Yavuz tarihi görev için bugün demir alacak!

Yavuz sondaj gemisi, Karadeniz'de doğalgaz üretiminin ilk ve en önemli aşaması olan büyük kontrol sistemlerinin deniz tabanına yerleştirilmesi için Türkali-2 kuyusuna doğru bugün yola çıkacak.

GİRİŞ 08.04.2022 07:25 GÜNCELLEME 08.04.2022 09:15
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin derin denizlerdeki sondaj filosunun ikinci üyesi olan Yavuz Sondaj Gemisi, bakım işlemlerinin ardından Filyos Limanı’ndan bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katıldığı törenle uğurlanacak.

Hâlihazırda Karadeniz Gaz Sahasında devam eden çalışmalara destek verecek olan Yavuz, ihtiyaç hâlinde yeni aramalar için de kullanılacak. Ayrıca, geçen haftalarda Filyos Limanı’na getirilen dev kuyubaşı vanası da Yavuz tarafından çalışmaların yapıldığı sahadan Karadeniz’in derinliklerine indirilecek.

Yavuz sondaj gemisi

ÜÇ GEMİ AYNI ANDA GÖREVDE

TPAO envanterine Ekim 2018’de katılan Yavuz, hazırlıklarının tamamlanmasının ardından Haziran 2019’da Kocaeli'den uğurlanmıştı. Yavuz'un Türkali-2 kuyusundaki görevinin başlamasıyla Türkiye'nin üç sondaj gemisi Karadeniz'de ilk kez aynı anda görev yapacak. Hâlihazırda Fatih Sondaj Gemisi, Karadeniz’de Gökçe-1 sondaj kuyusunda, Kanuni Sondaj Gemisi de yine Karadeniz’de Türkali-4 sondaj kuyusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi de Karadeniz'deki görevine devam ederken, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi ise İstanbul’da bakımda. Öte yandan, Türkiye’nin derin denizlerde hidrokarbon aramada kullanılacak dördüncü sondaj gemisi de Türkiye’ye Güney Kore’den 1 ay önce yola çıkmıştı. Geminin önümüzdeki aylarda Türkiye'de olması bekleniyor.

YORUMLAR 55
 • Sülo 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan ne fesat milletsiniz, bir kerede şükredin. Keresteler sizi.........
  Cevapla
 • Bence 1 yıl önce Şikayet Et
  Zamcık yapacaklar KEMAL UNAKITAN IN ruhu şad olacak diye alın zamcıklarınızı gidin burdan
  Cevapla
 • Afk 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen git okyanus ötesine asıl vatanına
  Cevapla
 • Aşık dermani 1 yıl önce Şikayet Et
  Gelecek hafta ya zam haberi alabiliriz önce müjde sonra zam
  Cevapla
 • Bersoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu borusu döşeniyor değilmi ,belediye su işleri kanal açıyor boruları yerleştiriyor iki haftaya kalmaz sular akıyor, sistem aynısı da bizimkiler yapamıyor!!Ne cahiller var ya,adam mühendis olmuş, ekonomist olmuş, olmuşta olmuş..Biraz sabır..
  Cevapla
 • Hopbaaa 1 yıl önce Şikayet Et
  İşin uzmanı öttü)))
  Cevapla
 • Alp 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyvah yine zam gelecek doğalgaza
  Cevapla
 • Boş beles 1 yıl önce Şikayet Et
  Neyse
  Cevapla
 • erdal 1 yıl önce Şikayet Et
  kömiklik yaptığını sanıyorsun.
  Cevapla
 • Cafer C 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen kömür kullanmaya mahkum olursun inşallah!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle