Ücretsiz seyahatte gelir desteği ödemeleri artırıldı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazileri ücretsiz olarak taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan gelir desteği ödemesi artırıldı.

Ücretsiz seyahatte gelir desteği ödemeleri artırıldı!
Ücretsiz seyahatte gelir desteği ödemeleri artırıldı!
GİRİŞ 06.04.2022 15:49 GÜNCELLEME 06.04.2022 15:50
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bakanlık tarafından hazırlanan "Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmeliğin ödeme miktarlarını düzenleyen maddesinde yapılan değişiklikle, şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 1000 lira olan destek ödemesi miktarı 1500 liraya, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1330 lira ise 1995 liraya çıkarıldı.

AA'nın haberine göre; ayrıca büyükşehir belediyesi olan diğer illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1000 liralık destek 1500 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödene aylık 800 liralık destek de 1200 liraya yükseltildi.

7 YILDA 1,3 MİLYAR LİRAYA YAKIN GELİR DESTEĞİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Resmi Gazete'de yayımlanan Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ücretsiz seyahat hakkından 65 yaş ve üzeri yaşlılar, yüzde 40 ve üzeri engelli raporu sahipleri ile şehit yakınları ve gazilerin yararlandığını hatırlatan Yanık, "Engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazileri ücretsiz olarak taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemesini artırdık. Yapılan değişiklikle Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1330 lira desteği de 1995 liraya çıkardık." bilgisini verdi.

"TOPLAM 1 MİLYAR 278 MİLYON 41 BİN LİRA ÖDEME YAPTIK"

Bakan Yanık, büyükşehir belediyesi olan diğer illerde ise şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1000 lira desteği 1500 liraya çıkardıklarını belirterek, "Büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 800 liralık desteği ise 1200 liraya yükselttik." ifadesini kullandı.

Engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazilere yönelik geliştirdikleri politika ve sunulan hizmetlerin temel çerçevesini, sosyal içerme, hak temelli yaklaşım, aktif ve sağlıklı yaşlanma perspektifi ile belirlediklerini vurgulayan Yanık, şunları kaydetti:

"Ücretsiz seyahat hakkı kapsamında gelir desteği ödemeleri çerçevesinde geçen yıl 222 milyon 648 bin lira ödenek aktardık. Bu kapsamda 2015 yılından itibaren 2022 yılı şubat ayı dahil olmak üzere toplam 1 milyar 278 milyon 41 bin lira ödeme yaptık. Bakanlık olarak mevcut gereksinim durumunu gözeterek sunulan hizmetlerimizin kalitesini korumayı hedefliyoruz."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
    Diyarbakır dan yazıyorum Özel Halk otobüsleri burda yaşlıları görünce durmuyorlar.ben engelliyim bir kaç kez engelli kartımı kullandım tepki aldım şöfurler yada yan yan bakıyorlar rencide ediyorlar hatta Birkez bir engeli kartını okuttu şoför arkasında köfür etti ondan sonra ben özel Halk otobüsleri ne binmiyorum yada para veriyorum bunların denetlenmesi lazım
    Cevapla