Kırmızı et fiyatındaki artışta aracıların rolü: Ahırda tutup fiyat yükseltiyor

Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur, aracıların hayvanları ahırlarda tutarak fiyatların yükselmesine neden olduklarını söyledi.

GİRİŞ 05.04.2022 13:40 GÜNCELLEME 05.04.2022 13:52
Bu Habere 229 Yorum Yapılmış

Son dönemde artan et fiyatlarıyla ilgili Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur, "Girdilerin fiyatı arttı ancak aracılar fiyatların yükselmesinde etkililer. Koyunları satmayıp ahırlarda tutuyorlar. Bunun önüne geçilmesi lazım" dedi.
Son dönemlerde kırmızı et fiyatlarında yaşanan artışlardan sonra Adana’da kemikli kuzu eti 75 liradan, kemiksiz kuzu etiyse 90 liradan satılmaya başlandı. 2 ay önce 27 liradan satılan canlı koyun fiyatlarıysa şu anda 50-55 lira arasında satılıyor.


Kırmızı et fiyatlarındaki artış nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı’na talimat verirken, Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur da fiyatları aracıların arttırdığını söyledi.

“MARKETLER 150 LİRAYA ET SATIYOR”
İhlas Haber Ajansı’na konuşan Murat Yağmur, “Girdi maliyetlerinin artmasından dolayı fiyatlar yükseldi. Bizler Adana’da elimizden geldiği kadar zam yapmamaya çalışıyoruz. Kemiksiz et şu anda 90, kemikliyse 75 liradan satılıyor. Ancak Adana’daki kasapların satmış olduğu fiyatlarda artış yok. Bu fahiş fiyatları büyük marketlerde görüyoruz. 150 liraya kadar et satıyorlar” diye konuştu.

“2 KATI FİYATA KOYUN SATIYORLAR”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’den aracıları ortadan kaldırmasını istediğini aktaran Yağmur, “Bu aracılar fiyatların yükselmesinde etkili oluyorlar. İleride Kurban Bayramı geleceğinden dolayı koyunları ahırlarında bağlıyorlar” dedi.

Kentte uzun yıllardır koyun satan Zafer Oğuz ise aracılardan şikayetçi olduğunu belirterek, “Devletimizin bu işe bir an önce el atması gerekiyor. Yakıt fiyatlarının normale dönmesini bekliyoruz ve aracılığın ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Fırsatçılık yapan var. Kurulu düzeni, çiftlikleri olan insanlar var ve onlar durumu olmayan insanlara vadeli bir şekilde 2 katı fiyata koyun satıyorlar” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 229
 • İbrahim 7 ay önce Şikayet Et
  Tabi stokcular aracılar marketler suçlu Allah aşkına bütün dünya enflasyonla mücadele için faiz artırımına giderken inatla faiz indirimi yapan dövizi bir iki günde iki katına çıkarıp sonrada TL yi tedavülden kaldırıp kur garantili ucu açık faiz veren ekonomi yönetiminin hicmi suçu günahı yok bişey demiyorum Allah'a havale ediyorum
  Cevapla
 • bera 7 ay önce Şikayet Et
  Zamanında herşey ucuzdu yiyecekler çöpteydi şimdi herşey pahalandı inşallah burdan ders çıkarır her şeyin kıymetini biliriz nekadar bolluk içerisinde yaşadığımızı görürüz
  Cevapla
 • Hot 7 ay önce Şikayet Et
  Bu haber çarpıtılmış bir haber ülkede hayvancılık kriz yaşıyor ve seneye gozukende tamamen et ve sütte kriz yaşanacak çünkü eski üreticinin çoğu bitirildi ve maliyetler den dolayı hayvan varlığı azaldı ithal gelir oda nereye kadar dolar la seneye et karaborsa
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Peki hükümet yetkilileri nerede neden denetim yok varsa bunlar nasıl bu kadar rahatlar
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle