Son dakika... Çinli şirket Türk firmalarını dolandırdı: Milyonlarca dolar buhar oldu!

Son dakika: Metal fiyatlarındaki artış dolandırıcılığın da önünü aştı. Çinli bir firma, piyasa fiyatının altında metal satma vaadiyle 3 Türk şirketini dolandırdı. 10’dan fazla Türk şirketi de Çinli şirket için araştırma talebinde bulundu.

GİRİŞ 13.04.2022 06:02 GÜNCELLEME 13.04.2022 10:16
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Dünya genelinde artan metal fiyatlarındaki yaşanan hızlı yükseliş, dolandırıcılığın da önünü açtı. Çinli bir firma, piyasanın altında fiyat vaadiyle Türk firmalarını dolandırdı. Dolandırıcılık ise Türkiye’nin Çin Büyükelçiliği’nin uyarısıyla Türk şirketlerine duyuruldu.

Türkiye’nin Pekin’deki Ticaret Müşavirliği’nin Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne yolladığı uyarı yazısında pandemi ile birlikte artan metal fiyatları nedeniyle bazı Türk şirketlerinin dolandırılarak zarara uğradığı belirtildi. Yazıda özellikle pandemi sonrası dönemde küresel hammadde/ara mamul fiyatlarının çok fazla arttığı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) çinko, bakır, alüminyum, demir gibi hammadde/ara mamullerin dünyada en büyük tüketicisi olduğu belirtildi.

AVANS VE PEŞİN ÖDEME ALDI

Açıklamada Çin’deki piyasa ve ihracat fiyatlarının da dünya fiyatlarına paralel seyrettiği, bununla birlikte, son dönemde birçok Türk firmasının da söz konusu hammadde/ara mamulleri piyasa ortalamasının oldukça altında bir fiyat taahhüdü ile Çinli firmalara yapılan peşin ödeme veya büyük ölçekli avans ödemesi yaptığı vurgulandı. Türk firmalarının ödeme yapmalarına rağmen ürün alamadığı ve dolandırıldığı ortaya çıktı.

TİM’den yapılan açıklamada “Firmalarımızın birçok defa Pekin Müşavirliği’nce ve Ticaret Bakanlığı aracılığıyla uyarılmış olmasına rağmen dolandırıcılık vakalarının devam ettiği gözlemlendi” denildi.

İhracatçı birliklerine gönderilen yazıda dolandırıcılığı Çinli bir firmanın yaptığı belirtildi.

10'DAN FAZLA TÜRK ŞİRKETİ TALEPTE BULUNDU

Çinli şirketin dolandırdığı Türk şirketi sayısı ise şimdilik 3. Edinilen bilgilere göre ise dolandırılan miktar ise milyonlarca dolarla ifade ediliyor. Pekin Müşavirliği, dolandırıcılık olayıyla ilgili olarak Çin’in ilgili Ticaret Odası’na da olayı bildirmiş durumda. 10'dan fazla Türk şirketi de Pekin Ticaret Müşavirliği’ne e-posta göndererek Çinli hakkında da araştırma talebinde bulunmuş durumda.

Her ne kadar resmi olarak açıklamasa da Çinli firma tarafından dolandırılan Türk şirketlerin sayısı önümüzdeki günlerde 10’u aşacak gibi görünüyor. Öte yandan şirketin resmi sitesinde de firma hakkında yapılan tanıtım yazısında düşük fiyatlı ürün tedarik ettiği de vurgulanıyor.

KAYNAK: DÜNYA.COM
YORUMLAR 68
 • ferit 2 ay önce Şikayet Et
  türker daha bu konuda uzaman. gelin ders verek.:D:Dbirbirimizi kazıklayarak neler öğrendik neler.
  Cevapla
 • meyyid 2 ay önce Şikayet Et
  tam tersi olsa,yani bir türk şirketi,bir çin şirketini dolandırsa ve çinli şirket türkiyeye şikayette bulunsa bizim devlet o dolandırıcıların bir yerinden hemen kan alırdı. ama çin hükümeti vatandaşını savunur, bizim gibi değiller.
  Cevapla
 • Vatandaş 05 2 ay önce Şikayet Et
  Çin'in ticaret bakanlığı uyarmış ama bunların gözünü aç gözlülük bürümüş diye ne hale gelmişler. Haydan gelen huya gider..
  Cevapla
 • mümin-efendi 2 ay önce Şikayet Et
  zekatinizi vermetseniz ucuza alip millet kaziklarsaniz hak etmissiniz iyi olmus demek geliyor icimden amma bize yakizmaz insallah tövbe edersiniz bir daha milleti kaziklamazsiniz zekatinizi verirsiniz ayidan post gavurdan dost olmaz
  Cevapla
 • ÇinÇin 2 ay önce Şikayet Et
  Çin'i tokatlayan Türkler neden haber olmuyor? Asıl soru bu. Adamları soyup soğana çevirdiler bu işler sırayla.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle