Rus ekonomisi 15 yıl öncesine dönecek

Savaş ve yaptırımlar dolayısıyla Rusya ekonomisinin 2022'de yüzde 15, 2023'te ise yüzde 3 daralması bekleniyor. Söz konusu durumda Rusya 2023 sonunda 15 yıl önceki ekonomik büyüklüğüne geri dönmüş olacak

Rus ekonomisi 15 yıl öncesine dönecek
Rus ekonomisi 15 yıl öncesine dönecek
GİRİŞ 26.03.2022 15:56 GÜNCELLEME 26.03.2022 15:56
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), savaş ve yaptırımların Rusya ekonomisine olası etkilerini değerlendiren bir rapor yayımladı.

Raporda, Rusya ekonomisinin 2022'de yüzde 15, 2023'te yüzde 3 oranında küçüleceği tahmini yer aldı.

Savaşın ve yaptırımların seyrine ilişkin belirsizlikler nedeniyle tahminde bulunmanın güçlüğüne işaret eden IIF, tahminlerindeki gibi bir küçülme olması durumunda Rusya ekonomisinin gayri safi yurt içi hasılasının 15 yıl önceki seviyeye döneceğini, 15 yıllık büyüme kazanımlarının silineceğini belirtti.

İTHALATTA ÇÖKÜŞ

Rubledeki sert değer kaybı, dövize ulaşımdaki zorluklar ve yaptırımlar nedeniyle ithalatın sert şekilde düşmesini beklediklerini aktaran IIF, ithalat kadar olmasa da ihracatın da sert düşüş göstereceğini öngördü.

Orta ve uzun vadede yatırımlarda dramatik düşüş bekleyen IIF, yabancı şirketlerin çıkışı ve artan beyin göçü ile birlikte Rusya ekonomisinin üretkenlik ve büyüme potansiyelinin ciddi şekilde gerileyeceğini öne sürdü.

300 BİN KİŞİ ÜLKEDEN AYRILDI

Ağırlığı eğitimli orta sınıf mensupları olmak üzere Rusya'dan son üç buçuk haftalık süreçte 200 ile 300 bin arasındaki kişinin ayrıldığını aktaran IIF, Türkiye uçuşlarının ve Helsinki trenlerinin doluluğuna dikkat çekti.

2020'de yaklaşık 500 bin kişinin Rusya'dan göç ettiğini hatırlatan IIF, bu rakamın önümüzdeki yıllarda artabileceğine işaret etti.

400 YABANCI ŞİRKET ÇEKİLDİ

Savaşın başlamasının ardından yaptırımlar ya da kamuoyu baskısıyla Rusya'yı terk eden ya da faaliyetlerini kısmen veya tamamen askıya yabancı şirket sayısının 400'ü aştığı belirtilen raporda, otomotivden, enerjiye, perakendeden finansal kurumlara kadar birçok sektörde bu çıkışların orta ve uzun vadeli olumsuz etkileri olacağı vurgulandı.

Çıkan yabancı firmaların yerini yerli firmalar için fırsatlar da yaratabileceğini belirten IIF, bu gelişmelerin Rusya'nın küresel ekonomiden ayrışmasıyla ve aşırı uçlara savrulmasıyla sonuçlanabileceğini vurguladı.

UÇAKLARIN YARISI HAVALANAMAYACAK

Özellikle enerjide yabancı firmaların çıkışının yeni yatırımlarda sorunlara neden olacağına dikkat çeken IIF, bunun da orta ve uzun vadeli sonuçları olacağını yazdı.

IIF'in dikkat çektiği bir diğer sektörse havacılık oldu. Rusya'daki hava yolu şirketlerinin kullandığı yaklaşık 1000 adet uçağın yüzde 70'i aşan kısmının kiralık olduğunu, bunların ABD'li Boeing ve Fransız Airbus üretimi olduğunu, bu şirketlerin de bakım sözleşmeleri ile yeni parça teminini askıya aldıklarını aktaran kurum, uçak filosunun yarısının 2023 itibarıyla uçamayabileceğini vurguladı.

YORUMLAR 68
 • Musam 8 ay önce Şikayet Et
  Bizim ekonomi de 80 lere döndü hamdolsun
  Cevapla
 • Fatih 8 ay önce Şikayet Et
  Hadi len oradan
  Cevapla
 • Toprak 8 ay önce Şikayet Et
  Evet yetiştiremiyoruz bu aralar talep arttı baya ..gözleri doymuyor açların..!
  Cevapla
 • Özer 8 ay önce Şikayet Et
  Peki biz bu enflasyonla kaç yıl öncesine döndük 5000 lira maaşla 2 çocuk temel ihtiyaçlarımizi karşılayamaz hale geldik kan emici vicdan yoksunu işverenler ve yöneticiler tarafından
  Cevapla
 • Ertuğrul 8 ay önce Şikayet Et
  Anlaşılan senin dünyadan haberin yok. Sadece kendini düşünen bir zavallısın. Sen dolara yatır neyin varsa.
  Cevapla
 • Yılmaz 8 ay önce Şikayet Et
  Dünya kaos içindeyken sen refah içindemi yaşamayı bekliyorsun...dünya artık küresel bir köy..köyün üst başındaki dert senide sarıyor artık...gerçi siz bunların gayet farkındasınızda..muhalefet yapmak ruhunuzu rahatlatıyor..
  Cevapla
 • Tanju 8 ay önce Şikayet Et
  Saman da ithal etmiştik.
  Cevapla
 • Yusuf 8 ay önce Şikayet Et
  Yorumun kralı olmuş. Cevap; böyle rezil 2-3 yıllık dönem hatırlamıyorum ben.
  Cevapla
 • Pendik 8 ay önce Şikayet Et
  Adamlarin 15 yil onceki durumu bizden daha kotu olamaz eminim
  Cevapla
 • Ertuğrul 8 ay önce Şikayet Et
  Yaş kaç
  Cevapla
 • Kızılelma 8 ay önce Şikayet Et
  Rusyanın Suriyedeki masum sivillere bomba yağdırarak aldığı ahlar burunlarından fitil fitil gelecek.Rabbim Rusyanın ekonimisini yerle bir etsin.Putin sürüne sürune ölsün.Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.Çıksında.
  Cevapla
 • Urur 8 ay önce Şikayet Et
  İsrailide ekle bari, Filistinlilerin ahı yerde kalmasın.
  Cevapla
 • Osman 8 ay önce Şikayet Et
  İdlib'de 34 askerimizi şehit etmişti. Onun cezasını çekiyordur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle