Tarım Kredi marketlerinde ucuz ete yoğun ilgi

Vatandaşın eti daha ucuza alması için Et ve Süt Kurumu ile Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinin devreye girmesi ile satışa sunulan ucuz ete büyük rağbet gösterildi. Etler sabah saatlerinde markete geliyor ve kısa sürede bitiyor.

Tarım Kredi marketlerinde ucuz ete yoğun ilgi
Tarım Kredi marketlerinde ucuz ete yoğun ilgi
GİRİŞ 11.04.2022 16:05 GÜNCELLEME 11.04.2022 16:05
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığı vatandaşa ucuz et yedirmek için harekete geçti.

Bakan Vahit Kirişci, Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) 18, Tarım Kredi Kooperatif Marketleri'nin 150 mağazasında kıyma ve kuşbaşının piyasadan yüzde 15-20 daha ucuza satılacağını açıklamasının ardından vatandaşın Ramazan ayında ucuz et yemesi için Türkiye'nin dört bir yanında 200'e yakın Et ve Süt Kurumu ile Tarım Kredi Kooperatif Marketleri'nde kıyma ve kuşbaşı piyasadan daha ucuza satılmaya başlandı.

14 ildeki 18 ESK şubesi (İstanbul, Ankara, İzmir, Ağrı, Adana, Bingöl, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Sakarya, Sivas, Van ve Yozgat) ve 76 ilde 150 Tarım Kredi Kooperatif Market aracılığıyla sığır kıyma 83, sığır kuşbaşı ise 92 liradan vatandaşa ulaştırılmaya başlandı. 800 gramlık kuşbaşı konserve 38.75 lira, kıyma konserve ise 31.50 liradan satılacak.

Et ve Süt Kurumu, TKK Mağazaları aracılığı ile uygun fiyata eti Ramazan boyunca daha geniş tüketici kitlesine ulaştıracak. Mağazalarında günlük satış miktarı 8 ton olan eti 15 tona çıkaran Et ve Süt Kurumu Ramazan boyunca market ortalamalarının yüzde 15-20 altında fiyatla kıyma ve kuşbaşını daha yaygın tüketici kitlesine ulaştırmak için startı verdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Birlik Marketler ile Et ve Süt Kurumu arasında imzalanan protokol kapsamında Tarım Kredi Marketler'in 150 satış noktasına kıyma ve kuşbaşı Et ve Süt Kurumu tarafından market ortalamalarının yüzde 15-20 altında fiyatlarla satışa sunması ile tüm mağazalarda talep patlaması yaşandı. Etler reyona girer girmez vatandaşlar tarafından kısa sürede tüketildi.

KIYMA 83, KUŞBAŞI 92 LİRA

TKK'nın et reyonunun bulunduğu 76 ildeki 150 şubesinde sığır kıyma 83, sığır kuşbaşı ise 92 liradan satılmaya başlandı. Ayrıca ESK'nın yine yok satan ürünlerinden olan 800 gramlık kuşbaşı konserve 38.75 lira, kıyma konserve ise ESK şubelerinde 31.50 liradan satıldı.

TAVUK FİYATLARI DA PİYASADAN UCUZ

ÖTE yandan ESK tarafından tavuk but 28 TL, kanat 34 TL, pirzola 36 TL, ciğer ise 16 TL'den satışa sunuluyor. Ambalajlı ürünlerden acılı, baton, kangal ve mangal sucuğun kilosu 95 TL, macar salam 82.5 TL, sosis 81.5 TL'den vatandaşa satıldı. Kıyma döner 120 lira, yaprak döner ise 140 lira olarak belirlendi.

Piyasaya ucuza sürülen etler vatandaşlar tarafından büyük talep ile karşılaştığı ve erken saatlerde tükendiği için TKK mağzalarına daha fazla et gönderilmesini istediler.

YORUMLAR 5
 • muammer 7 ay önce Şikayet Et
  Tarım kredi diğer marketlerden daha ucuz değil. 5kg pilavlık pirinç 66 lira 5 lt ayçiçek yağı 153 lira vs.
  Cevapla
 • Turan Üç Hilal 7 ay önce Şikayet Et
  Mademki ucuz, Verin eti kasaplara düşük karla vatandaşa satsın aksi takdirde esnaf fahiş fiyata satmış gibi algı oluşmuyormu.? Esnaf bu ülkenin vatandaşı değilmi.? Esnafın vergi elektrik vs giderini kim karşılayacak.? Esnafın çoluk çocuğu yokmu.? gibi kafamda sorular ve birde mademki ucuz niye herkes ulaşamıyor.? ve hayvan besleyen vatandaşlar para kazanıyormu.? Yem ucuzmu.? Onları bu fiyatlar kurtarıyormu.? Sayın bakanımızın bir açıklama yapması gerekir bizde bilgi sahibi olalım..
  Cevapla
 • keskin 7 ay önce Şikayet Et
  Niye sadece bu illerde et geliyor diğer illere neden gelmiyor. ucuz et deniyor 2 hafta bağırıyorlar.. gidiyoruz öyle bişey yok abi gel bak bize et gelmiyor diyor... Ürünü koyun lakin aşırı reklem yapmayın almaaycaklarda ,kasap ve satıcılarda yığılıyor..millet aç,gözü aç gözü.. 10 teneke yağ alıyor adam aç çünkü avrupa tok biz açız...
  Cevapla
 • Murat Kaplan 7 ay önce Şikayet Et
  aç ayrı, açgözlülük ayrı..
  Cevapla
 • nerelerde 7 ay önce Şikayet Et
  istanbulda ok. sadece ankara tkk lerde var.
  Cevapla