Başkan Erdoğan Malatya çevre yolunun açılışını yapacak

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye için önemli projelerden biri olan Malatya çevre yolunun birinci etabını hizmete açacak.

GİRİŞ 02.04.2022 06:14 GÜNCELLEME 02.04.2022 16:56
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Çevre yolunun tamamının hizmete sunulmasıyla ağır tonajlı taşıt trafiği ve transit taşıt trafiği şehir dışına alınacak ve Malatya şehir merkezindeki trafik yoğunluğu rahatlatılacak, kesintisiz ve konforlu ulaşım sağlanacak.

Doğu Anadolu Bölgesi'ni batıya bağlayan Malatya çevre yolunun birinci etabı, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın da video konferans yöntemiyle katılacağı törenle bugün hizmete açılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Malatya, Tarihi Kral ve İpek Yolu güzergahında, kara, hava ve demir yolu ulaşım ağlarını buluşturan konumuyla 16 ilin geçiş noktasında bulunuyor.

Tarımsal, ticari ve endüstriyel faaliyetleriyle giderek büyüyen şehirde, mevcut Akçadağ-Darende-Gölbaşı ayrımından Pütürge ayrımına kadar uzanarak şehir geçişini sağlayan 35,5 kilometrelik kesim, Malatya'nın şehir içi ve şehirler arası trafiğine hizmet veriyor.

Köprülü kavşak ve sinyalizasyon sistemleriyle geçilen ve yoğun trafik yükü altında tıkanma noktasına gelen şehir geçişinin rahatlatılması amacıyla Malatya çevre yolu hayata geçirildi.

Yolun birinci etabının açılışına Başkan Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemiyle katılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tören için Malatya'ya gidecek.

PROJEDE 25 KÖPRÜ YER ALIYOR

Malatya çevre yolunun, ana aksı 44,8 kilometre, Akçadağ bağlantı yolu 8,7 kilometre olmak üzere toplam uzunluğu 53,5 kilometreye ulaşıyor.

Projede 13 kavşak köprüsü, 5 alt geçit köprüsü, 3 demir yolu köprüsü ve 4 hidrolik köprü olmak üzere toplam 2 bin 166 metrelik 25 köprü bulunuyor.

Proje güzergahı Malatya-Gölbaşı ayrımı-Darende Kavşağı'ndan başlayıp doğu istikametine yöneliyor ve Elazığ-Malatya ayrımı-Pütürge Kavşağı'nda sona eriyor. Ayrıca Malatya-Darende ayrımı-Akçadağ Kavşağı'ndan başlayan bağlantı yolu 8,7'nci kilometrede ana yola katılıyor.

Açılışı yapılacak birinci kısım kapsamında, 17,4 kilometrelik Darende-Gölbaşı ayrımı-Sivas ayrımı kesimi ile 8,7 kilometrelik Akçadağ bağlantı yolu olmak üzere toplam 26,1 kilometrelik yol kesimi tamamlandı.

Bu kesimde toplam 1244 metrelik 10 köprü imalatı gerçekleştirildi. Böylece Sivas yolu ayrımı noktasına kadar trafik sirkülasyonu sağlanmış oldu. Kalan kesimde çalışmalar devam ediyor.

SÜRE 25 DAKİKAYA DÜŞECEK

Çevre yolunun tamamının hizmete sunulmasıyla ağır tonajlı taşıt trafiği ve transit taşıt trafiği şehir dışına alınacak ve Malatya şehir merkezindeki trafik yoğunluğu rahatlatılacak, kesintisiz ve konforlu ulaşım sağlanacak.

Trafiğin pik saatlerinde geçiş süresi 60 dakikaya kadar çıkan şehir geçişi 25 dakikaya düşecek. Malatya çevre yoluyla zamandan 89 milyon lira, akaryakıttan 97 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 186 milyon lira tasarruf edilecek, karbon salınımı 19 bin 173 ton azaltılacak.

YORUMLAR 37
 • YUSUF.İR 8 ay önce Şikayet Et
  Bizim şehirde (iran. Erdebil) bir belediye tikim yapıyor diye başkası gelip yıkıyor birisi böyle yapınca diğerleri öyle yapıyor kimse başkasını kabul etmiyor işte günlerimiz böyle geçiyor.
  Cevapla
 • Taha 8 ay önce Şikayet Et
  Malatya şehir merkezi akpınara TOKİ ivedilikle ile artık girmeli 50 yıl önceki yollar ve yapılar doğru dürüst kullanılamaz halde.Belediye her an yol yönlerini değiştirmekden bitap düşdü.
  Cevapla
 • Haydar 8 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah Konya'ya da çevre yolu yapılır şu an Konya'da çevre yolu olmadığı için trafik çile oldu ve eksoz dumanı zehir soluyoruz
  Cevapla
 • Hakikat 8 ay önce Şikayet Et
  Bütün illerin çevresinden kısa sürede geçip malatyaya gelince bir buçuk saat trafik çekmek gerçekten çok berbat bir durum inşallah tez zamanda sorun çözülür
  Cevapla
 • konyalı 8 ay önce Şikayet Et
  konya çevre yolu ve alacabel tünelinede bir el et başkanım. sende olmasan bu yolları yapacakları yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle