten rica ediyorum bizim vatandaşımızı kiralık ev bulamıyor bunlar karılarımız kızlarımı taciz ediyor. lütfen lütfen lütfen lütfen
  Cevapla
 • Erkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Nerde var söylesenize Allah aşkına ? Bir tane ülke adı ver. Almanya’da yok, Fransa’da yok, Avusturya’da yok, İtalya’da yok, İngiltere’de yok, Trump biz enayimiz niye herkese vatandaşlık verelim diyor. Parayla Alman vatandaşlığı almak istiyorum diye şansınızı deneyin bakalım size orada ki yetkililer ne diyecek.
  Cevapla
 • Eyup 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu hemen hemen bütün ülkelerde olan bir uygulama Türkiye’ye özel bir durum değil ,korkma birşey olmuyor .
  Cevapla
 • BİROL 2 yıl önce Şikayet Et
  Zamanında aynı hatayı Filistinliler yaptı.Şimdi bedelini ödüyorlar.Yakında ülkemzde Türkler azınlık olacak.
  Cevapla
 • Vatann 2 yıl önce Şikayet Et
  Yahudilerde para çok Afganlar kimin için mülk alıyooor acabaaa
  Cevapla
 • Vatann 2 yıl önce Şikayet Et
  İsrail’in kuruluşuna dönmeyelim
  Cevapla
 • Halk 2 yıl önce Şikayet Et
  Hükümetin Türkiye'ye en büyük kazığı izlediği yabancı politikası olup parasıyla vatandaslik vermek mi ..çok değil yakın zamanda kendi çocuklarımizın başına bela olacaklar ecri çok yüksek diyenler Bağcılara gidin seyredin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle