Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kırmızı et ve KDV açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıda fiyatlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede "Vatandaşımıza ucuz et yedirmekte kararlıyız. Kıymada, kuşbaşı ette bunu başarmamız lazım dedik. Ülkemizin dört bir yanında kesimlik hayvan için çalışma yapılacak" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kırmızı et ve KDV açıklaması!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kırmızı et ve KDV açıklaması!
GİRİŞ 31.03.2022 15:13 GÜNCELLEME 31.03.2022 15:13
Bu Habere 102 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyaretinin sonunda aralarında Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk'ün de olduğu basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında KDV indirimleri sonrası yapılan zamlara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir gerçek var, o da şu; sanayici bu dönem içerisinde ciddi paralar kazandı. Ama para kazanan, ben para kazandım demiyor. Tam aksine, daha ver diyor. Örneğin diyelim altyapıda, üst yapıda müteahhit firmalar var. Bazı sıkıntılar yaşıyorlar. Maalesef çimento sektöründe, demir çelikte bu işi fırsata dönüştüren sanayiciler var. Bu bir gerçek. Bütün bunlara rağmen, onlar zam üstüne zam yapıyorlar. Onun için arkadaşlar şu anda bu işin de üzerinde çalışıyorlar. ” ifadelerini kullandı.

Kırmızı et ve şeker fiyatlarının konularına da değinen Erdoğan, Türkiye'nin dört bir yanına ekiplerini gönder, elinde kesimlik hayvanı olanlardan biz bu hayvanları da alalım. Yine ithal noktasında da ramazan sonrasına yönelik bir adım atmış olalım. Çünkü biz vatandaşımıza ucuz et yedirmekte kararlıyız. Kıymada, kuşbaşı ette bunu başarmamız lazım dedik. Karkas olarak getirirsek karkas ette de bu adımları atabiliriz dedik" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"VATANDAŞA UCUZ ET YEDİRMEKTE KARARLIYIZ"

Gıda güvenliği konusunda Türkiye'nin ileriye dönük geliştirdiği proje ve iş birliklerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Şu anda bizim gıda güvenliği noktasında hiçbir bir sıkıntımız yok. Bu konuda yalan yanlış haberlere vatandaşlarımın itibar etmemelerini istiyorum. Bu konuyla ilgili buğdayda biraz sıkıntımız vardı. Nitekim bu sıkıntı da büyük ölçüde aşılmış vaziyette. Yani bizim şu anda silolarımızda bir sıkıntı yok. Ama biz daha da takviye alalım diyoruz. Bunun dışında şu anda ne yazık ki kırmızı eti fırsata dönüştürmek isteyen bazı fırsatçılar var. Bu konuyla ilgili Tarım Bakanımla konuştuk. Dedi ki, elimizdeki, TİGEM çiftliklerimizdeki kesimlik hayvanları bir an önce keselim ve bu ramazan ayında bir defa evlere kıymada, kuşbaşında ucuz et girme imkanı olsun. Bu arada da yine belki duruma göre Türkiye'nin dört bir yanına ekiplerini gönder, elinde kesimlik hayvanı olanlardan biz bu hayvanları da alalım. Yine ithal noktasında da ramazan sonrasına yönelik bir adım atmış olalım. Çünkü biz vatandaşımıza ucuz et yedirmekte kararlıyız. Kıymada, kuşbaşı ette bunu başarmamız lazım dedik. Karkas olarak getirirsek karkas ette de bu adımları atabiliriz dedik. Tarım Bakanımız önce ülkemizin dört bir yanında çalışmasını yapacak, ondan sonra da ithalde de neler yapabiliriz, bunun üzerinde de ayrıca çalışmasını sürdürecek.

Bunun dışında zaten artık kış mevsimini geride bıraktık, yaza girdik ve bundan sonraki süreç içerisinde de artık tarladan sürme vakti. Herhangi bir sıkıntı yaşamayacağız.

"PARA KAZANAN BEN PARA KAZANDIM DEMİYOR"

KDV indirimi, teşvikler, vergi muafiyetlerine ilişkin de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir gerçek var, o da şu; sanayici bu dönem içerisinde ciddi paralar kazandı. Ama para kazanan, ben para kazandım demiyor. Tam aksine, daha ver diyor. Örneğin diyelim altyapıda, üst yapıda müteahhit firmalar var. Bazı sıkıntılar yaşıyorlar. Maalesef çimento sektöründe, demir çelikte bu işi fırsata dönüştüren sanayiciler var. Bu bir gerçek. Bütün bunlara rağmen, onlar zam üstüne zam yapıyorlar. Bir taraftan da bu evlerin, bu inşaatların yapılması lazım. Şimdi arkadaşlarla değerlendirmeleri yapıyoruz. Diyoruz ki, bunların üzerinde duralım, çalışalım. Ama bir ülkede inşaat sektörü durursa adeta ekonomide hayat durur. Çünkü inşaat sektörünün durduğu yerde yaklaşık 250 civarında kalemde faaliyet gösteren firmalar durur. Bunları biz bir tarafa koyamayız ki. Onun için arkadaşlar şu anda bu işin de üzerinde çalışıyorlar. Ama biz öyle veya böyle mümkün olduğunca vatandaşımızı korumak, onları güvence altında tutmak için bunu yapacağız. Burada bütün alanlarda stokçuluk yapanların üzerine gideceğiz. Biz şimdi ihracatta iyi bir noktadayız. İşte 250 milyar doların üzerine inşallah çıkacağız.

"FARKLI ÜLKELERDEN TURİST ÇEKME GAYRETİ İÇİNDEYİZ"

Turizm sektöründeki son durumu da dikkat çeken Erdoğan, “Bütün bunlarla beraber turizmde yavaş yavaş bir toparlanma başladı. Bir tarafta da Rusya-Ukrayna savaşı var. Biz sadece 5 milyon civarında turisti Rusya'dan alıyorduk, 2 milyon 100 bin turisti Ukrayna'dan alıyorduk. Bunlar bizim için çok çok önemliydi. Şimdi tabi bu şartlarda aynı çekimi oralardan yapamayacağız. Onun için şimdi tabi farklı ülkelerden turist çekmenin gayreti içerisindeyiz. Kültür ve Turizm Bakanımız bunun çalışmalarını yapıyor veya farklı ürünlerle açığı kapatmanın gayreti içerisinde olacağız.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 102
 • Remzi 5 ay önce Şikayet Et
  yine haberi yokmuş gibi davranmak, yine sorun yeniymiş gibi algılamak........
  Cevapla
 • kemalss 5 ay önce Şikayet Et
  laf değil, icraat. siz seçim derdindesiniz ama vatandaşın asıl gündemi GEÇİM...
  Cevapla
 • Falyalı 5 ay önce Şikayet Et
  Bırak eti, unuttuk zaten etin tadını, domatesin kilosu kaç para biliyormusun Tayyip efendi, 30 lira 30 Ramazan ı da milletin burnundan getirdinya daha sana ne söylenebilir ki,
  Cevapla
 • Deseninizi 5 ay önce Şikayet Et
  inșaallah maşaallah diyenlere hiç inanmayın. Mekke medine kudüs diyenlerin lafına hiç itibar etmeyin, Allahtan bașkasına hiç güvenmeyeceksin
  Cevapla
 • BİROL 5 ay önce Şikayet Et
  Tarım ve hayvancılıkta bitik durumda üreticiyi kalkındırmadıktan ve gerçek anlamda destek verilmedikten sonra ithalat falan boş.Kısa bir süre içinde et ve süt ürünleri karaborsa olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle