BOTAŞ mesken ve sanayi doğal gazına zam yaptı

Doğal gazda, nisan ayında geçerli olacak mesken abonelerinin tarifesine yüzde 35, sanayi abonelerinin tarifesine yüzde 50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 44,30 zam yapıldı.

BOTAŞ mesken ve sanayi doğal gazına zam yaptı
BOTAŞ mesken ve sanayi doğal gazına zam yaptı
GİRİŞ 01.04.2022 00:39 GÜNCELLEME 01.04.2022 05:43
Bu Habere 503 Yorum Yapılmış

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde nisan ayı tarifesine ilişkin duyuruda, doğal gazın yüzde 99'unun yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edildiği aktarıldı.

"DEVLETİMİZ TARAFINDAN YÜZDE 76 ORANINDA DESTEK SAĞLANMIŞTIR"

Geçen yıl başından itibaren dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin piyasalarda yaşanan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldığı kaydedilen açıklamada, "Bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Bununla birlikte, artan maliyetlere rağmen bu dönemde tüketicilerimize devletimiz tarafından yüzde 76 oranında destek sağlanmıştır" denildi.

1 NİSAN'DAN İTİBAREN GEÇERLİ

Açıklamada, Evsel Enerji Fiyat Endeksi'ne (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gazın Türkiye'de kullanıldığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"1 Nisan 2022 tarihi itibarıyla tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 44,30, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 50 ve konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 35 artış yapılmış olup, bu artışa rağmen konutlarda kullanılan doğal gazın her bir metreküpüne devletimiz tarafından yüzde 70 destek verilmeye devam edilecektir."

Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 503
 • Selcuk 8 ay önce Şikayet Et
  Bunlara artık diyecek söz bulamıyorum yaradana havale ahirette alırız hakkımızı nasıl olsa
  Cevapla
 • Sebilli 8 ay önce Şikayet Et
  İnsallah 1 nisan olmasini umuyoruz
  Cevapla
 • Can 8 ay önce Şikayet Et
  TAMAM YERLI ÜRÜNLER NEDEN YÜZDE 60 70 80 ZAMLANIYO YIYECEK ICECEK HE ayip yaa
  Cevapla
 • İmam43 8 ay önce Şikayet Et
  Ramazanın bereketi her taraftan yağıyor mübarek.
  Cevapla
 • salih enez 8 ay önce Şikayet Et
  Ben artık parti tutmuyorum
  Cevapla
 • Oku zeki oku 8 ay önce Şikayet Et
  Ne tutuyon
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle