İspanya'dan sonra Fransa'da da enflasyon rekor tazeledi

İspanya'da enflasyon rakamlarının son 37 yılın en yüksek seviyesini görmesinin ardından Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisi Fransa’da da enflasyon rekor tazeledi.

İspanya'dan sonra Fransa'da da enflasyon rekor tazeledi
İspanya'dan sonra Fransa'da da enflasyon rekor tazeledi
GİRİŞ 31.03.2022 12:26 GÜNCELLEME 31.03.2022 12:26
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin etkisiyle AB uyumlu TÜFE yıllık bazda yüzde 5.1 arttı. Bu, serinin tutulmaya başladığı 1997’den beri en yüksek seviye oldu.

Enflasyon aylık bazda da yüzde 1.6 arttı. Fiyat artışlarına enerji, gıda ve hizmet sektörü en büyük katkıyı verdi.

Yaşam maliyetlerindeki artış, 2. kez seçilmek için seçim kampanyasını başlatan Cumhurbaşkanı Macron için zorluk teşkil ediyor. Hükümet, enflasyonla mücadele için elektrik ve doğalgaz yardımlarını da içeren 25 milyar Euro değerinde bir paket açıklamıştı.

Dün açıklanan verilere göre İspanya’da da enflasyon yüzde 10’a dayandı.

Enflasyondaki yükseliş, Avrupa Merkez Bankası’nın rekor düşük seviyelerdeki faizleri artırması için baskının artmasına neden oluyor. Bazı yetkililer bir veya daha fazla faiz artışı gerektiğini belirtirken AMB Başkanı Christine Lagarde riskler nedeniyle kademeli faiz artışlarından yana olduğunu ifade ediyor.

YORUMLAR 3
 • Ahmet Demir 8 ay önce Şikayet Et
  Bizde %150 oldu
  Cevapla
 • MEHMET 8 ay önce Şikayet Et
  dayanak nedir evet bizde daha yüksek olduğu gözlemleniyor o ülkelerde de yükseliyor diyeceksinki bizimkiler enflasyonun bir kısmını gizliyor onlar da bu duurm oransal bazda daha çok çünkü stabil enflasyon harekete geçtimi tetikleme yapar enflasyonu stabilde tutmaya çalışıyorlar bizde zaten tetikleme yapmış şuan frenleme yapıyor onlarda ise tetikelem yeni başladı bilimsel dayanaklara dayanmayan iddia iftiradır
  Cevapla
 • Ali 8 ay önce Şikayet Et
  Demekki faiz sebeb enflasyon sonuç değilmiş
  Cevapla