Bakan Bilgin'den 3600 ek gösterge açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "3600 ek gösterge meselesinde çalışmamız son aşamasına geldi. Ümidimiz Mayıs ayında çalışmayı tamamlamak ve Meclise intikal ettirmek" dedi.

Bakan Bilgin'den 3600 ek gösterge açıklaması
Bakan Bilgin'den 3600 ek gösterge açıklaması
GİRİŞ 04.04.2022 11:55 GÜNCELLEME 04.04.2022 18:14
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Genel Merkezi'nde düzenlenecek "4688 Sayılı Kanun ve 10. Yılında Toplu Sözleşme Kongresi"nin açılışında konuştu. Bakan Bilgin, kamudaki memur, işçi ve emeklilere Temmuz ayında enflasyon farkı vermek için düzenlemelerin yapılacağını söyledi. Ayrıca Bilgin, 3600 ek göstergenin Mayıs ayında Meclis'e getirilebileceğini de belirtti.

Bakan Bilgin'in açıklamaları şöyle:

TEMMUZ AYINDA EK ZAM KONUSU

Türkiye tarihinde görülmeyen bir şey olarak Enflasyon yüzde 36 iken yüzde 50'lik reel bir artış gerçekleştirdik. Temmuz enflasyonunda; enflasyon farkını kamu çalışanlarına ve emeklilerimize yapacağımız düzenleme ile ele alacağız.

Türkiye pandeminin en kötü şartlarında çarklarının durmadığı bir ülke oldu. AB, ABD'deki enflasyon Türkiye'ye de olumsuz etkilerini yansıtıyor ama onlardaki enflasyon üretimlerin durmasından kaynaklanıyor. Bunları birlikte değerlendirmek lazım. Batıyla mukayese edildiğinde batıyı nasıl etkilediğini görmeye başladığımızda ABD dünyanın en zengin ülkesi, tarihinde görülmemiş enflasyon krizi yaşıyor.

"TÜRKİYE'NİN BÜTÜN ZORLUKLARINA RAĞMEN ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK"

Ekonomik gelişme ekonomik kalkınmayla ilgili bir mesele. Türkiye pandemiden sonra dünyada en hızlı büyüyen iki ülkeden birisi oldu. Büyüme topluma yansımıyor diyenler var. Bu cehaletle ilgili tarafı. Büyüme bir önceki yıla göre toplam mal ve hizmetteki artışı gösterir. Bu süreklilik gösterirse refah artıyor. Ekonomik kalkınma büyüme tek başına yeterli olan şeyler değildir. Sosyal politikalarla zenginleştirmeliyiz. Sendikal mücadele demokratikleşme ve sosyal dengelerin inşa edilmesine katkı yapan kurumlardır. Sendikal hayatın güçlenmesine her şeyden önce biz siyasetçilerin, aydınların, akademisyenlerin, bütün kesimlerin ihtiyacı vardır.

Toplu sözleşme mekanizmalarımız devam ediyor. Orada bizi koruyan, çalışanları koruyan aktüel gelişmeler karşısında direnç gösteren madde var. Enflasyon farkının verilmesi. Ocak ayının başında sadece enflasyon farkı vermedik, ona bir de yüzde 3 civarında sosyal denge farkı verdik. Temmuz enflasyonunda da çalışanlarımıza yapılan yeni düzenleme ile yeniden ele alacağız. 3600 ek gösterge meselesinde çalışmamız son aşamasına geldi. Ümidimiz Mayıs ayında çalışmayı tamamlamak ve Meclise intikal ettirmek. Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Sözleşmeli personel statüsü var. Bir şekilde isteğe bağlı olarak düzenlemek istiyoruz. Türkiye modernleşmesini başka bir anlamda gerçekleştirmek üzeredir. Başkanlık sistemi çok önemli bir siyasal projedir. Bunun gerçekleşmesi çok önemlidir. Anayasa'nın değişmesi gerekmektedir. Çalışanların hukukunu daha iyi koruyan kapsamlı bir değişime ihtiyaç var."

YORUMLAR 69
 • İlhan 4 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanımız siz başka sayın akbasoglu başka konuşuyor. İki arada bı derede kaldık. Aranızdaki iletişim problemini çözün lütfen
  Cevapla
 • Uzman 4 ay önce Şikayet Et
  Bir an önce verilmeli, emeklinin durumu zaten çok kötü,bir nefes olur bu pahalılikta, neden bekletiliyor anlamak mümkün değil
  Cevapla
 • Deniz 4 ay önce Şikayet Et
  Millet ne paraci olmus ya !Parayi versin isterse devlet batsin !devlet herkesi emekli etsin ,peki bu emekli maaşları nasil ödenecek bunu düşünen yok.
  Cevapla
 • Misafir65 4 ay önce Şikayet Et
  Emekli memurlar olarak ocakta istediğimiz zammı alamadık. Yüzde 50 olacağı bizzat hükümet yetkilileri tarafından dillendirilen zam oranı malesef yüzde 30 larda kaldı. Fakat temmuzda en az yüzde elli zam bekliyoruz. Şu an maaşlar daha elimize ulaşmadan bitiyor. Alım gücü düştü. Enflasyon farkları da 6 ayda bir değil aylık olarak maaşlara yansıtılmalıdır.
  Cevapla
 • Aksi ihtiyar 4 ay önce Şikayet Et
  Acele etmeyin. Seçime daha yıl var. Yılbaşından sonraya bırakın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle