Bakan Bilgin'den 'asgari ücrete ek zam' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete temmuz ayında ek zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin, ""Net zam yapıldı, gündemimizde böyle bir şey yok. Temmuzda enflasyon değerlendirilecek" açıklamasında bulundu.

Bakan Bilgin'den 'asgari ücrete ek zam' açıklaması
Bakan Bilgin'den 'asgari ücrete ek zam' açıklaması
GİRİŞ 31.03.2022 14:52 GÜNCELLEME 31.03.2022 15:46
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete temmuz ayında ek zam yapılıp yapılmayacağına dair açıklamalarda bulundu.

Asgari ücrete net zammın yapıldığını, ek zammın gündemde olmadığını belirten Bilgin şunları söyledi:

"Asgari ücret konusuna ilişkin olarak, daha yılın üçüncü ayındayız. Bunu bugün tartışmayı anlamsız buluyorum. Net zam yapıldı, gündemimizde böyle bir şey yok. Başka şeyleri birbirine karıştırmamak lazım.

"BİRBİRİNE KARIŞTIRMAMAK LAZIM"

Temmuz ayı geldiğinde sözleşmemizde yazdığı gibi hem kamu personelimizle yaptığımız toplu sözleşmede hem de işçilerimizle yaptığımız toplu sözleşmede enflasyon farkını vereceğiz. Birbirine karıştırmamak lazım."

ERDOĞAN: VATANDAŞI ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan dönüşü yaptığı açıklamada asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağına dair şu ifadeleri kullandı:

"Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti aralıktır. Vakti geldiğinde de asgari ücretle sorumlu olan sendikalar ve Çalışma Bakanlığım otururlar konuşurlar, adımı atarız. Durum bu. Fevkalade bir durum olup olmadığı noktası orada yine tartışılır. Yani eğer asgari ücret vatandaşımı hakikaten enflasyona ezdiriyorsa, o görüşmelerde belirleme de ona göre yapılır. 

'BUNLARA KAPALI DEĞİLİZ'

Olağanüstü bir gelişme olduğu zaman biz bunlara da kapalı değiliz. Başta bakanım olmak üzere sendikacılarla zaten sürekli irtibat halindeler, görüşüyorlar. Böyle bir şey var mı yok mu onu biz de görüyoruz zaten. Biliyorsunuz daha yeni asgari ücrette görülmemiş bir zam yapmak suretiyle asgari ücreti farklı bir noktaya çektik. Bir diğer adımda da yine emeklilerle ilgili artışları yaptık. Bundan sonra da vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR 2
  • Alperen 4 ay önce Şikayet Et
    Arkadaşlar askeri ücret için kimseye akıl vermeye gerek yok zaten temmuzda ikinci zam kapida değerlendirilir ona göre zam yapılır inşaallah sabırlı olalım zam yeni yapilda iktidarın iyiliğini suistimal etmeyelim
    Cevapla
  • koyhisarlı 4 ay önce Şikayet Et
    sayın bakanım biz esnaflar olarak 04 10 2000 yılı öncesi bağkur tescil affını bekliyoruz
    Cevapla