Milyonlara hem ikramiye hem de zamlı maaş müjdesi

Milyonların gözü kulağı bu ayki bayram ikramiyeleri ve Temmuz'daki ilave zamlarda. Ramazan Bayram ikramiyesinin ödeme tarihi ve miktarlarına ilişkin detayların yanı sıra memurlara ve emeklilere ilave zam yanı 'refah payı' karara bağlanacak.

Milyonlara hem ikramiye hem de zamlı maaş müjdesi
Milyonlara hem ikramiye hem de zamlı maaş müjdesi
GİRİŞ 01.04.2022 09:33 GÜNCELLEME 01.04.2022 09:34
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Çalışanlar ve emekliler için Nisan ve Temmuz, kazanç ayları olacak. Emekliler bu ay alacakları bayram ikramiyelerinde ödeme tarihlerini beklerken diğer yandan Temmuz'da da milyonlar için ek zam söz konusu olabilecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan da kendisine yöneltilen hem asgari ücret hem de diğer çalışanlarla ilgili maaş zammına dair "Gerekli görüşmeler ve ihtiyaç halini" işaret etmişti.

Takvim'in haberine göre, Memurlar için ise zam, emekliler için zam + ikramiye ayı olan Temmuz'un kazanımlarının, ek iyileştirmelerle büyümesi bekleniyor.

NİSAN'DA EMEKLİ İÇİN RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ

Nisan ayına gelinmesiyle birlikte emeklilerin gözü bayram ikramiyelerine çevrildi. Bu yıl Ramazan Bayramı 2-4 Mayıs'a denk geliyor.

EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATIRILACAK?

1 Mayıs Pazar günü de Arefe. Bu nedenle bayram ikramiyeleri bu ay ödenecek, büyük bir ihtimalle de Nisan'ın 25'i ile 30'u arasında yatırılacak. İkramiye artışı için karar da bu ay verilecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Temmuz da hem memurların hem emeklilerin zam ayı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon oranında zam verilecek. Memurlara ve memur emeklilerine ise toplu sözleşme kapsamında yüzde 7 zam ile bu yılın ilk yarısındaki enflasyonun yüzde 7.5'i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak.

Hem Ocak'ta emeklilere ve memurlara yapılan iyileştirmeler hem de Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun daha önce yapığı açıklamalar memurlara ve emeklilere 'ek zam' beklentilerini artırdı. Bunun için Haziran'da düğmeye basılması bekleniyor. Aynı tarihlerde asgari ücrete ikinci bir zam yapılıp yapılmayacağı da karara bağlanacak. İkinci zamma vize çıkarsa, Komisyon'un Haziran'da toplanması bekleniyor.

2 AYDA YÜZDE 16.45

Bu yılın ilk 2 aylık döneminde TÜFE yüzde 16.45 olarak gerçekleşti. Memurlara ve memur emeklilerine yüzde 8.95 fark oluştu.

Böylece Temmuz zammı şimdiden yüzde 15.95'e ulaştı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise 2 ayda yüzde 16.45 zam oluştu.

Pazartesi günü Mart enflasyonu açıklanacak. Böylece zam oranı büyük ölçüde şekillenirken, kalan 3 veri beklenecek. Kesin zam oranı Temmuz ayı başında ortaya çıkacak. Bu arada AA beklenti anketi açıklandı. Bu ankete katılan ekonomistlerin Mart ayı TÜFE tahmini yüzde 5.34 oldu.

KAYNAK: TAKVİM,
YORUMLAR 21
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Emekliyi aç birajtiniz
  Cevapla
 • TARIK 7 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun devletimden. Allah bin bereket versin. Rabbim kimseyi vatansız bayraksız Kur-an'sız bırakmasın. Bütün Müslüman kardeşlerimin Cuma ve Ramazanı mübarek olsun.
  Cevapla
 • Yıldırım 7 ay önce Şikayet Et
  Zam falan istemiyoruz pahalılığı durdurun bir kilo şeker 18 tl olmuş bir torba gübre 1000 tl olmuş
  Cevapla
 • Millet 7 ay önce Şikayet Et
  Emeklilerin maasida asgari ucret seviyesine yukseltilsin muhtarlara yapildi emekliler ezilmesin eflasyona
  Cevapla
 • Ahmed 7 ay önce Şikayet Et
  Bize
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle